MFC vs .NET

Intrebari despre programarea cu VC++ incluzand mediul de dezvoltare, instalare, setari, debugger, compilator, linker si documentatie.

Daca aveti de creat o aplicatie grafica ptr platforma Windows, ce folositi?

MFC
4
80%
.NET
0
No votes
Altceva
1
20%

Total votes: 5

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Re: MFC vs .NET

Post by neagu_laurentiu » 30 Apr 2008, 15:11

ce ati alege si de ce?
Asa fara o tinta precisa, fara o tema anume de rezolvat e dificil (performanta, productivitate, stabilitate in timp a tehnologiei, popularitate etc)... si as zice ca mixarea celor doua (Win32SDK/MFC si .NET/WinForms/GDI+). De fapt aceasta din urma e un wrapper peste prima, deci e dependenta.
Daca luam .NET 3.0/3.5 aici avem alt motor grafic, alta poveste si nu are echivalent in unmanaged...

Raspunsul e: QT sau wxWidgets :biggrin: ca sa stau in picioare indiferent de valurile vremurilor !

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 30 Apr 2008, 16:00

Poate nu am inteles eu bine, dar daca vrei sa spui ca GDI+ nu-i decat un simplu wrapper peste GDI-ul din Windows API, eu m-as cam indoi...
QT sau wxWidgets? Astea n-or fi wrappere? Ceva ezoteric? :)

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 30 Apr 2008, 16:11

GDI+ din .NET e wrapper peste GDI+ din C++.
Toate sunt wrappere, mai mult sau mai putin, ideea era ca s-au ocupat altii de detalii low pe fiecare OS iar eu fructific asta !

MrSmersh
Microsoft MVP
Microsoft MVP

Post by MrSmersh » 30 Apr 2008, 21:35

Cu cit e plicati mai fara ciudatenii as alege .Net... Cum vreau ceva in plus putin MFC...Pina la urma cam tot atit dureaza...

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 30 Apr 2008, 22:22

Dragos Cojocari wrote:
Ovidiu Cucu wrote:Cred ca si chestia cu productivitatea .NET vs. MFC e o abureala. Doar chestie de marketing care prinde la cei ce doar pretind ca stiu MFC.
Ehh drace, ca n-o fi nici MFC-ul asta steaua din fruncea C++-ului. :biggrin:
Of course not.
Dragos Cojocari wrote:Probabil programatorii harcore de WinAPI ti-ar da cu mfc42.dll de cap si ti-ar arata "adevarata cale".

Probabil... unii...
Is anyone around here? :geek:
Dragos Cojocari wrote:VB, C# si de ce nu VBA sau FoxPro pot fi alternative mult mai eficiente de la problema la problema, asta daca esti dispus sa privesti limbajul/framework-ul ca o unealta si nu ca un scop in sine.
Pai, de la Fortran incoace am privit limbajul (de programare) ca pe un scop in sine si nu ca pe o unealta. Oi fi gresit si probabil de aia sunt la varsta asta inca un developer sarac. :biggrin:

Tocmai pentru ca am trecut prin dBase/FoxPro, VB/VBA, and so on... si am ajuns la C++ nu vreau sa fac acum "la batranetze" un "downgrade". :thumbdown:
MrSmersh wrote:Cu cit e plicati mai fara ciudatenii as alege .Net... Cum vreau ceva in plus putin MFC...Pina la urma cam tot atit dureaza...
Parca, parca intrezaresc un vag punct de vedere comun. :thumbsup: :biggrin: ;)

viorel2004ro
Membru
Membru

Post by viorel2004ro » 01 May 2008, 09:38

am pus un post unde se arata ca .net este superior ca viteza de executie fata de codul nativ in unele teste.aduceti
argumente si de viteza de executie.

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 01 May 2008, 09:58

viorel2004ro wrote:am pus un post unde se arata ca .net este superior ca viteza de executie fata de codul nativ in unele teste.aduceti
argumente si de viteza de executie.
Am vazut postul la care te referi si nu cred ca acel test e extrem de relevant. In functie de ce testezi, cum testezi, cum compilezi aplicatia C++ ( ce falguri folosesti, ce compilator etc) poti obtine valori foarte diferite. De altfel daca te uiti pe linkul pe care l-ai adaugat chiar tu vei vedea o erata a autorului in care spune ca a refacut testele si codul nativ a obtinut rezultate mai bune decat cel managed.

Revening la managed vs nativ in aplicatii grafice utilizator, performanta nu e unul din obiectivele prioritare avand in vedere ca diferentele sunt oricum mici. Daca folosind limbajul/frameworkul X pot dezvolta aplicatia de 2 ori mai repede decat in Y, dar Y e cu 10-20-30% mai rapid voi alege tot X.

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 01 May 2008, 10:01

MrSmersh wrote:Cu cit e plicati mai fara ciudatenii as alege .Net... Cum vreau ceva in plus putin MFC...Pina la urma cam tot atit dureaza...
Totusi WPF-ul pare a aduce multe chestii noi si misto comparativ cu ceea ce poti face in MFC fara sa depui efort suplimetar sau sa cumperi diverse componente.

