Caut un C++ free

Intrebari despre limbajul C++, standardul C++, STL, OOP in C++ sau alte subiecte nelegate de VisualC++
zlatomir
Membru++
Membru++

Re: Caut un C++ free

Post by zlatomir » 04 Jan 2011, 18:17

@Cristian: integrarea cu Visual Studio nu rezolva problemele? Adica, cel putin din cate stiu eu problemele sunt la debugger (gdb) nu la framework in sine, sau mai sunt si altele?
La problemele cunoscute se lucreaza si cica se va rezolva odata cu Creator 2.2, sursa neoficiala vezi raspunsul nr 2.

Scuze pt off-topic, daca continuam discutia despre Qt poate ar trebui sa deschidem alt topic

Andreas
Membru
Membru
Judet: Timiş

Post by Andreas » 04 Jan 2011, 19:07

personal folosesc Qt pentru Linux x86, insa am incercat si addin-ul de VS si mi s-a parut ok...
insa din cate imi aduc aminte am build-uit tot framework-ul pe masina de dezvoltare folosind compilatorul MS(tot pe Win x86), ceea ce probabil se recomanda si pentru x64...
varianta cu installer e posibil sa aiba probleme...

cat despre Qt internals...bine ca sunt open source, toate ... ;)

cristianamarie
Membru++
Membru++
Judet: Iaşi

Post by cristianamarie » 04 Jan 2011, 20:03

zlatomir wrote:@Cristian: integrarea cu Visual Studio nu rezolva problemele? Adica, cel putin din cate stiu eu problemele sunt la debugger (gdb) nu la framework in sine, sau mai sunt si altele?
La problemele cunoscute se lucreaza si cica se va rezolva odata cu Creator 2.2, sursa neoficiala vezi raspunsul nr 2.

Scuze pt off-topic, daca continuam discutia despre Qt poate ar trebui sa deschidem alt topic
Nici din VS nu merge grozav, mai sint chestii nefinisate, dar debug-ul da. Ma refeream la Qt creator - daca zici ca merge mai bine cu 2.2, asteptam !
Nuclear launch detected

zlatomir
Membru++
Membru++

Post by zlatomir » 04 Jan 2011, 20:29

Asa zicea nenea ala ca in 2.2 vor rezolva debugger-ul, nu e anunt oficial, dar tipul acela e Troll
E un framework destul de mare si au pe post de target destul de multe platforme, deci e oarecum de asteptat sa mai aiba si unele chestii nefinisate (pe cate o platforma sau alta) dar in general comunitatiile gasesc work-around-uri...
Oricum cu ocazia asta va invit pe toti cei care folositi Qt sa intrati pe QtDN si eventual sa dati un join in grupul de romanasi Qt_Ro si daca ne adunam mai multi facem cerere pt un sub-forum in limba noastra mioritica ;)
O alta comunitate foarte activa e http://www.qtcentre.org

//propun ca un moderator sa desparta topicul legat de Qt fiindca suntem destul de off-topic aici

RomeoB
Junior
Junior
Judet: Bucureşti

Post by RomeoB » 05 Jan 2011, 14:58

Marius Bancila wrote:
RomeoB wrote:Din cate stiu, 'din folclor', daca folosesti un mediu non M$ obtii un program mai putin performant decat daca folosesti un mediu M$; oricat te-ai stradui.
Visual C++ are 'pile la Windos': foloseste functii windows nedocumentate, la care nu au acces ceilalti dezvoltatori de medii de dezvoltare C++/Windows.
De chestia asta inca n-am auzit si sigur nu e adevarata.
Multumesc pentru raspunsuri.

