sfat

Intrebari despre programarea cu VC++ incluzand mediul de dezvoltare, instalare, setari, debugger, compilator, linker si documentatie.
Post Reply
viorel2004ro
Membru
Membru

sfat

Post by viorel2004ro » 04 May 2008, 08:57

Salut

Am de ales de facut o aplicatie intre c# si visual c++.problema principala este rapoartele.
As dori sa stiu ce componenta comerciala recomandati pentru rapoarte.Am vazut
ca ReportViewer din .NET pe langa faptul ca e free mai are si optiunea de a face tabele(cu linii).
dar din pacate e .net si are probleme cu crearea subrapoarteleor.problema e ca am gasit
solutii cum sa faci un raport static,dar daca mut aplicatia pe alt pc cum recreez conexiunea cu baza de date?
Nu prea e documentat ca orice lucru de la microsoft.Au interes sa folosesti sql report services.
Interesant e ca nu am aceasta facilitate in alt limbaj.O solutie la care m-am gandit ar fi sa-mi generez raportul
in format HTML.Ideea e sa gasesc o componenta chart care sa isi salveze graficul intr-un fisier.
oricum nu as vrea sa aleg c# doar pentru rapoarte.

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Re: sfat

Post by neagu_laurentiu » 04 May 2008, 13:22

In Visual Studio Professional ai Crystal Reports inclus.
Nu are rost sa generezi dinamic tu raportul cand ai free MS ReportViewer Controls plus expunere automata in web cu SQL Reporting Services. Poti da orice string de conectare (ai acolo numele server-ului, IP etc.). Nu am auzit de probleme la el !
Daca nu vrei C# atunci alege C++/CLI :biggrin:
Iar documentatie exista pentru toate clasele de acolo: http://msdn.microsoft.com/en-us/library ... S.80).aspx

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 04 May 2008, 13:57

Daca vrei alternativa, toate spreadsheet-urile (Excel, OpenOffice, Gnumeric, KOffice etc.) stiu sa citeasca XML si poti scrie intr-un astfel de fisier datele + bordura + etc.
Sau Excel si OpenOffice pot fi manuite de la distanta prin COM/UNO din C++ :lol:

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 04 May 2008, 14:18

Nu prea e documentat ca orice lucru de la microsoft
Tu nu ai inteles o treaba: MS e M$ adica business. Totul e pe bani. MSDN-ul e facut pentru documentatie tehnica completa, nu tutorial. Pentru scolarizare MS are editura Microsoft Press care publica carti/tutoriale si ce mai vrei tu, dar bineinteles tot pe bani !
Ca la service-ul auto... documentatia privind reparatiile vine de la producator tot contra cost.

Post Reply