Nelamurire meniu(cls xI)

Intrebari despre limbajul C++, standardul C++, STL, OOP in C++ sau alte subiecte nelegate de VisualC++
Post Reply
DRV
Junior
Junior

Nelamurire meniu(cls xI)

Post by DRV » 22 May 2013, 16:09

Salutare,sunt nou pe aici,insa vin cu un scop si acela de a invata. Sunt clasa a XI-a,la mate-info si am de facut un proiect. Acesta consta in a face un meniu,prin care sa selectam ce problem vrem sa rulam : aranjamente,permutari,problema damelor etc etc. Toate facute cu backtracking. Probleme am reusit sa le fac,insa meniul ba. Cu switch case,profesoara a spus sa nu facem ca nu ne iese. Altcumva,habar n-am sa fac si nici nu am gasit pe aici..
M-am gandit,da,cu mai multe if-uri,dar mai departe de if-urile alea n-am cunostinte... Poate are cineva timp sa ma ajute,multumesc frumos.

O zi buna

bu7ch3r
Membru++
Membru++
Judet: Iaşi

Re: Nelamurire meniu(cls xI)

Post by bu7ch3r » 22 May 2013, 17:02

Cum sa nu mearga, sau mai bine zis cum sti sa faci cu switch-case dar nu sti cu else-if ? Sunt echivalente.
Oricum google is your friend: o sa gasesti niste exemple simpatice daca o sa cauti : "simple console menu example in c ansi". Spor la treaba!

Off:
Am avut "placerea" sa vad un junior, care a reusit sa treaca testul de angajare si la problema de introducere din prima saptamana avea grave probleme cu un meniu consola...
Cu stima,
Lupu Claudiu

DRV
Junior
Junior

Post by DRV » 22 May 2013, 17:46

Multumesc frumos pt timpul acordat. O sa caut dupa cum mi-ai zis,o sa revin daca vor mai fi probleme. Multumesc inca o data

MOD : Daca mai duc la profa cu asa ceva,cred ca imi da si in cap cu ea..Ar fi mers ceva de clasa a XI-a,ceva sa zica ca e facut de mine,nu luat dp nea` gogu`. Insa,e un plus,daca e simpatica,ma apreciaza ca am cautat,daca nu e simpatica,ma trimite in banca. Vom vedea :))

bu7ch3r
Membru++
Membru++

Post by bu7ch3r » 22 May 2013, 19:28

Meniul ala in consola e ca "2+2=4" in matematica. Nu e nimic "deocheat" sau SF. Poti sa faci in 1000 de feluri dar in programare, inainte sa te apuci de sapa/tarnacop trebuie sa-ti amintesti macar de KISS(keep it simple stupid).

Poti oricand scrie 2+2=8/2 + 6 - 3/3 + 1 - (1+2) * 2...
Cu stima,
Lupu Claudiu

DRV
Junior
Junior

Post by DRV » 22 May 2013, 19:38

Nu ma refeream la asta,ci doar la faptul ca sunt comenzi care inca nu le-am invatat sau nu ni le-a predat. Insa,i-o pot baga p-aia cu " am studiat pe net" .

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 22 May 2013, 21:05

DRV wrote:[...] Cu switch case,profesoara a spus sa nu facem ca nu ne iese. [...]
Banui ca v-a spus si de ce. Te rog, spune-ne si noua, arata-ne ca ai incercat, cum ai incercat si n-a iesit.
Atunci discutam si vedem ce se poate face.
De retinut: nu rezolvam teme pentru acasa cap-coada fara care cel care intreaba sa puna si el umarul.
Nu ca nu vrem s-o suparam pe doamna profesoara, insa vrem ca respectivul elev/student sa ramana cu ceva in cap.

George92
Junior
Junior
Judet: Dolj

Post by George92 » 30 May 2013, 20:53

Pt aplicatiile din consola, mereu poti sa faci un meniu banal folosind
while( 1 )
{
ch = getchar();

switch( ch )
{