Referitor la functiile nedocumentate ale Windows vin cu precizari: aceasta informatie am preluat-o de la cineva care a lucrat la Ciel-Romania in la inceputul anilor 90 - este vorba de momentul in care au inceput sa-si porteze aplicatiile de gestiune sub Windows-care initial erau facute in Clipper sub DOS. Intr-o prima faza au trimis doi programatori in Franta, care au venit cu o intreaga lista de functii nedocumentate-apl trebuiau dezvoltate in C++ Windows API. Se putea testa simplu: folosesti un algoritm in doua variante: unul cu ceea ce oferea oficial M$ si altul cu functii nedocumentate. Ala cu functii nedocumentate era calitativ superior. Diferenta de performanta se vedea de exemplu la viteza-pe vremea aia un 486 cu 32 MB ram era un lux. Prietenul meu spunea ca din acest motiv, in principiu nimeni nu putea face un soft de retea pe SO Microsoft- gen Novel - care sa fie mai performant decat un soft de retea M$ - pt ca nu exista o egalitate de sanse.
Dezavantajul functiilor nedocumentate provenea din faptul ca se schimbau de la o vesiune la alta - de ex de la Windows 3.0 la Windows 3.1. De aici necesitatea a a avea lista permanent actualizata si cu complicatii in upgradarea aplicatiilor. In 1995 prietenul meu a plecat in Canada.

Pe de alta parte exista si functii ale microprocesoarelor nedocumentate. Inca de pe vremea lui Z80.

Am retinut ideea si v-am redat-o asa cum mi-a spus-o.

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 05 Jan 2011, 15:53

Prietene, chestiile alea-s istorie. :)
Chiar daca complexitatea a crescut enorm si numarul functiilor winapi a crescut, lucrurile s-au schimbat mult in bine.
MSDN-ul e un loc foarte bun de gasit documentatie pentru aproape orice.

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 05 Jan 2011, 17:25

RomeoB wrote:Referitor la functiile nedocumentate ale Windows vin cu precizari: aceasta informatie am preluat-o de la cineva care a lucrat la Ciel-Romania in la inceputul anilor 90 - este vorba de momentul in care au inceput sa-si porteze aplicatiile de gestiune sub Windows-care initial erau facute in Clipper sub DOS. Intr-o prima faza au trimis doi programatori in Franta, care au venit cu o intreaga lista de functii nedocumentate-apl trebuiau dezvoltate in C++ Windows API. Se putea testa simplu: folosesti un algoritm in doua variante: unul cu ceea ce oferea oficial M$ si altul cu functii nedocumentate. Ala cu functii nedocumentate era calitativ superior. Diferenta de performanta se vedea de exemplu la viteza-pe vremea aia un 486 cu 32 MB ram era un lux. Prietenul meu spunea ca din acest motiv, in principiu nimeni nu putea face un soft de retea pe SO Microsoft- gen Novel - care sa fie mai performant decat un soft de retea M$ - pt ca nu exista o egalitate de sanse.
Dezavantajul functiilor nedocumentate provenea din faptul ca se schimbau de la o vesiune la alta - de ex de la Windows 3.0 la Windows 3.1. De aici necesitatea a a avea lista permanent actualizata si cu complicatii in upgradarea aplicatiilor. In 1995 prietenul meu a plecat in Canada.

Pe de alta parte exista si functii ale microprocesoarelor nedocumentate. Inca de pe vremea lui Z80.

Pai una e ca un program foloseste functii nedocumentate pentru a face anumite lucruri, si alta e ca un compilator sa genereze cod masina mai performant pentru ca stie niste functiie Windows nedocumentate. Cu siguranta multe programe de la Microsoft se folosesc de astfel de functii "nedocumentate", care evident sunt scrise doar pentru companie si eventual unii parteneri. Dar compilatorul de VC++ trebuie sa produca cod pentru niste arhitecturi de procesoare (x86, x64, IA64). Aici deja nu mai conteaza ce stie Windows-ul, ci mai degraba ce stie procesorul.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 05 Jan 2011, 19:35

RomeoB wrote:Pe de alta parte exista si functii ale microprocesoarelor nedocumentate. Inca de pe vremea lui Z80.

Ar fi fost lumea mai fericita daca aia de la Zilog ar fi documentat 65536 instructiuni?
M-am distrat si eu cu "undocumented Z80". Erau instructiuni redundante sau fara utilitate practica si nu cine stie ce cularai de tinut la secret.

Cat despre "Undocumented Windows". Prin anii '90 era la firma unde lucram o carte chiar cu titlul asta. Cu toate ca s-au facut pe atunci multe lucruri fara rost (un exemplu: "biblioteca de controale 3D" :)), nu s-a gandit nimeni la super-imbunatatiri de performanta cu functii nedocumentate. Dar deh, francezi-s francezi si nu te pui cu ei. Mai ales dupa pranz, dupa ce-au ras un kil de vin. :biggrin:

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 26 Jan 2011, 20:20

RomeoB wrote: In 1995 prietenul meu a plecat in Canada.

