uhm...numele IDE-ului?

Intrebari despre limbajul C++, standardul C++, STL, OOP in C++ sau alte subiecte nelegate de VisualC++
Post Reply
costi
Junior
Junior
Judet: Bacău

uhm...numele IDE-ului?

Post by costi » 13 Mar 2011, 00:14

Salut.Scuze daca am postat in sectiunea gresita.
Am dat peste clipul acesta pe youtube http://www.youtube.com/watch?v=6O-6f57fZfg ,cand cautam tutoriale C++;
Imi place cum este aranjat &colorat codul pe care autorul il scrie.Eu folosesc ide-ul MinGW si la capitolul asta, sta foarte prost din punctul me dvdr :thumbdown: :thumbdown:
Rugamintea mea :imi spune cineva cum se numeste acel IDE din clip?Am gasit compilatorul pe google [GNU gdb] dar nu si ide-ul...
Inca odata, scuze daca e sectiunea gresita.

PS:mi se pare mie, sau algoritmul din clip intra intr-o bucla..?

LE:link
Last edited by costi on 13 Mar 2011, 01:35, edited 1 time in total.

zlatomir
Membru++
Membru++

Re: uhm...numele IDE-ului?

Post by zlatomir » 13 Mar 2011, 01:17

Faci niste confuzii, eu o sa incerc un raspuns cat mai complet, daca cumva nu explic bine, intreaba si voi incerca sa reformulez.
1) MingW e compilator nu IDE, e o portare pe Windows a compilatorului gcc(g++) (poate fi folosit cu mai multe IDE-uri printre care si Qt Creator)
2) gdb e un debugger nu e compilator, link
3) acel cod e in limbajul PHP nu C++

Acum raspunsul meu la intrebarea ta e: Nu stiu ce IDE e acela, dar din moment ce esti pe Windows prima optiune* e Visual Studio (are editie express care e gratuita si foloseste compilatorul Visual C++) o a doua e Qt Creator (poate fi folosit cu MingW si pt a scrie aplicatii C si C++ chiar si fara framework-ul Qt), pe acestea doua le folosesc eu.

*si obligatorie as adauga ;) adica majoritatea firmelor care produc software pt Windows il folosesc.

costi
Junior
Junior
Judet: Bacău

Post by costi » 13 Mar 2011, 01:35

@zlatomir am gresit link-ul, de fapt e acesta : http://www.youtube.com/watch?v=6O-6f57fZfg
Intr--a 10a fac numai aplicatii de consola , n-are rost sa instalez VC++ =/;
QT se aseamana foarte mult, cred ca il incerc;

zlatomir
Membru++
Membru++

Post by zlatomir » 13 Mar 2011, 01:45

Acela cred ca e XCode (nu sunt sigur :oops: )

Visual Studio va instala tot ce ai nevoie, Qt Creator va instala tot doar daca downloadezi tot SDK-ul (~1,5 GB, cam mult pt ca nu o sa folosesti Qt), daca downloadezi doar Qt Creator trebuie sa il configurezi tu sa foloseasca un compilator, respectiv MinGW (sau chiar Visual C++)

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 13 Mar 2011, 08:46

zlatomir wrote:MingW e compilator nu IDE
A existat si IDE-ul numit "MinGW Developer Studio" care azi e folosit prin scoli in locul Borland-ului antic. Desigur, foloseste tot compilatorul MinGW insa mai apar confuzii...

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 13 Mar 2011, 10:40

neagu_laurentiu wrote: A existat si IDE-ul numit "MinGW Developer Studio" care azi e folosit prin scoli in locul Borland-ului antic.
Din pacate, fosile ca Borland Turbo C 3.1 n-au disparut complet si sunt sustinute "de sus".
Vezi: http://ler.is.edu.ro/~cex_is/Informatic ... im2011.doc
Asta e! In scoala romaneasca, programarea progreseaza in ritm "Turbo". :biggrin:

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 13 Mar 2011, 11:12

costi wrote:@zlatomir am gresit link-ul, de fapt e acesta : http://www.youtube.com/watch?v=6O-6f57fZfg
Eu zic, in primul rand sa-ti pui exact ce aveti si la scoala. N-are rost sa cauti pe youtube ca sa poti trece intr-a 11-a. ;)
Dupa aceea, daca vrei mai mult poti cauta si altceva mai evoluat (nu pe youtube, bineinteles), inclusiv Visual C++.

pmarian
Junior
Junior
Judet: Maramureş

Post by pmarian » 13 Mar 2011, 13:21

costi wrote:@zlatomir am gresit link-ul, de fapt e acesta : http://www.youtube.com/watch?v=6O-6f57fZfg
Cum a zis si @zlatomir, este Xcode 3.2.5 pe MAC OS X.
controlling complexity is the essence of computer programming

zlatomir
Membru++
Membru++

Post by zlatomir » 13 Mar 2011, 13:49

@Laurentiu, e bine de stiut ca exista si un IDE "MinGW Developer Studio" eu am folosit numai compilatorul :oops: multumesc pt corectare.

@Ovidiu, la afirmatia aceasta:
...in primul rand sa-ti pui exact ce aveti si la scoala...
vreau sa te contrazic, eu recomand sa instaleze si elevii si studentii Visual Studio sau IDE + compilator mai nou.
Diferentele dintre standard C++ si pre-standard C++ nu sunt atat de mari (la nivel de limbaj) in mare sunt doua diferente: header-ele standard sunt fara extensie (adica exemplu: #include <iostream>) si folosirea namespace-ului std (adica using namespace std; in fisiere sau scriem std::cout << "Hello world\n";) si evident elevul mai poate intreba ce-si-cum atunci cand nu intelege ceva ;)
//bineinteles asta nu inseamna ca am si dreptate, doar asta e parerea mea
//bineinteles daca includem in discutie si STL-ul, desi nu cred ca este inclus in programa scolara, atunci diferentele se complica putin.

Post Reply