Aplicatii compatibile Win32 si/sau Win64

Intrebari despre programarea cu VC++ incluzand mediul de dezvoltare, instalare, setari, debugger, compilator, linker si documentatie.
Post Reply
Silviu Ardelean
Senior
Senior
Judet: Timiş

Aplicatii compatibile Win32 si/sau Win64

Post by Silviu Ardelean » 11 May 2008, 18:06

Pana acum am scris doar aplicatii Win32 si cu sigurantza viitorul este cel al aplicatiilor pe 64 de biti (bazate pe WinAPI si MFC).
De aceea ma gandeam sa intreb pe cei ce au scris deja astfel de aplicatii cateva aspecte:
- Care sunt diferentele semnificative intre aceste versiuni de aplicatii? Ce are una deosebit de cealalta? Am inteles ca nu prea multe aspecte...
- Ce diferente apar la nivel de sintaxa ( variabile, constante, macrouri si/sau functii utilizate)?

Observatzii, referinte, etc. sunt de asemenea bine-venite.
Ma intereseaza doar aplicatii native Windows nu .NET sau altele framework-uri.

Multumesc aticipat.

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Re: Aplicatii compatibile Win32 si/sau Win64

Post by neagu_laurentiu » 11 May 2008, 21:16

Poti sa citesti despre asta aici http://msdn.microsoft.com/en-us/library ... S.85).aspx
viitorul este cel al aplicatiilor pe 64 de biti (bazate pe WinAPI si MFC)
Ca viitorul e a lui x64... da. Ca e si a lui WinAPI/MFC... mai discutam :) (cel putin in forma de astazi NU :yes: )

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 11 May 2008, 23:08

Mersi fain pentru link. ;) Voi da o geana pe acolo, dar sunt curios sa aflu trips and tricks din experienta altora.
neagu_laurentiu wrote:Ca viitorul e a lui x64... da. Ca e si a lui WinAPI/MFC... mai discutam :) (cel putin in forma de astazi NU :yes: )
Cunosc opinia si temerea ta legata de acest aspect... cu toate astea, stii ca nu o prea impartasesc... adica eu, n-o iau asa in tragic.
Eu la jobul actual catziva ani buni nu imi fac de griji ca M$ va promova .NET-ul. Daca faci aplicatii ptr. contabili sau office, atunci intr-adevar, trebuie sa-tzi faci griji...
Daca vrei sa mananci in continuare C++ pe paine... iti recomand sa te intrebi daca esti in compania potrivita. ;)

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 26 May 2008, 23:18

neagu_laurentiu wrote:Ca viitorul e a lui x64... da. Ca e si a lui WinAPI/MFC... mai discutam :) (cel putin in forma de astazi NU :yes: )
Cand o sa vezi kernel32.dll, user32.dll, and so on... scrise in C#.NET atunci mai stam de vorba.
Laurentiu, iar vorbesti de parca cineva ar pune acuma dop la robinetu cu WinAPI... :D

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 27 May 2008, 07:14

Sigur ca acele dll-uri nu vor fi scrise niciodata in C#. Iar WinAPI va fi inclus multa vreme in viitoarele Windows, ruleaza ele aplicatiile pe 16 biti in cele de 64 astazi, deci nu va fi o problema de compatibilitate.
Cand am vorbit de viitorul lui WinAPI/MFC m-am gandit la aplicatiile de business/enterprise, majoritare la noi in tara. Iar MFC-ul a avut ca tinta pana nu demult si acest segment de piata.
Eu vad astazi ca foarte multi angajatori care deschid acum un proiect nou in programare, o fac in .NET (vorbim doar de zona Microsoft, aplicatii utilizator desktop/web si cu procent majoritar de angajati). Cei care au proiectele deja incepute acum cativa ani, vor continua cu tehnologia de atunci, eventual cu migrare. Dar prin ceea ce face acum MS (promovare, produse scoase pe piata, relatia cu institutiile de invatamant etc) nu va ajuta la viitorul celor doua tehnologii prin prisma ariei de utilizare directe de catre programatori. Strategia lor pare de retragere spre ei a acestor tehnologii (si folosirea lor in continuare ca baza pentru altele) si oferirea in schimb a .NET-ului.
Una peste alta, angajator/programator, .NET-ul nu va trebui ignorat ci asimilat :yes:

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 27 May 2008, 07:41

Well, eu unul lucrez la un "angajaror" f. mare care colaboreaza destul de strans cu Microsoft.
Cu toate acestea, n-am auzit sa fie picior de .NET prin firma... :D ;)

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 27 May 2008, 07:53

Cine are noroc are, Sailalalala
Cine n-are, n-are.

:whorship:

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 27 May 2008, 08:47

Ovidiu Cucu wrote:Well, eu unul lucrez la un "angajaror" f. mare care colaboreaza destul de strans cu Microsoft.
Cu toate acestea, n-am auzit sa fie picior de .NET prin firma... :D ;)
E, exista si picioar de .NET, iti spun eu din surse sigure. ;) Chiar si eu am facut un tool cool in C# pentru applicatia noastra care era in VC++. :) Se mai dezvolta cate o aplicatie pe ici pe colo in .NET.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 27 May 2008, 09:22

Se pare ca s-a deviat complet de la subiect. :( Rog, moderatorii sa separe topic-urile despre .NET de cele initiale Win32/Win64.
Multumesc frumos pentru intelegere.

PS. Suscriu si eu celor spuse de Marius. Si eu cunosc destule cazuri.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 27 May 2008, 12:44

Marius Bancila wrote: E, exista si picioar de .NET, iti spun eu din surse sigure. ;) Chiar si eu am facut un tool cool in C# pentru applicatia noastra care era in VC++. :) Se mai dezvolta cate o aplicatie pe ici pe colo in .NET.
Pai pe ici pe colo s-ar putea sa fie si cate-un desht de Java. :biggrin:
Dar oricum, cel putin pe unde ma-nvart eu, C/C++ bate tot... ;)

Post Reply