MFC vs .NET

Intrebari despre programarea cu VC++ incluzand mediul de dezvoltare, instalare, setari, debugger, compilator, linker si documentatie.

Daca aveti de creat o aplicatie grafica ptr platforma Windows, ce folositi?

MFC
4
80%
.NET
0
No votes
Altceva
1
20%

Total votes: 5

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Re: MFC vs .NET

Post by Dragos Cojocari » 02 May 2008, 00:47

Ovidiu Cucu wrote:Nimeni n-ar trebui sa dea 2 bani, nici pe o aplicatie care spune pilotului "trage, bah, tare de mansha!" o secunda dupa ce avionul a dat cu botu' de pamant. :biggrin:
... sau una care crapa inainte sa apuce sa-i zica pilotului ca pamantul e tare aproape. ;)

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 02 May 2008, 00:50

Dragos Cojocari wrote:
Ovidiu Cucu wrote:Nimeni n-ar trebui sa dea 2 bani, nici pe o aplicatie care spune pilotului "trage, bah, tare de mansha!" o secunda dupa ce avionul a dat cu botu' de pamant. :biggrin:
... sau una care crapa inainte sa apuce sa-i zica pilotului ca pamantul e tare aproape. ;)
In cazul acesta pilotul mai are o secunda sa treaca pe "manual". ;)

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 02 May 2008, 01:25

Nu stiu eu multe de aviatie da din ce arata astia pe Discovery e destul de complicat sa pilotezi un avion cu sistemele electronice cazute. :biggrin:

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 02 May 2008, 02:10

Voiam sa spun ca e de preferat un produs software care isi face bine treaba desi din cand in cand crapa
unuia care nu crapa niciodata dar tot timpul merge ca naiba.

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 03 May 2008, 11:01

Ovidiu Cucu wrote:am ajuns la C++ nu vreau sa fac acum "la batranetze" un "downgrade"
Dar C++/CLI ?
Eu am spus de mixarea celor doua tehnologii asa cum recomanda si MS. Parti din aplicatie, cele de rutina, le implementezi rapid in .NET iar altele, mai sensibile, in unmanaged. Mai ales ca trecerea granitei cu C++/CLI (spre deosebire de C#) se face cu un simplu #paragma (un)managed :!:
Pana la urma comercialul/MS/Vista/etc. ne va obliga sa o luam pe calea asta...

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 03 May 2008, 15:12

Ovidiu Cucu wrote:Voiam sa spun ca e de preferat un produs software care isi face bine treaba desi din cand in cand crapa
unuia care nu crapa niciodata dar tot timpul merge ca naiba.
Am inteles ce spuneai, eu spuneam un piuc invers. E de preferat un soft ceva mai lent dar sigur vs unul ulta super mega iute care crapa. Ma rog, fiecare cu filozofia lui. :)

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 04 May 2008, 01:02

Dragos Cojocari wrote: E de preferat un soft ceva mai lent dar sigur vs unul ulta super mega iute care crapa. Ma rog, fiecare cu filozofia lui. :)
Acuma m-am prins de ce ma trimitea cate-o tanti la plimbare juma de ora inainte sa-mi dea factura.
Folosea un soft sigur. :biggrin:

Post Reply