Probleme metode virtuale C++

Intrebari despre limbajul C++, standardul C++, STL, OOP in C++ sau alte subiecte nelegate de VisualC++
Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Re: Probleme metode virtuale C++

Post by Ovidiu Cucu » 25 May 2013, 19:51

viorel2005 wrote:Atunci o sa incep eu.
OK, just go on!
Ramanem pe receptie.

viorel2005
Membru
Membru

Re: Probleme metode virtuale C++

Post by viorel2005 » 25 May 2013, 20:56

Inainte de a continua as dori sa stiu si alte pattern-uri care credeti ca ar fii utile pentru dezvoltarea acestei aplicatii.
-Observer este pentru notificari util

Dar in primul link pe care l-am dat, aplicatatia a fost complicata cu 4 pattern-uri:
Strategy Pattern
Factory Pattern
Dependency Injection
Nullable Object

Intrebarea este: ce pattern-uri credeti ca ar fii bune la aceasta aplicatie?
E usor sa complici lucrurile de dragul de a le complica. Dar cred ca o opinie si
de la mai multe persoane ar fii constructiva.
Ovidiu a facut clasa pe baza principiului KISS.Eu spun ca se poate complica putin.
De ce? Sa presupunem ca avem urmatoarea interfata cu 2 arbori si un control text:
In partea stanga e un arbore cu localitatile dintr-un judet.
Cand se da click pe o localitate se afiseaza un subarbore cu grupele de sange.
Cand se da click pe grupa de sange se afiseaza in al doilea arbore cu Anii si pacientii care au donat.
Cand se da click pe pacient se afiseaza in text toate informatiile despre pacient.

Daca din punct de vedere al interfetei grafice lucrurile sunt usoare, legatura intre clasa se afisare
nu este asa usoara. De aceea am lansat discutia despre pattern-uri si sugestii constructive.
Va multumesc pentru efortul de cod. Insa ceea ce zic eu este sa facem si un efort pentru partea de design.
Nu am cautat acele link-uri si am lansat aceasta discutie pentru a ma da mare si pentru a umple un gap
care nu exista in solutiile date pe forum. Adica nu am vazut o solutie de genul:
-intai principiul KISS
-apoi uite pentru a face aplicatia ca una profesionisata ar fii bine sa fie tratate problemele:
-notificarile folosind pattern-ul Observer etc.
Solutia gasita le trateaza manual. Dar pe viitor cand aplicatia se poate complica(si nu ma refer cand spun complicat, la
un sistem distribuit de exempli) este bine sa...
Aici experienta autorului in link-ul dat:
http://www.codeproject.com/Articles/195 ... eys-A-Wolf
arata clar dezavantajul unei solutii de tip KISS.Totusi solutia de acolo e pentru .NET.
Pentru C++ ce solutie exista?

Post Reply