MySQL Wrapp

Intrebari despre programarea cu VC++ incluzand mediul de dezvoltare, instalare, setari, debugger, compilator, linker si documentatie.
Post Reply
Zanetti
Membru
Membru

MySQL Wrapp

Post by Zanetti » 30 Mar 2008, 12:04

Salutare,

cautand exemple despre cum te poti conecta la un server MySQL din C++, am dat peste articolul de pe codeguru postat de Ovidiu.http://www.codeguru.com/cpp/data/mfc_da ... c10041__1/
La compilarea proiectului MySQLWrapp, care genereaza un dll, imi da eroarea:

Code: Select all

'MYSQL_ROW' differs in levels of indirection from 'ULONG_PTR'
Folosesc VC++ 2005.

Aveti vreo idee cum sa scap de acea eroare?
Multumesc. Raman dator! :biggrin:

Ai fost facut DE Dumnezeu si PENTRU Dumnezeu - si pana vei intelege asta,viata ta nu va avea sens.

Zanetti
Membru
Membru

Re: MySQL Wrapp

Post by Zanetti » 30 Mar 2008, 12:58

Ovidiu Cucu wrote:Just take a look at http://www.codeguru.com/cpp/data/mfc_da ... hread=9319
... serios ca am incercat sa caut pe codeguru solutia la problema mea, stiind ca si altii s-au mai confruntat cu eroarea aceea, avand in vedere ca ai postat pe codeguru in 2005 si am gasit tot felul de intrebari legate de articolul postat de tine dar numai de eroarea aceea nu am gasit.

Multumesc tare mult Ovidiu si echipei codexpert pt ca ati creat acest forum de mare ajutor C++-istilor. :thumbsup:
Ai fost facut DE Dumnezeu si PENTRU Dumnezeu - si pana vei intelege asta,viata ta nu va avea sens.

Zanetti
Membru
Membru

Post by Zanetti » 03 Apr 2008, 23:44

nu mai inteleg nimic... cand compilez proiectul MySQLWrapp nu da nici o eroare iar in proiectul meu, dupa ce am inclus libraria mysqlwrapp.lib si header-ul mysqlwrapp.h , compilatorul imi da 3 erori in headerul sqlvalue.h:

Code: Select all

'_atoi64': cannot convert parameter 1 from 'const CSQValue' to 'const char *'
la fel e si pt float si double.

Ce sa fac? :cry:

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 04 Apr 2008, 00:27

MySQLWrapp e o lucrare de-a mea din tineretze :D si stiu bine ca are cateva mici gâlme, pe care cu toata binevointza n-am gasit inca timp sa le scot si sa pun o noua versiune.
In primul rand are ceva problems cu UNICODE (mai ales pe la operatorii de la CSQValue unde m-am repezit sa fac prea multi si fara rost). La vremea aia UNICODE nici nu era suportat de MySQL asa ca initial nu mi-am mai batut capul.
Deci... incearca deocamdata sa faci un build ne-UNICODE.

Zanetti
Membru
Membru

Post by Zanetti » 04 Apr 2008, 00:30

la ce imi folosesc cei 3 operatori? sau imi sunt de folos? am nevoie de ei?

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 04 Apr 2008, 00:33

Ai tot dreptul sa faci orice modificare vrei.
Daca nu-ti trebuie, scoate-i linistit.
Dupa cum am mai spus, voi face si eu un pic de curatenie cand o sa am timp si chef.
Plus o "portare" pe VS2005/2008. :)

Zanetti
Membru
Membru

Post by Zanetti » 04 Apr 2008, 00:38

am scos UNICODE-ul... si asa a mers. :)

.... dar sa nu uiti de versiunea noua pt VS2005/VS2008 :yes:

Am inteles povestea cu ASCII/MBCS si UNICODE... dar intreabarea mea este de ce s-a ajuns la toata povestea asta? Pt ce au fost create 3 seturi de caractere? :roll:

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 04 Apr 2008, 01:23

Pai, ASCII inseamna American Standard Code for Information Interchange si a fost inventat pe vremea cand se credea ca niciodata nu vor fi nevoie de mai mult de cateva zeci de calculatoare si toate in America. Deci alfabetu englezesc e arhisuficient.
Dar vezi tu,... azi sunt sute de milioane numai in China deci, vrand-nevrand, au inventat americanii si UNICODE.

Post Reply