sistem de operare

Intrebari despre limbajul C++, standardul C++, STL, OOP in C++ sau alte subiecte nelegate de VisualC++
Post Reply
denrazvan
Junior
Junior
Judet: Timiş

sistem de operare

Post by denrazvan » 13 May 2013, 19:38

Buna ziua eu sunt leoveanu razvan si am 14 ani si invat sa programez in c/c++ ,daca ma puteti ajuta va rog frumos
As vrea sa fac un mic "sistem de operare" adica nu stiu cam cat de complet ar fi un astfel de program dar eu as vrea unul simplu care sa imi execute doar programele mele in C simple .exe va rog frumos imi puteti da un cod sursa al unui "sistem de operare" adica nu un sistem de operare ci un program pe care il pot boot -a de pe stik :yes: daca nu cer prea mult.

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Re: sistem de operare

Post by neagu_laurentiu » 13 May 2013, 19:49

denrazvan wrote: eu as vrea unul simplu care sa imi execute doar programele mele in C simple .exe
Din moment ce ai compilat si ai un .exe deja te-ai legat de un alt OS (si anume Windows). Deci tu vrei un miniOS care sa ruleze aplicatii Windows (fie si consola) ?! Nu stii ce vrei !

Invata assembler si poti face tu un miniOS. Dar scopul e sa intelegi niste principii, altfel nu are rost fiindca sunt destule proiecte mult mai serioase. Iar un OS vine cu un compilator si format de executabile propriu, API specific s.a.m.d.

denrazvan
Junior
Junior

Post by denrazvan » 13 May 2013, 20:03

multumesc

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 14 May 2013, 09:44

Majoritatea incepatorilor vor sa faca jocuri. Vad ca tu tintesti putin mai sus, vrei sa faci un sistem de operare. Pana la a crea un sistem de operare, chiar si unul mic, mai ai multa munca. Mai intai trebuie sa inveti principii de programare, sa stapanesti bine C/C++. Va trebui sa inveti bine si aspecte de hardware, pt. ca nu poti sa creezi un sistem de operare fara cunostiinte low level despre CPU, memorie, I/O, si altele.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 14 May 2013, 10:53

Mai, nu descurajati baiatul! Si eu bazaiam cu asa ceva inca de pe vremea lui ZX Spectrum... :)
Chiar am facut un astfel de "mini-OS", cu (hai sa le zicem) drivere pentru tot felul de jucarele cum ar fi imprimanta, plotter, floppy disk, modem serial, etc. Asta a implicat cunostinte de limbaj de asamblare si de hardware, care la vremea aia erau relativ simple si cu documentatie accesibila.
Intre timp lucrurile au evoluat, sunt de departe mult mai complicate si mai putin accesibile tuturor.

@denrazvan
Arunca un ochi in sursele de la FreeDOS, un OS open-source facut dupa chipul si asemenarea batranului MS-DOS. Daca crezi ca asa ceva poate fi facut de cineva de unul singur si/sau merita efortul, go ahead!
Eu zic ca nu... ;)

bu7ch3r
Membru++
Membru++

Post by bu7ch3r » 14 May 2013, 13:13

Imi dau si eu cu parerea... denrazvan vrea un "sistem de operare", eu il vad ceva gen disk bootabil in care sa aibe el un mediu de programare foarte simplu. Bootezi de pe cd/usb/etc si sa-si puna el acolo TurboC(ca sigur numai asta a vazut) si executabilele lui pe 16 biti.

Nu stiu exact daca poti boota de pe un USB stick cu doua partitii. (Ma gandesc ca ii trebuie doua ca sa isi poata salva munca).

FreeDos + TurboC + drivere pt usb, cd-rom, SATA si NTFS si gata, ne intoarcem in evul mediu...

Peste cativa ani o sa intrebe lumea de unde face rost de un Windows xp si VS 2008 =)) ...Doamne ajuta-i si scapa-i de consola si TC ca nu stiu ce fac!
Cu stima,
Lupu Claudiu

cristianamarie
Membru++
Membru++

Post by cristianamarie » 15 May 2013, 10:49

Cum a zis Bill Gates cind l-au intrebat cum ajungi programator mare? te duci la facultatea X?
Nu. Citesti codul scris de aia bunii.

So.. download sursele de la linux, ReactOS, Wine chiar, si citeste. Ai viata inainte.
Nuclear launch detected

Post Reply