Link-uri utile

Intrebari despre limbajul C++, standardul C++, STL, OOP in C++ sau alte subiecte nelegate de VisualC++
Post Reply
Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Link-uri utile

Post by Dragos Cojocari » 12 Jul 2007, 17:03

Comeau Online C++ compiler
Laudat ca fiind unul din cele mai bune compilatoare de C++, Comeau permite compilarea de cod C++ direct pe site. Foarte util cind e de verificat daca compilerul folosit in productie face prostii sau daca sunteti voi cei ce fac prostiile. :D

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Re: Link-uri utile

Post by Ovidiu Cucu » 14 Jul 2007, 11:35

Dragos, tradu-ne te rog ce-i cu Comeau-ul ala!
Pe Codeguru face furori printre "standardisti".
Dupa nume si dupa nationalitatea alora care fac valuri cu el, pare marfa frantzuzeasca... :)

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 16 Jul 2007, 13:37

Nu's ce natie sunt aia de au construit Comeau-ul dar standardistii de pe Codeguru il folosesc in probleme subtile de conformanta. Eu recomand nu ca sa te dai rotund pe forumuri :D cu cit de bine compilezi mental cod ci ca o chestie rapida de verificat daca ce cod ai scris tu e respins de Visual Studio pe drept sau nu, in special cind vine vorba de template-uri. Din pacate, VS mai are de lucru la capitolul conformanta cu standardul.

Cristian Adam
Junior
Junior

Post by Cristian Adam » 24 Jul 2007, 20:13

Mie, Visual C++ 2005 mi se pare un compilator foarte conformant cu standardele existente.

Un document despre lucrurile nestandard în Visual C++ 2003 găsiţi pe MSDN aici.

Visual C++ 2005 compliance with The C++ Standard - un thread pe MSDN forums care explică ce s-a mai reparat din lista de „buguri” de mai sus.

Mi se pare nedrept ca să judecăm Visual C++ 2005 pe baza unor amintiri de la Visual C++ 6.0, versiunea 2005 este foarte bună!

Intel Compiler foloseşte frontendul de C++ de la EDG (vezi aici şi ce versiune) - frontened care implementează tot standardul C++ (ISO/IEC 14882:2003) făcând din Intel Compiler cel mai conformant / bun la optimizări compilator existent.

Frontenedul de la Comeau poate transforma orice compilator de C (la doar preţul de 50$) într-un compilator C++ conformant cu standardele existente şi viitoare (vezi versiunea 4.3.9. care implmentetează mult din următoarea versiune de C++ - C++0x).

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 25 Jul 2007, 10:54

Cristian Adam wrote:Mi se pare nedrept ca să judecăm Visual C++ 2005 pe baza unor amintiri de la Visual C++ 6.0, versiunea 2005 este foarte bună!
De acord, VS 2005 e un compilator mult mai bun si mai conformant decit precedentele versiuni. Dar inca nu e 100% conformant cu standardul (nu ca asta ar durea foarte tare in majoritatea cazurilor). Dar la unele chestii mai paroase merita sa vezi si o a 2-a "parere". :)

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 25 Jul 2007, 17:04

Cristian Adam wrote:Mi se pare nedrept ca să judecăm Visual C++ 2005 pe baza unor amintiri de la Visual C++ 6.0, versiunea 2005 este foarte bună!
Se poate si mai bine. Cand am discutat in martie la Redmond cu echipa de VC++ au recunoscut si ei problemele pe care le are. Adica stiau de ele, stiau ca nu ne plac, ca vrem imbunatatiri. Si pareau ca vor face ceva in privinta asta. Personal astept multe imbunatatiri la VisualStudio 2008, in special pe partea de IDE. Din pacate nu cred ca vor iesii atatea cate vreau eu, dar cred ca versiunea urmatoare va aduce niste lucruri noi. In special functionalitate mai usoara. Acum daca vrei sa faci ceva mori incet lucrand cu fereastra aia de properties. Selectezi un o clasa in Class View, te duci in Properties View, faci ce modificari vrei, te introrci in Class View, selectia ti-a ramas acolo, dar cand te intorci in Properties View, hopa, nu mai ai nimic. Pt. ca nu mai stie ce era selectat in Class View. Si orice faci, ai nevoie de prea multe click-uri. Crede-ma se poate si mai bine. A, si nu o sa incep cu cat timp ii ia la un proiect de 1000 de fisiere sa compileze. Sau alte chestii.

