OLE DB sfat

Intrebari despre programarea cu VC++ incluzand mediul de dezvoltare, instalare, setari, debugger, compilator, linker si documentatie.
Post Reply
viorel2004ro
Membru
Membru

OLE DB sfat

Post by viorel2004ro » 09 Apr 2008, 21:49

Salut

Am editia electronica a cartii:Hungry Minds - OLE DB And ODBC Developer's Guide
1.Este o carte buna?
2.Cat de actuala este?
3.Daca este buna,ce alte carti mai recomandati le fel de bune ca ea?

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Re: OLE DB sfat

Post by neagu_laurentiu » 09 Apr 2008, 23:09

Nu am citit cartea, dar un lucru pot sa-ti spun: lucrul din C++ cu OLE/COM/ActiveX e un pic scarbos... Chiar si cu ATL-ul !
ODBC-ul e in maniera C/C++ iar CDatabase/CRecordset mi se par excelente. Acum daca-ti incapsulezi in niste clase C++ toate aspectele din OLEDB sau ADO poti crea o interfata simpla in lucrul cu aceste tehnologii (cum e in C++ Builder sau alte componente disponibile pe piata).

Silviu Ardelean
Senior
Senior
Judet: Timiş

Post by Silviu Ardelean » 10 Apr 2008, 11:00

Daca vrei sa lucrezi cu baze de date bazandu-te pe OLE DB, atunci cu siguranta alegerea ceea mai ok e clar ADO. ADO incapsuleaza OLE DB.
Iar, dupa cum se preciza mai sus, e indicat sa folosesti o clasa wrapper chiar peste ADO, clasa care sa se apropie de interfetele claselor CDatabase si CRecordset, ce ofera suport pentru ODBC.
Mergand pe aceasta cale, o solutie ar fi utilizarea unei astfel de clase. Eu am folosit-o in trecut, in mai multe proiecte, in combinatie cu informatiile adecvate de ADO Connection Strings.

Succese! :thumbsup:

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 10 Apr 2008, 13:19

Nu am citit articolul, dar clasele de acolo suporta trecerea (cu un minim de efort) de la OLEDB la ODBC?

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 10 Apr 2008, 13:43

dar clasele de acolo suporta trecerea (cu un minim de efort) de la OLEDB la ODBC?
La ce ar fi util asta ?

Silviu Ardelean
Senior
Senior
Judet: Timiş

Post by Silviu Ardelean » 10 Apr 2008, 13:44

Dragos Cojocari wrote:Nu am citit articolul, dar clasele de acolo suporta trecerea (cu un minim de efort) de la OLEDB la ODBC?
Eu programasem inainte cu DAO si trecerea la aceste clase mi s-a parut foarte usoara.
Nu stiu de ce as mai face trecerea de la OLEDB la ODBC... atat timp cat folosindu-te de astfel de stringuri ADO adecvate si driverele OLE DB potzi sa te conectezi la orice baza de date.

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 10 Apr 2008, 15:06

neagu_laurentiu wrote:
dar clasele de acolo suporta trecerea (cu un minim de efort) de la OLEDB la ODBC?
La ce ar fi util asta ?
E util cind trebuie sa treci de la un SGBD ce suporta ADO la unul ce suporta numai ODBC, ex de la MSSQL la MySQL.

Post Reply