Problema C++

Intrebari despre limbajul C++, standardul C++, STL, OOP in C++ sau alte subiecte nelegate de VisualC++
Post Reply
IHA
Junior
Junior
Judet: Hunedoara

Problema C++

Post by IHA » 27 May 2013, 22:34

Salut tuturor !
Am instalat code::blocks, care nu vine la pachet cu vreun compiler. Am instalat si gnu compiler sau ceva de genu.Am facut un program simplu in Code::Blocks si l-am compilat. Apoi l`am scos din bin si l-am pus pe desktop sa ruleze si imi zice

Code: Select all

"This application has failed to start because libgcc_s_dw2-1.dll was not found. Re-installing the application may fix this problem.",
V-as ruga sa imi dati voi un compilator care sa ruleze cu code::blocks si setarile ce trebuie facute. Multumesc !
Mentionez ca nu am .NET Framework instalat ! Poate sa fie de la acesta ?
P.S.:Nici macar din folder-ul bin nu merge executat ! Da aceasi eroare.
P.S.(2): Folosesc Windows XP

A fost usor sa te iubim...,
Acum este imposibil sa te uitam !

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Re: Problema C++

Post by Ovidiu Cucu » 28 May 2013, 00:00

Inseamna ca programelul tau are dependente de acel DLL (libgcc_s_dw2-1.dll), care n-are nici o treaba cu .NET framework.
Ai putea sa adaugi calea unde se afla deleleul la PATH sau sa pui deleleul in folderul aplicatiei sau...
In plus, e posibil sa-ti lipseasca cu desavarsire.

Eu zic, cel mai bine e sa-l dai naibii pe code::blocks si sa-ti instalezi Visual C++ 2008 Express.
Gasesti o imagine ISO aici.
http://download.microsoft.com/download/ ... 504728.iso

IHA
Junior
Junior
Judet: Hunedoara

Post by IHA » 28 May 2013, 16:16

Baieti am rezolvat ! Am dezinstalat tot ce tinea de C si am instalat din nou Code::Blocks 10.05 care vine la pachet cu tot cu compiler. Acum merge perfect !
A fost usor sa te iubim...,
Acum este imposibil sa te uitam !

nedo
Junior
Junior
Judet: Bucureşti

Post by nedo » 28 May 2013, 21:13

Iti sugerez sa incerci noua versiune de Code blocks
De pe pagina asta descarci codeblocks-12.11mingw-setup.exe.De asmenea daca intentionezi ca pe viitor sa incerci lucrezi in acest domeniu, ar fi bine sa asculti de sfatul lui Ovidiu si sa te obisnuiesti si cu IDE-ul Visual Studio/Visual C++

Post Reply