MessageBox customizat

Intrebari legate de programarea cu biblioteci precum MFC, ATL, WTL si GDI+.
Post Reply
Zanetti
Membru
Membru

MessageBox customizat

Post by Zanetti » 23 Jul 2007, 22:04

1. Besides Ovidiu already started, am si eu o intrebare desrpre customizarea casetei MessageBox. Cum as putea sa schimb, in fereastra MessageBox, caption-urile butoanelor OK,Cancel,No,...?? De ce intreb asta? deoarece de multe ori toata aplicatia mea era in romaneste si doar MessageBox-urile erau in engleza... si n-as vrea sa mai creez un dialog pt problema caption-urilor. :D

2. Care e diferenta intre CWnd::MessageBox si AfxMessageBox? Care functie ar trebui sa o folosim in MFC?

Ai fost facut DE Dumnezeu si PENTRU Dumnezeu - si pana vei intelege asta,viata ta nu va avea sens.

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Re: MessageBox customizat

Post by Marius Bancila » 24 Jul 2007, 09:11

Mai jos gasesti doua articole care explica cum sa customizezi MessageBox-ul:
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 24 Jul 2007, 13:28

Sa raspund si la intrebarea #2.

Deosebirea principala e ca CWnd::MessageBox este o functie membra CWnd, pe cand AfxMessageBox este o functie MFC globala.
Deci, pe AfxMessageBox pot s-o folosesc de oriunde intr-o aplicatie MFC (nu neaparat legata de un obiect CWnd) si in plus ma scuteste de efortul de a-i pasa textul de pe caption.

Mai mult, AfxMessageBox apeleaza functia virtuala CWinApp::DoMessageBox de unde pot face foarte usor orice customizare care ramane valabila pe intreaga aplicatie.
Mai multe diferente? Just step into... ;)

Zanetti
Membru
Membru

Post by Zanetti » 24 Jul 2007, 13:52

Exact de ce aveam nevoie, va multumesc Marius, Ovidiu. :thumbup:
Ai fost facut DE Dumnezeu si PENTRU Dumnezeu - si pana vei intelege asta,viata ta nu va avea sens.

Post Reply