API in XP

Intrebari despre programarea cu VC++ incluzand mediul de dezvoltare, instalare, setari, debugger, compilator, linker si documentatie.
Post Reply
godeni
Junior
Junior

API in XP

Post by godeni » 26 Sep 2007, 04:18

Va salut,

As vrea sa stiu dc se poate, folosind API-urile windows-ului, de exemplu sa fac update OFF la XP, sa aflu numarul de serie al XP, sa fac system restore OFF.

Daca se poate sa-mi dati niste piste in aceasta privinta.

Multumesc frumos

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Re: API in XP

Post by neagu_laurentiu » 26 Sep 2007, 21:21

godeni wrote:sa aflu numarul de serie al XP
Nu am inteles ce treaba are "update/restore OFF" cu serialul XP-ului. Acest serial se poate obtine si din registri sau cu functii API.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 27 Sep 2007, 00:10

Cand e vorba de optuni ON/OFF pentru o anumita aplicatie acestea sunt storate undeva, de regula in registry.
De exemplu, in cazul tau, probabil, optiunile pentru Update ON/OF sunt sub cheia
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\Auto Update
Am zis "probabil", deci trebuie sa sapi un pic.

Q: Cum citesti prin program valorile din registry?
A: Cu functia WinAPI RegQueryValueEx (vezi si celelalte Registry Functions) sau, daca folosesti ATL, cu ajutorul clasei CRegKey.

O prima metoda pentru a "hackeri" diverse setari storate in registry:
  1. Din Registry Editor (regedit.exe) faci un export la o anumita cheie (sa zicem la aceea pe care am dat-o mai sus).
  2. Schimbi setarea
  3. Faci din nou export
  4. Cu utilitarul windiff.exe (care este livrat impreuna cu VS-ul) compari cele doua .REG-uri exportate.
O alta metoda e sa folosesti o scula care-ti monitorizeaza registry-ul cum ar fi de exemplu RegMon (vezi ce si cum se scrie/sterge/schimba atunci cand schimbi o anumita setare).

Nota: Ambele metode de mai sus necesita un pic de consecventa, calm si rabdare... atribute fara de care un hacker nu e hacker adevarat. :D ;)

godeni
Junior
Junior

Post by godeni » 27 Sep 2007, 02:15

Mutumesc frumos pentru raspunsuri

Nota : cred ca sunt destul de batran ca sa mai pot deveni hacker

Toate setarile de care am nevoie sunt facute pentru anumite sisteme destinate clientilor (setarea la off a update-ului la windows este una din acestea, altele de exemplu vizeaza pagina Error reporting unde la fel trebuie modificate niste stari)
Despre seria Xp-ului am nevoie sa o citesc pentru a o introduce intr-o baza de date fara sa o bag la mana pentru fiecare sistem.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 27 Sep 2007, 03:08

godeni wrote:Nota : cred ca sunt destul de batran ca sa mai pot deveni hacker

Toate setarile de care am nevoie sunt facute pentru anumite sisteme destinate clientilor (setarea la off a update-ului la windows este una din acestea, altele de exemplu vizeaza pagina Error reporting unde la fel trebuie modificate niste stari)
Despre seria Xp-ului am nevoie sa o citesc pentru a o introduce intr-o baza de date fara sa o bag la mana pentru fiecare sistem.
Well, a fost doar o gluma, voiam sa scot in evidenta ca trebuie un pic "sapat" in registry.
Nu demult eram si eu interesat in asemenea "hacker-eli" (in sensul bun).
Daca voi mai afla ceva, nu voi tine pentru mine... ;)

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 28 Sep 2007, 12:38

godeni wrote:Toate setarile de care am nevoie sunt facute pentru anumite sisteme destinate clientilor (setarea la off a update-ului la windows este una din acestea, altele de exemplu vizeaza pagina Error reporting unde la fel trebuie modificate niste stari)
Nu vreau sa fiu mai catolic decat papa dar genul asta de modificari nu suna foarte kuser. :biggrin:

Post Reply