Tema: o problema folosind liste, stive, ori arbori

Intrebari despre limbajul C++, standardul C++, STL, OOP in C++ sau alte subiecte nelegate de VisualC++
Post Reply
NexusOnee
Junior
Junior
Judet: Prahova

Tema: o problema folosind liste, stive, ori arbori

Post by NexusOnee » 10 May 2016, 09:29

Salut si Hristos a Inviat! In primul rand, va rog frumos sa ma iertati daca am gresit topic-ul. Sunt un incepator in programare, mai exact in C, C++, chiar cel mai mare incepator de pe acest forum. Sincer, am ajuns sa nu am o pasiune pentru aceasta materie. De ce? Din motiv ca la scoala profesorii ne predau (ne citesc) de pe slide-uri definitii luate din carti ( adica definitii pe care nu le intelege nimeni, nu sunt explicate pe limba noastra). Din pacate, profesorii nostril nu vor sa ne explice ce ne citesc, nu vor sa ne ajute sa intelegem de exemplu ce inseamna un pointer, sau orice altceva legat de programare, ne arunca un tabel cu tot feluri de caractere si cam asta este, iar cand intrebam ceva, ne pun sa ne documentam din cartile oferite de ei. Poate o sa ziceti de ce nu ma interesez sa invat singur. Aici vreau sa spun ca am incercat sa caut tutoriale pe net in legatura cu acest limbaj de programare de pe site-uri din tara si din strainatate, si peste tot gasesc explicatii diferite, unele de neinteles fata de celelalte. Nu vreau sa jignesc sau sa ofensez pe cineva, exista in tara profesori extraordinari care isi dau interesul sa invete elevii, studentii.
Va rog frumos sa ma ajutati daca puteti si aveti bunavointa cu tema mea, si anume sa fac un program (orice) folosind ori liste, ori stive, ori arbori. Nu trebuie sa fie ceva complicat, ci chiar prefer ceva simplu si cu linii de cod putine. In aceasta tema trebuie sa includ o schema logica (flowchart), profesorul meu a zis ca doreste schema logica pentru total programul, dar si schema logica la fiecare particica de cod ( n-am inteles de aici ce vrea ), si sa explic ce face programul propriul zis, cum functioneaza, explicarea liniilor de cod.
Va multumesc si astept un raspuns din partea dumneavoastra.

Post Reply