Un triplusalt logic. :) (j/k - no offense)

RomeoB
Junior
Junior

Cum descarc un Visual C++ 2010 Express complet

Post by RomeoB » 29 Jan 2011, 14:46

Vreau sa instalez un Visual C++ 2010 Express la cineva care nu are internet acasa. Am cautat cu google un kit dar am gasit numai vcsetup.exe - 3.0 MB care instaleaza doar prin descarcare de pe internet .
Acum 4 ani am descarcat kit-ul intreg pentru Visual C++ 2005 Express - si pt fiecare componenta separat: VB, VC#, VC++, WebDeveloper (Express).

S-a renuntat la acea politica ? Exista pe undeva si kit-ul complet Visual C++ 2010 Express / Visual Studio 2010 Express complet pt cei ce nu se pot conecta la internet ? Am inteles ca dupa versiunea 2005, nu se mai poate folosi VS Express in scopuri comerciale.

zlatomir
Membru++
Membru++

Post by zlatomir » 29 Jan 2011, 16:41

Ai pe site la Microsoft un All - Offline Install ISO Image (include C++, C# si VB express)

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Re: Cum descarc un Visual C++ 2010 Express complet

Post by neagu_laurentiu » 29 Jan 2011, 18:27

RomeoB wrote:Am inteles ca dupa versiunea 2005, nu se mai poate folosi VS Express in scopuri comerciale.
* Can I use Express Editions for commercial use?
Yes, there are no licensing restrictions for applications built using Visual Studio Express Editions.

http://www.microsoft.com/express/suppor ... t-faq.aspx

RomeoB
Junior
Junior

Post by RomeoB » 31 Jan 2011, 08:44

Am facut un program consola simplu in Visual C++ Express 2010. Cand il rulez, apare si dispare imediat fereastra Comanmd Prompt (din Windows XP 32).
Pot sa imi deschid permanent-sau macar sa fac sa stea la rulare fereastra Comanmd Prompt ? La o prima trecere in revista a meniurilor mediului nu am gasit numic.

PS: Evident, se poate rula fara probleme exe-ul din fereastra Command Prompt, deschisa din afara mediului - in conditiile in care precizez calea absoluta, dar se cam pierde timpul. Ma intereseaza ca din meniu sa am afisat direct rezultatul rularii exe-ului, iar fereastra sa nu se inchida automat - pentru un clasic Hello World de exemplu.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 31 Jan 2011, 11:29

RomeoB wrote:Am facut un program consola simplu in Visual C++ Express 2010. Cand il rulez, apare si dispare imediat fereastra Comanmd Prompt (din Windows XP 32).
Pot sa imi deschid permanent-sau macar sa fac sa stea la rulare fereastra Comanmd Prompt ?
Ai mai multe solutii:
  1. Pui breakpoint acolo unde vrei sa se opreasca programul si il lansezi in mod debug.
    Preakpoint-ul il setezi dand click pe bara din stanga editorului (vezi poza cu "buline rosii").
    breakpoints.jpg
    breakpoints.jpg (13.33 KiB) Viewed 4928 times
    Programul il lansezi in mod debug cu F5 sau din meniul Debug/Start Debugging sau din butonel
    start debugging.jpg
    start debugging.jpg (5.82 KiB) Viewed 4928 times
  2. Lansezi programul fara debugging (Ctrl+F5 sau din meniul Debug/Start Without Debugging).
    Se va opri inainte de terminare cu mesajul "Press any key to continue . . .".
    press any key to continue.jpg
    press any key to continue.jpg (4.54 KiB) Viewed 4928 times
  3. Pui temporar in cod ceva care sa astepte input de la tastatura, de exemplu

Code: Select all

system("pause");

RomeoB
Junior
Junior

Post by RomeoB » 31 Jan 2011, 12:23

Multumesc; nici nu m-am gandit la breackpoint/debug; dar spune-mi in Visual C++ Prof 2005/2010 se poate face si fata breackpoint/debug ?

Post Reply