Ribbon de Win7 si controale fara tema

Intrebari despre programarea cu VC++ incluzand mediul de dezvoltare, instalare, setari, debugger, compilator, linker si documentatie.
Post Reply
rdenis
Membru
Membru
Judet: Iaşi

Ribbon de Win7 si controale fara tema

Post by rdenis » 20 Apr 2010, 15:10

salut... ma tot joc cu o versiune trial a VS2010 si imi pare rau dupa o chestie, cand faci interfata cu ribbon de Win 7 restul controalelor nu mai au tema, par cele din win2000 :(
m-am chinuit sa fac doar ribbon-ul de Win7 si restul sa pastreze tema de Office 2007 sau oricare alta tema, insa fara noroc..aveti vreo idee macar daca e posibil asa ceva??

mersi anticipat....

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Re: Ribbon de Win7 si controale fara tema

Post by Marius Bancila » 20 Apr 2010, 21:31

Poti pune un screen shot sa intelegem ce vrei sa spui. Sincer mie imi e putin confuz cum arata aplicatia ta.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

rdenis
Membru
Membru

Post by rdenis » 21 Apr 2010, 07:33

buna marius... cer scuze pt ca pozele sunt rasturnate dar asta era singura metoda prin care site-ul imi dadea voie sa le upload-ez...in imaginea win7diferente.png este exemplul despre ceea ce vorbeam in primul post, adica discrepantele dintre ribbon si restul controalelor din fereastra...in ce-as-dori.png este ceea ce as dori sa realizez eu, un ribbon de win7 cu restul interfetei avand tema de office2007...am incercat sa modific in "mainfrm.cpp" linia "m_wndRibbonBar.SetWindows7Look(TRUE)" insa nu face decat sa imi inghesuie orb-ul in spatiul dintre titlebar si ribbon insa pastrand tema de office2007 inclusiv ribbon-ul...ai idee daca se poate mosteni din clasele CMFCVisualManagerxxxxx si eventual aduce modificari???

mersi anticipat...
Attachments
ce-as-dori.png
ce-as-dori.png (124.03 KiB) Viewed 3117 times
win7diferente.png
win7diferente.png (187.29 KiB) Viewed 3117 times

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 21 Apr 2010, 08:55

Acum inteleg ce vrei. Din pacate nu exista suport in MFC pentru tema de Office 2010, doar pentru Office XP, 2003 si 2007. Si e normal sa fie asa, gandeste-te ca Office 2010 nu a fost inca lansat. Posibil ca in urmatoarea versiune de Visual Studio, MFC sa fie updatat astfel incat sa suporte tema de Office 2010.

In ce priveste posibilitatea de a customiza modul in care aplicatia ta arata, poti deriva CMFCVisualManagerOffice2007 si customiza tot ce e necesar, dar cred ca e o munca prea mare pentru a merita efortul.
Marius Bancila
Site personal | Blog

rdenis
Membru
Membru

Post by rdenis » 21 Apr 2010, 11:57

multumesc marius de raspuns....sunt constient ca nu ar fi fost suport pt tema de office2010,inca, dar mi se pare ca MS ar fi "aruncat un os" doar pt a-l mirosi cu win7 ribbon ala..:)
cat despre cutomizare ma gandeam ca exista o varianta mai usoara de a pune ribbon-ul ala ccu alta tema....anyway :))

mersi de raspunsuri si interes

five thumbs up from me pt ceea ce ai facut si faci cu aceste site-uri (codexpert, blogul tau, etc.)

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 21 Apr 2010, 21:12

Nu, din pacate nu exista o posibilitate mai usoara. In aceasta versiune de MFC exista suport doar pentru 5 teme de ribbon, 1 de Win 7, si 4 de Office 2007 (culori diferite).
Marius Bancila
Site personal | Blog

Post Reply