Deci da, e bun, si eu folosesc de cand a aparut. E clar superior lui 2003 sau 2002. Bineinteles ca e superior si lui VS 6. Dar la multe lucruri a mers in jos. Si din pacate e vorba si de lucruri esentiale.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 04 Oct 2007, 23:11

Cristian Adam wrote:Mi se pare nedrept ca să judecăm Visual C++ 2005 pe baza unor amintiri de la Visual C++ 6.0, versiunea 2005 este foarte bună!.
[...]
Parerea unui programmer batran care foloseste VS de mai bine de zece ani (incepand cu versiunea 1.5) si care acum se trezeste dintr-o data cu un IDE intoars cu fundu-n sus ca sa semene cu ala de la VB.
Mai putin imi pasa de ISO/IEC si de acele jdemii de ficeruri din care folosesti curent 1-2%.
Atunci cand am de programat in C++, inca mai folosesc 6.0 si nu 2005-ul din aceleasi motive pentru care, atunci cand curatz peshte, folosesc un banal cutit de bucatarie si nu un briceag super-cool cu 4 lame si 10 tirbushoane.

// nu cred ca-s eu primul si nici ultimul care spune chestia cu cutitul si briceagul. ;)

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 15 Jan 2008, 13:35

Asta e parearea ta. :)) Parerea mea proprie si personala e ca VS6 isi facea mult mai bine treaba decit 2005-ul. Era un IDE scris i nspiritul C++ adica scurt si la obiect. Fara vrajeala, fara brizbriz-uri si alte chestii colorate.

MrSmersh
Microsoft MVP
Microsoft MVP

Post by MrSmersh » 15 Jan 2008, 14:36

Sa nu amestecam IDE cu compilator... La IDE sigur 6.0 nu are concurenta, la compilator au mai scos bugs au mai pus language features si "features"... Parerea mea :)

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 15 Jan 2008, 15:59

Compilatorul din 2005 e ok, eu m-am referit la IDE.

Dar, asa cum se discuta in alt thread, in 2008 MS-ul revine la un compilator nestandard.

lng
Junior
Junior

Post by lng » 31 Mar 2008, 14:34

Si eu tot VS 2005 folosesc. M-am obisnuit cu el , dar VS 6 era mai la obiect, dar cu un compilator foarte slab fata de compilatorul din VS 2005 care mi se pare cel mai bun compilator C/C++ facut de MS vreodata.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 08 Apr 2008, 00:31

lng wrote:dar VS 6 era mai la obiect.
Absolutely! :yes:

maximghe
Membru
Membru

Post by maximghe » 29 May 2008, 01:52

lng wrote:Si eu tot VS 2005 folosesc. M-am obisnuit cu el , dar VS 6 era mai la obiect, dar cu un compilator foarte slab fata de compilatorul din VS 2005 care mi se pare cel mai bun compilator C/C++ facut de MS vreodata.
Si eu am zis la fel cativa ani de zile pana cind am inceput sa ma obisnuiesc cu 2005-ul.
Acum 2005 mi se pare super-cool iar VS6.0, cu toata parerea de rau, mi se pare cel putin mucegait.
Max

Sanda X
Membru
Membru

Post by Sanda X » 09 Aug 2008, 11:27

Baieti, hai sa revenim la "Link-uri utile"!!! :geek:

Am gasit unul supercool, de unde poti face download la o gramada de carti, inclusiv de C++
http://www.pdfchm.com/

:yahoo:
Sanda X

Post Reply