Metode scriere/citire fisiere XML

Intrebari despre programarea cu VC++ incluzand mediul de dezvoltare, instalare, setari, debugger, compilator, linker si documentatie.
Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Re: Metode scriere/citire fisiere XML

Post by Ovidiu Cucu » 05 Dec 2012, 14:12

Arunca un ochi in Windows Dev Center la XmlLite Programmer's Guide.
Gasesti acolo si exemple si-ai sa vezi ca-i super-easy si nu tre sa fii "guru" in COM.
Eu unul l-am folosit mai demult, tot cu scopul de a "comunica" cu javameni si linuxisti.
Ca sa-mi vina si mai usor, am facut un mic wrapper C++ peste XmlLite. Din pacate nu mai am sursele, altfel ti le-as da gratis. ;) Poate mai tarziu...
Oricum, nu-i foarte-foarte greu.

bu7ch3r
Membru++
Membru++

Post by bu7ch3r » 05 Dec 2012, 14:16

Astept cu nerabdare sa ne intrebi de ce tu trimiti la Java un xml si Java iti arata alt xml :)))
Cu stima,
Lupu Claudiu

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 05 Dec 2012, 15:33

bu7ch3r wrote:Astept cu nerabdare sa ne intrebi de ce tu trimiti la Java un xml si Java iti arata alt xml :)))
Stiu, intotdeauna apar probleme de comunicare. Dau doar cateva exemple (nu neaparat in legatura cu topicul).
Intotdeauna javamenul o sa faca o comparatie case sensitive. Adica, sa spunem ca-ti cere sa-i faci o suma de cotrol apoi sa-i trimiti un string cu reprezentarea hex. Doamne fereste sa-i trimiti "F0AB" si nu "f0ab", ca-ti da reject.
Alt exemplu: daca te pune Aghiuta sa-i trimiti "ala, bala, portocala" in loc de "ala, bala, portocala," (cu virgula la sfarsit), ii crapa parserul.
Si-or mai fi, sa nu cumva sa-i scapi vreun caracter tabu (taboo, nu tab) ca-i ia programul razna si altele asemenea. :)

black_atus
Membru
Membru
Judet: Prahova

Post by black_atus » 05 Dec 2012, 17:42

Ma documentez in legatura cu xmllite dar inca nu am gasit un exemplu concret, fie de citire fie de scriere.
Am reusit sa import un fisier xml intr-un vector CString dar tot am impresia ca ceea ce am facut are prea multe linii de cod.
Mai caut :)
Mai intai trebuie sa gasesc niste exemple de programe in care se face citirea/scrierea unui fisier xml de la cap la coada, ce metode se folosesc si care sunt cele mai simple/rapide.

Un lucru pe care nu il stiu e urmatorul:
Pe ce versiuni de windows am xmllite-ul?
Vine ca si componenta a vreunui service pack?
In XP daca nu am nici-un service pack exista xmllite.lib - ul ?

Ma gandesc la asta deoarece nu stiu cum s-ar comporta programul pe un SO care nu are xmllite.lib(nu stiu daca exista pe toate versiunile de windows mai sus de XP inclusiv), probabil ar crapa :|
Am verificat pe XP cu SP3,si win 7 si se pare ca exista.
Cu stima,
Daniel Constantin

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 05 Dec 2012, 19:24

black_atus wrote:In XP daca nu am nici-un service pack exista xmllite.lib - ul ?
Gasesti instalate astfel de XP-uri ?! :wth:

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 05 Dec 2012, 19:35

Sub link-ul pe care ti l-am dat mai devreme, undeva in partea de jos a paginii ai XmlLite Samples.
Dau eu click-uri pentru tine? OK, dau eu de data asta. Gratis. :)

Sunt doua proiectele tip consola, simple insa suficiente ca sa-ti dai seama cum lucrezi cu XmlLite ca sa citesti/scrii din/in fisiere XML.
In completare, poti trage si un ochi la XmlLite Reference..

Pe sistemul target nu-ti trebuie lib-ul (xmllite.lib) ci dll-ul (xmllite.dll). Lib-ul iti trebuie doar la build (linkeditare).
Ai aici lista sistemelor care contin de la mama lor xmllite.dll: Installing XmlLite - XmlLite Runtime File.
Intradevar, pentru XP tre sa ai SP3 sau daca-l redistribui, iti trebuie SP2.
Nu vad in asta o problema. Cine are XP si nu si-a pus SP3, inseamna ori ca-i un puturos notoriu (mai poate fi s-un Gica Contra care nu vrea update-uri nici de-al darcului, asa de kiki ca-i el jmeker), ori ca foloseste soft piratat.
NU merita sa-ti bati capul nici cu unii nici cu ceilalti.
Iar daca in requirements scrie "Windows XP fara SP" atunci spune-i lui nenea care l-o facut ca nu-i OK si ca trebuie putin revizuit.

Tot acolo iti spune si despre lib-ul si headerul care iti trebuie tie pentru dezvoltare, mai jos la XmlLite Development Files.
SDK-urile mai noi le au de la mama lor (atat xmllite.lib cat si xmllite.h). Daca al tau nu le contine, atunci pune-ti un SDK mai nou.

black_atus
Membru
Membru

Post by black_atus » 06 Dec 2012, 13:52

neagu_laurentiu wrote:
black_atus wrote:In XP daca nu am nici-un service pack exista xmllite.lib - ul ?
Gasesti instalate astfel de XP-uri ?! :wth:
Nu am gasit inca dar cine stie ... Vroiam doar sa fiu documentat si in legatura cu asta :)
Cu stima,
Daniel Constantin

black_atus
Membru
Membru

Post by black_atus » 06 Dec 2012, 13:58

Multumesc pt raspunsuri !
Cu stima,
Daniel Constantin

Post Reply