Gasirea variabilelor care produc memory leak-uri

Intrebari despre programarea cu VC++ incluzand mediul de dezvoltare, instalare, setari, debugger, compilator, linker si documentatie.
Silviu Ardelean
Senior
Senior
Judet: Timiş

Re: Gasirea variabilelor care produc memory leak-uri

Post by Silviu Ardelean » 11 Aug 2012, 16:51

Intr-adevar am ajuns cam departe... :)
Ovidiu Cucu wrote:Silviu, daca aveti asa mari probleme cu shared_ptr, nu-l mai folositi. Sau il folositi insa nu "abuziv". E simplu. ;)
Daca compilezi cu compilator de C++11, shared_ptr folosit cu cap impreuna cu weak_ptr (si unique_ptr cand e cazul) te scapa de grijile leak-urilor si-i faci pe cei din lumea managed invidiosi ca tu n-ai nevoie de garbage collector. :whorship:

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 13 Aug 2012, 09:42

Pe cei din lumea managed i-ai putea face "invidiosi" si aplicand "pattern-uri" simple precum RAII sau chiar si numai bunul simt care spune "de fiecare data cand pui un new, gaseste-i un loc si lui delete!".
La ce bun sa va avantati cu stiueuce cool stuff din C++11, daca nu-l folositi acolo unde si cum trebuie si/sau prin design-ul prost ajungeti in situatia ca va baga leak-uri inca mai greu de detectat decat un banal new?
Asta-i boala veche printre programatori: "scriu cod cool, nu conteaza daca merge prost".
Daca-si mai baga coada si-un "architect" care doarme cu GoF-ul sub cap si-a uitat ce-i aia KISS, atunci e jale: sa te tot tii, de exemplu, "referinte circulare". :)

Silviu Ardelean
Senior
Senior
Judet: Timiş

Post by Silviu Ardelean » 13 Aug 2012, 10:45

Nu ma intelege gresit. Nu am renuntat la clasicii pointeri si ii folosesc in continuare in cele mai multe situatii.
Exista totusi situatii in care smart pointerii aduc un plus de rapiditate in dezvoltare si lipsa buguri. Iar pentru situatia data, chiar am castigat timp si lipsa batai de cap.
In ce-l priveste pe "arhitect" cred ca nu-i treaba lui ca folosim smart / normal pointers.

black_atus
Membru
Membru
Judet: Prahova

Post by black_atus » 13 Aug 2012, 14:39

Buna ziua,

Multumesc mult pentru ajutor. Topicul asta e exact de ce am nevoie.
Mai am foarte multe de invatat.

Multumesc.
Cu stima,
Daniel Constantin

Post Reply