Manual Visual C++

Intrebari despre programarea cu VC++ incluzand mediul de dezvoltare, instalare, setari, debugger, compilator, linker si documentatie.
Post Reply
curiosul
Junior
Junior
Judet: Iaşi

Manual Visual C++

Post by curiosul » 16 Jul 2012, 10:06

As dori sa aprofundez mai mult Vizual c++ .Net si ma gandeam ca poate imi puteti recomanda un manual ceva, de preferat in romana.
Si as avea cateva nelamuriri:
Este vre-o problema daca incep direct cu visual c++ si nu limbajul c++?
Pana la urma eu vreau sa invat programare dar ma incurc in termenii de genul: MFC, .Net, Standard C++.CLI, OOP si toate celelalte.
Ar fi mai bine sa incep cu aplicatii de tip consola sau windows? Pentru ca observ ca limbajul pentru o aplicatie de tip consola este diferit de o aplicatie Windows Form.
Pot folosi functiile standard din c++ intr-o aplicatie de top Windows Form? Din ce am vazut eu nu prea, ma refer la void main() si altele.

Multumesc si sper sa intelegeti ce am vrut sa zic.

Cea mai buna batalie este cea castigata fara lupta.

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Re: Manual Visual C++

Post by neagu_laurentiu » 16 Jul 2012, 10:45

Iti pui atatea intrebari fiindca nu ai luat-o metodic.
Incepi cu C apoi C++. Faci programe in consola pana iti ies ochii din cap. Apoi treci la VC++, MFC, WinForms si restul.
Fara engleza nu se poate.
Limbajul e acelasi dar bibliotecile sunt altele.
Poti folosi biblioteca standard si in GUI.

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 16 Jul 2012, 12:01

Laurentiu, vreau sa te contrazic: nu vad relevanta C-ului aici. Nu cred ca C-ul este o necesita pentru a invata C++ (si mai departe VC++). Dimpotriva, mi-e teama ca va produce unele efecte nedorite, pentru ca multa lume nu poate renunta la "stilul C" atunci cand programeaza in C++.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 16 Jul 2012, 12:06

Sa stie ca-s doua independente, care sunt diferentele dar si asemanarile intre unul si altul s.a.m.d. Maine-poimaine vrea sa faca microcontrolere si o sa aloce obiecte pe acolo !
Pentru ca unii nu se despart de stilul C nu inseamna ca nu trebuie cunoscut.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 17 Jul 2012, 11:25

In primul rand, de notat ca C++ si C++/CLI (numit si "Managed C++") sunt limbaje diferite.
Daca vrei sa inveti (bine) C++, eu zic sa uiti deocamdata de "CLI" si "Managed".
Cat despre C: Nu-i obligatoriu sa stii bine C inainte ca sa te apuci de C++ insa NU strica.

Aici indraznesc sa-l contrazic pe Marius, nu ca sa ma aflu-n treaba ci bazandu-ma pe cativa ani de experienta atat in C cat si in C++.
Nu exista pericolul de a face exces de C-style in C++ (si vece-versa) decat daca nu le stii (macar) binisor si pe unul si pe celalalt.
Mai mult, un C++purist ar putea face sfortari cvasi-stupid gen a declara musai std::string in loc de un nenorocit de C-style buffer (un array de char-uri), pentru a-l pasa unei nenorocite de functii WinAPI (am dat doar un exemplu, lista e lunga).
In fond si la urma urmei, Windows API este scris in mare parte in C si este o interfata C-style.

Nu mai intind deocamdata vorba despre cetatenii (turmentati sau nu :)) carora le plac carcaleti gen STL + MFC... si altele asemenea.

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 17 Jul 2012, 17:21

Ovidiu, cand incepti sa inveti C++, e clar nu nu-l sti deloc, cu atat mai putin "binisor". Deci pericolul de a pleca la drum cu obisnuinte din C e nu doar real, ci mai degraba probabil. Asa cum poti invata Java sau C# fara alte limbaje inainte, nu vad de ce nu se poate la fel si cu C++, doar pentru ca acesta e cel dintai urmas al C-ului. Ma incapatanez sa consider ca e mai "sanatos" sa lasi C-ul deoparte. Asta desigur, ca nu planuiesti sa faci programare embedded sau stiu eu ce sisteme unde e necesar C.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

nedo
Junior
Junior
Judet: Bucureşti

Post by nedo » 18 Jul 2012, 15:34

Poti sa incepi si direct cu C++. Daca te intereseaza sa inveti si visual c++ si cum sa folosesti Visual studio iti sugerez sa alegi una din cartile Begining Visual Studio xxxx (2008, 2010). Acestea te vor trece si prin c++ standard cat si prin varianta cli/managed a c++(varianta microsoft).
Daca te intereseaza doar c++ atunci baza este "Programing practices and principles" a lui Bjarne Stroustrup. Daca nu le gasesti imi poti da un pm si iti dau eu link-urile pentru ele.

