Umpic de ajutor!

Intrebari despre programarea cu VC++ incluzand mediul de dezvoltare, instalare, setari, debugger, compilator, linker si documentatie.
Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Re: Umpic de ajutor!

Post by Marius Bancila » 06 Apr 2011, 17:41

Da, am aruncat o privire si as zice ca Ovidiu avea dreptate: incepe cu despicarea capului si numaratul neuronilor. Ce iti sugerez e sa creezi o aplicatie SDI si sa studiezi codul generat, comparand in acelasi timp cu ce citesti cartea respectiva in capitolul 3. Vei vedea ca lucrurile incep sa aiba sens.

Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 06 Apr 2011, 19:24

M-am uitat si eu putin, in fuga.
Prima impresie: cel putin in primele capitole, e cam carcalete. Iar carcaletele (ametec bere+vodka+...) provoaca dureri de cap. :)
In plus, sufera un pic de "boala filologica" (tendinta de a traduce totul). Rezulta termeni si expresii pe care nu le auzi la neam de neam de programator: bară cu instrumente, indicator de evoluţie, control glisor etc (ma mir ca n-au tradus si bitmap). Ar suna la fel daca Fifi Secretara ar zice "hai măi Mişulică şi repară-mi şoricelul!". :D

In fine, ma opresc. Nu-i chiar de aruncat. Si nu-i bine sa critici pana nu faci ceva mai bun.

curiosul
Junior
Junior

Post by curiosul » 06 Apr 2011, 21:13

Atunci ce pot sa fac, stiti vre-o carte mai buna care sa fie mai prietenoasa cu amatorii? ;))
Cea mai buna batalie este cea castigata fara lupta.

curiosul
Junior
Junior

Post by curiosul » 06 Apr 2011, 21:27

Atunci ce pot sa fac, imi recomandati vre-o carte mai buna care sa fie mai prietenoasa cu amatorii? ;))

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 07 Apr 2011, 08:49

Acum mai bine de 10 ani am invatat VC++6 din cartea Utilizare VC++ 6 de Jon Bates si Tim Tompkins. S-a tradus la noi, publicata de Teora (http://www.librarie.net/carti/9897/Util ... m-Tompkins). S-ar putea s-o mai gasesti pe la standuri de carti, eu am mai vazut-o prin Timisoara. Mie mi s-a parut o carte foarte buna de invatat dupa ea, capitolele urmeaza o ordine destul de logica, informatiile sunt menite sa ajute incepatorii sa inteleaga MFC si VC++. Sau cel putin asta a fost impresia mea acum un deceniu, desi ma indoiesc ca daca as rasfoi-o acum mi-as schimba impresia.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 07 Apr 2011, 10:42

Eu am "furat meserie" de la Michael J. Young (Mastering Microsoft Visual C++ 4 (Second Edition), Sybex, 1996).
Nu stiu sa fi fost tradusa in limba romana dar nu cred ca-i o problema si-ar fi chiar indicat sa inveti direct in limba engleza.
O editie mai noua este Mastering Visual C++ 6, Third Edition.

// Despre "Visual C++. Programarea Interfeţelor Utilizator" am zis totusi "Nu-i chiar de aruncat". E loc pentru mai bine, mai ales primele capitole ar trebui putin revizuite. N-am de unde sa stiu dar poate editia tiparita ( presupun ca e vorba de aceeasi carte) e deja revizuita si imbunatatita. Asa ca, nu te grabi s-o arunci! ;)

curiosul
Junior
Junior

Post by curiosul » 10 Apr 2011, 20:01

Editia tiparita este fix la fel :)

Post Reply