ce stiti despre visual studio on cloud

Intrebari despre programarea cu VC++ incluzand mediul de dezvoltare, instalare, setari, debugger, compilator, linker si documentatie.
Post Reply
toderut
Membru
Membru
Judet: Bihor

ce stiti despre visual studio on cloud

Post by toderut » 19 Oct 2011, 10:07

Ce stiti, VS exista on cloud? Ati testat?
Cat costa?

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Re: ce stiti despre visual studio on cloud

Post by Ovidiu Cucu » 19 Oct 2011, 13:46

O fi vreunul prin cirrocumulus stratiformis. :biggrin:

Serios: nu stiu, deocamdata n-am auzit de asa ceva.

tudor_t
Membru
Membru

Post by tudor_t » 20 Oct 2011, 10:58

toderut wrote:Ce stiti, VS exista on cloud? Ati testat?
Cat costa?
:) Buna gluma..
Amu' serios, nu prea ar avea sens o chestie de genul asta - nu stiu cati developeri ar rezista sa se conecteze zilnic cu ceva gen RDP la un virtual machine in cloud, ce ruleaza un Visual Studio.. :)

Ce are sens in schimb pentru unele firme ar fi ceva gen TFS hostat in cloud (daca nu exista deja).

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 20 Oct 2011, 13:04

Eu am avut ocazia sa lucrez cu IDE-uri care aveau numai licenta flotanta pusa undeva printr-un norisor din tarile calde.
Nu insist asupra placerilor deosebite oferite de acest mod de lucru.
Atata doar, cred ca daca ar exista, iar o firma care foloseste Visual Studio la greu s-ar hotari din oaresce motive sa ia unul de pe Cloud, a doua zi toti programmerii si-ar da demisia. :)

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 24 Oct 2011, 15:20

Licenta flotanta e o treaba, am lucrat si eu cu asa ceva (pentru Together parca). Dar sa fie tot mediul de dezvotare in cloud, de asa ceva inca n-am auzit. Nu cred ca fie un proiect fezabil. Toderut, te-ar interesa asa ceva? Vrei sa faci toata ziua RDP sau sa lucrezi dintr-un browser? Pe mine m-ar termina. Iti spun din experienta ca am lucrat jumate de an pe RDP pana cand am reusit sa mut totul pe o masina locala. Dupa asta in prima zi m-am simtit ca in "heaven" (nu in "cloud"). :)
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 24 Oct 2011, 18:01

Marius Bancila wrote:Licenta flotanta e o treaba, am lucrat si eu cu asa ceva [...]
Aha, deci tu erai printre aia din Timisoara care tineau licentele blocate de trebuia sa vin in weekend ca sa dau un build. :biggrin:
Well, sigur, am glumit.
Totusi, cand ai de-a face c-un IDE "distept" care verifica licenta pentru fiecare modul obiect compilat la un proiectel cu sute de c/cpp-uri... trai Neneaca, rabdare si tiutiun... una-doua-trei ore pana joaca ala ping-pong cu licentele pe net cu un server puturos, facut de javameni.

Nici nu vreau sa ma gandesc ce-ar fi daca totul ar fi acolo sus, in The Cloud. Nici la ce s-ar intampla cand e cer senin si... ia norisoru de une nu-i!
Deh, nu asa de des se-ntampla sa fie complet senin dar se intampla taman atunci cand iti crapa maseaua dupa ploaie. ;)

Post Reply