curiosul
Junior
Junior

Post by curiosul » 18 Jul 2012, 23:05

Am gasit o carte care mi s-a parut interesanta aici:http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/roman ... ategory=12
Tinand cont de sfatul lui Marius m-am gandit sa trec putin si prin C dupa care sa aprofundez mai mult C++. Niste exemple concrete unde se foloseste C si unde se foloseste C++ mi-ar fi foarte utile si as putea alege mai usor.
@nedo: As fi recunoscator daca ai putea sa-mi trimiti link-urile pe PM.
Cea mai buna batalie este cea castigata fara lupta.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 19 Jul 2012, 08:30

Eu n-as recomanda cartea "Totul despre C si C++", pentru ca este scrisa inainte de a aparea standadul de C++ si din cate stiu eu n-a fost revizuita in conformitate cu acesta.
Nu trebuie neaparat sa te uiti la data aparitiei editiei originale (C/C++ Programmer's Bible, Jan 2, 1997) sau sa o rasfoiesti.
Este suficient sa vezi pe coperta editiei romanesti "Borland Turbo C++", la care au inceput acum sa renunte pana si profii de gimnaziu.

Mergand pe ideea lui Marius, ai putea capata deprinderi care mai tarziu mai mult o sa-ti strice decat o sa-ti foloseasca.
Chiar daca in principiu C++ a ramas acelasi, totusi unele lucruri s-au schimbat.

Cauta o carte mai noua si care respecta standardul.
Pentru incepatori-incepatori e buna "C++ Ghid pentru incepatori" de Brian Overland, aparuta la editura Corint (in original "C++ Without Fear: A Beginner's Guide That Makes You Feel Smart").
In fine, gasesti zeci de alte titluri pe net (chiar si in librarii), insa ai grija sa te feresti de "biblii" de pe vremea lu' bunica (in principal, de cele scrise in mileniul trecut :)).

Dupa ce deprinzi bazele limbajului, te poti arunca si la cartile lui Stroustrup, Scott Meyers, Bruce Eckel, s.a.m.d.

mihk
Junior
Junior

Post by mihk » 19 Jul 2012, 12:17

Desi stiam Pascal din liceu, in 2000 am inceput sa invat C/C++ dupa (ghici) "Totul despre C/C++".
Stiam ca C++ este un superset al limbajului C, deci mi s-a parut de bun simt sa le stiu pe amandoua.
Nici azi n-as alege alta carte pentru a pune bazele C/C++.
Daca vrei sa inveti programare ia-o cu void main. Mai toate cartile de Visual X au o mentiune la inceput cum ca sunt necesare cunostinte de programare in X ca sa poti merge mai departe cu dezvoltarea de componente grafice. Deci back to work!
Caut profesor.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 19 Jul 2012, 18:59

Si eu am inceput cu seria lui Liviu Negrescu "Limbajele C si C++ pentru incepatori" aparuta prin '94-'95 (trec peste alte cateva "turbo-uri" si mai vechi).
Tot respectul, a fost minunata la vremea ei insa asta nu inseamna ca as recomanda-o la fel ca acum mai bine de 15 ani, cel putin in ce priveste partea de C++.
In fine, la urma urmei poti sa inveti de pe orice, insa e bine daca se poate alege ceva mai nou, sa alegi ceva mai nou.
Altfel s-ar putea sa bagi degeaba oaresce chestii care intre timp s-au schimbat sau mai rau, sa ramai agatat in Turbo C, DOS, <iostream.h> si "C cu cin si cout" care inca se mai preda la noi in scoala, desi practic nu le mai foloseste nici bunicu.

Vezi si aici ceva carti recomandate:
http://www.codexpert.ro/forum/viewtopic.php?f=23&t=105

zlatomir
Membru++
Membru++

Post by zlatomir » 20 Jul 2012, 10:02

@Ovidiu, de ce l-ai incadrat pe Bruce Eckel la cartile de dupa ce deprinde bazele limbajului? Mie cele doua volume "Thinking in C++" mi se par carti pentru incepatori, pentru a intelege bazele limbajului.
De asemenea Bjarne Stroustrup are "Programming - Principles and Practice Using C++" care e o carte pentru incepatori (din asta am inteles eu bazele oop-ului)

Oricum eu recomand sa citesti din cat mai multe carti, participa la discutii pe cat mai multe forumuri de programare C++ si/sau orientate spre un framework pe care vrei sa-l folosesti (daca cumva gresesti sau ai inteles ceva gresit precis gasesti oameni experimentati care te vor corecta si iti vor explica ce ai inteles gresit) si apoi citit din nou ;)

Post Reply