MrSmersh
Microsoft MVP
Microsoft MVP

Post by MrSmersh » 01 May 2008, 10:59

Dupa un nr de ani lucrind cu Windows ai deja chestii prefabricate asa ca in unele cazuri nu mai conteaza.
Parerea mea :biggrin: !

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 01 May 2008, 11:14

am pus un post unde se arata ca .net este superior ca viteza de executie fata de codul nativ
Am facut si eu teste de multe ori si nu e asa :yes: Acolo ce se masoara ? Doar inmultirea a doua tipuri si nici macar aceleasi valoari in ambele limbaje, ca-s generate aleator :wacko: . Un test nu se rezuma doar la atit. Iar cand setezi compilatorul de VC++ pe optimizare... zboara !
performanta nu e unul din obiectivele prioritare avand in vedere ca diferentele sunt oricum mici
Sunt mici diferentele pe loturi de instructiuni mici. Ia pune totul intr-o aplicatie mare si complexa ! Eu am aplicatii in dezvoltare pe .NET/WinForms/ADO.NET si se vede o diferenta. Hai sa zicem ca dupa ce s-a compilat in cache o metoda ruleaza la performante aproximativ egale. Dar pana se compileaza... Utilizatorul sesizeaza ca starteaza greu. Iar o aplicatie nu sta intr-o singura functie/metoda ci apeleaza la greu altele noi. Plus ca nici framework-ul nu e stralucit de bine scris/optimizat. S-au bazat ca masina virtuala le va tine locul... Pai cand dai .Clear() la un DataTable sau lucrezi cu structuri mari de date... astepti, nu-i ca la managementul pointerilor unde treaba e brici ! Si exemplele pot continua ! ComboBox-ul e cu 1 pixel mai inalt decat cel din MFC/API si-ti dai palme la aliniere milimetrica...
Daca vrei si de la Java ( :yes: ) fa calcule cu java.lang.Math (eu m-am jucat cu sin()) si e din cale afara de incet. Nu-i asa in tot Java, dar biblioteca respectiva e penala ! Sau vezi cum se incarca toolbar-ul ala din demo-ul SwingSet2... de la stinga la dreapata apar bitmap-urile :wacko:
Daca folosind limbajul/frameworkul X pot dezvolta aplicatia de 2 ori mai repede decat in Y, dar Y e cu 10-20-30% mai rapid voi alege tot X
Asa cum e MFC-ul pus la vinzare si .NET-ul, da, productivitatea e la al doilea si mai ales daca faci aplicatii cu cativa opameni si pentru cateva zile, adica micute. La o aplicatie serioasa, iti analizezi problema, poate ai componente deja dezvoltate anterior sau cumparate... iar cand treci efectiv la productie scrii tot cod suplu ca in orice limbaj high-level adica la fel de repede ca in .NET fiindca ai (se presupune) deja tot ce-ti trebuie.
Totusi WPF-ul pare a aduce multe chestii noi
Problema e cand se vor hotari sa nu mai inoveze si sa construiasca peste, adica sa nu o mai ia de la zero... de parca se schimba programatorii la ei mai ceva ca la firmele noastre si nu vor sa mai decodifice ce au facut altii !
Plus ca din ce inteleg eu din semnalele lor e ca viitorul vor sa-l aseze pe managed... iar WPF e inceputul !

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 01 May 2008, 11:26

Iar daca performanta nu-i atu-ul informaticii, atunci despre ce sa mai vorbim in domeniul acesta...

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 01 May 2008, 11:57

neagu_laurentiu wrote:Iar daca performanta nu-i atu-ul informaticii, atunci despre ce sa mai vorbim in domeniul acesta...
Din experienta mea nu e . :) E acoplo sus in top 5 dar nu e numarul 1. Am vazut specificatii ale unor firme cu adevrat mari ce vor produse complexe iar pe primele 2 locuri sunt: scalabilitatea aplicatiei si siguranta in exploatare. Nimeni nu da 2 bani pe o aplicatie incredibil de rapida care crapa in 10% din cazuri. In scenariu ideal in care codul e scris perfect atunci clar performanata e pe primul loc, dar eu inca nu am intalnit situatia ideala in productie.

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 01 May 2008, 12:24

Nimeni nu da 2 bani pe o aplicatie incredibil de rapida care crapa in 10% din cazuri
Pai cine a zis ca va crapa la client ? In teste e altceva...
Aaa, ca avem programatori de doi lei angajati in firma... doi lei le-au dat salariu !

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 01 May 2008, 13:57

neagu_laurentiu wrote:
Nimeni nu da 2 bani pe o aplicatie incredibil de rapida care crapa in 10% din cazuri
Pai cine a zis ca va crapa la client ? In teste e altceva...
:whorship:

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 02 May 2008, 00:41

Nimeni n-ar trebui sa dea 2 bani, nici pe o aplicatie care spune pilotului "trage, bah, tare de mansha!" o secunda dupa ce avionul a dat cu botu' de pamant. :biggrin:
Mai exista si altfel de aplicatii decat "facturare"... ;)

Post Reply