Probleme cu mediul visual c++!!!!!

Intrebari despre programarea cu VC++ incluzand mediul de dezvoltare, instalare, setari, debugger, compilator, linker si documentatie.
reborn
Junior
Junior

Re: Probleme cu mediul visual c++!!!!!

Post by reborn » 05 Aug 2010, 12:36

da e ok si asa nu am d c sa te contrazic si sunt total de acord. eu citisem ca daca apelezi strlen se parcurge de 2 ori sirul de caractere pe care vrei sa il copii.
faza e cu mediul ca ma streseaza faza ca de fiecare data cand crapa tre sa fac un nou proiect...d c nu imi mai vede vechiul exe?

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 05 Aug 2010, 13:37

reborn wrote:da e ok si asa nu am d c sa te contrazic si sunt total de acord. eu citisem ca daca apelezi strlen se parcurge de 2 ori sirul de caractere pe care vrei sa il copii.
faza e cu mediul ca ma streseaza faza ca de fiecare data cand crapa tre sa fac un nou proiect...d c nu imi mai vede vechiul exe?
M-am uitat in globul meu de cristal si n-am vazut de ce nu vede. Poate vede mai bine Mama Omida. :D
Acuma serios, n-am de unde sa ghicesc ce chestii cool ai mai facut prin proiect.
Pot da doar cateva sfaturi:
  • nu umbla la setarile (proprietatile) proiectului pana nu stii bine ce si cum;
  • nu da vina pe "mediu" pana nu esti sigur ca n-ai facut tu greseli;
  • nu ignora warning-urile (unul gen "uninitialized local variable 'q' used" nu-i deloc de neglijat);
  • pune-te la punct cu pointerii si cu alocarile de memorie;
  • incearca sa scrii cod cat mai simplu si sa folosesti cat mai mult ceea ce e deja implementat prin biblioteci;
  • lasa la urma chestii gen "se parcurge de N ori...";

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 06 Aug 2010, 13:31

reborn wrote:da e ok si asa nu am d c sa te contrazic si sunt total de acord. eu citisem ca daca apelezi strlen se parcurge de 2 ori sirul de caractere pe care vrei sa il copii.
Iti recomand cu caldura urmatorul material bibliografic:
http://www.computer-books.us/cpp_7.php
http://www.librarie.net/carti/38407/Ind ... rgu-Iordan

Post Reply