Installer in limba romana

Intrebari despre programarea cu VC++ incluzand mediul de dezvoltare, instalare, setari, debugger, compilator, linker si documentatie.
Post Reply
crystyce
Junior
Junior

Installer in limba romana

Post by crystyce » 28 Feb 2008, 13:11

Am folosit VS 2005 sa creez un instaler MSI (Setup Project). Nu stiu cum sa fac asa incat interfata installerului sa fie in romana, pentru ca localizarile se pot face numai in cateva limbi romana lipsind :thumbdown: .

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Re: Installer in limba romana

Post by Ovidiu Cucu » 09 Mar 2008, 22:24

[ Topic moved from FAQ-uri, ponturi si smecherii / Tehnice ]

// Ar fi stat bine la "FAQ-uri, ponturi si smecherii" daca ne-ai fi oferit o solutie.
// Asa ca, am mutat aici problema,... poate-poate o rezolva cineva.

MrSmersh
Microsoft MVP
Microsoft MVP

Post by MrSmersh » 10 Mar 2008, 11:28

Un productivity tool de instalare cu internationalizare? Asta e calea simpla.
2 cu orca sa modifici in instalare tot ce prinzi string, da e cam gretzos. Si are si problema ca unele nume devin nume de prorietati deci modificare trebuie facut cu atentie si si ca instaleru alege limba in functie setarile sistem deci inca o complicare.
3 vezi Wix poate stie, mai putin gretzos ca orca, dar o sa ai ceva XML de scris sa iti definesti instalare, oricum nu e timp pierdut ca MS ameninta ca fi in viitorul Visual.

crystyce
Junior
Junior

Post by crystyce » 10 Mar 2008, 17:27

Pana la urma am folosit o unealta pe care o incercasem acum multi ani: NSIS.

http://nsis.sourceforge.net/Main_Page
http://en.wikipedia.org/wiki/Nullsoft_S ... all_System

Stiu ca la un moment dat se oprise dezvoltarea, insa acum a ajuns la versiunea 2.35 care m-a surprins placut. Din cate imi aduc eu aminte NSIS a plecat ca un proiect de instal pentru Winamp, dar a prins la public si mie mi se pare destul de matur acum.

Este un pic mai greu de folosit la inceput, dar mi se pare mult peste ce ofera VS. Plus exemple cat cuprinde deci nu ai cum sa nu te prinzi. Nu mai vorbesc de plugin-uri si diferitele metode de compresie (pentru proiectul meu a iesit un installer de 2 ori mai mic decat imi facea VS).

Plusuri:
- FREE
- Localizare pentru limba romana
- Compresie FOARTE BUNA
- Compilare rapida
- Mult mai multe optiuni fata de VS2005
- Foarte bine documentat
- Vine cu multe plugin-uri
- Suport pentru UAC din Vista

Minusuri:
- Nu are interfata grafica, se lucreaza numai cu scripturi - desi se pare ca sunt incercari: http://hmne.sourceforge.net/

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 10 Mar 2008, 17:46

NSIS e u ntool de install f f bun. Il recomand cu caldura. Si editorul mentionat mai sus isi face si el treaba foarte bine.

Post Reply