Designer pentru ferestre de dialog

Intrebari legate de programarea cu biblioteci precum MFC, ATL, WTL si GDI+.
Post Reply
soso
Junior
Junior

Designer pentru ferestre de dialog

Post by soso » 04 Feb 2008, 20:01

Intr-o aplicatie MFC trebuie sa includ un designer de ferestre de dialog, similar celui din Visual C++. Userul are in toolbox un set de controale (cele basic windows, gen buton, combobox, listbox, checkbox, radiobutton, groupbox, label) pe care le poate trage pe forma ca sa isi construiasca propria interfata. Stiti vreun control gata facut care sa stie asa ceva, sau ceva articole pe net care sa implementeze un designer din asta (mai mult sau mai putin complex)?
Mersi,
Soso

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Re: Designer pentru ferestre de dialog

Post by Ovidiu Cucu » 04 Feb 2008, 22:38

Sincer, nu stiu sa fie disponibila o asemenea componenta gata facuta, dar tare mi-ar place sa fac una daca cineva mi-ar da bani pentru ea. ;)
Acuma sa revenim la useri: ai lasa pe mana lor sa faca harcea-parcea din aplicatie punand controale pe unde le taie capul? Hai, ca la urma urmei n-ar fi asa de greu sa "muti" niste "controale" intr-un "form"...
Te rog, mai clar!
Vrei sa faci un IDE, sau ceva asemanator?

soso
Junior
Junior

Post by soso » 04 Feb 2008, 22:54

Este vorba de un psedo IDE, userii pot crea ferestre de dialog pe care apoi le utilizeaza in propriul workflow. Vezi PM.

Soso

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 04 Feb 2008, 23:00

No acuma serios.
Eu unul am fost pus de doua ori pana acum in fata acestei probleme. Concret: prima cerinta era ca userul sa-si poata face la run-time rapoarte WYSIWYG (te rog frumos, nu-mi spune de componente stil Crystal designer, care sunt inca departe de asa ceva) iar a doua, oarecum mai usor de realizat, a fost ideea de a trece (de catre user) o aplicaie in "translate mode".
La ambele am spus "Da, domnilor, se poate... numai ca trebuie atata si-atata manpower * hours". Raspuns: "Huh?...".
Poate ca ce vrei tu este de fapt mult mai simplu si de aceea te-am rugat sa detaliezi problema.

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 05 Feb 2008, 10:14

Baietii de la noua mea firma au facut asa ceva pentru aplicatia noastra. E practic un WYSIWYG destul de elaborat. Sincer, nici nu vreau sa ma gandesc la cat s-a lucrat la el. Sau cate linii de cod are. :?
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

crystyce
Junior
Junior

Post by crystyce » 05 Feb 2008, 18:00

Exact de asa ceva ma apucasem eu acum 6 luni cred... din pacate nu am apucat sa finalizez proiectul dar in mare parte e functionabil.
Attachments
MultiEd.zip
(61.12 KiB) Downloaded 150 times

soso
Junior
Junior

Post by soso » 06 Feb 2008, 11:52

crystyce wrote:Exact de asa ceva ma apucasem eu acum 6 luni cred... din pacate nu am apucat sa finalizez proiectul dar in mare parte e functionabil.
E interesant, asa ceva cautam. Din pacate proiectul in care vroiam sa folosesc designerul s-a oprit pt moment.

Soso

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 06 Feb 2008, 13:21

soso wrote:Din pacate proiectul in care vroiam sa folosesc designerul s-a oprit pt moment.
Dupa 2 zile? :?
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

soso
Junior
Junior

Post by soso » 08 Feb 2008, 00:37

Marius Bancila wrote:
soso wrote:Din pacate proiectul in care vroiam sa folosesc designerul s-a oprit pt moment.
Dupa 2 zile? :?
Proiectul era inca la stadiul de cercetare, clientul nu era hotarit, nu incepuse lucrul propriu-zis. Eu am inceput sa caut posibile solutii tehnice, ca sa pot pune cap la cap o cotatie.

Soso

Post Reply