problema executabil

Intrebari despre programarea cu VC++ incluzand mediul de dezvoltare, instalare, setari, debugger, compilator, linker si documentatie.
Post Reply
Zanetti
Membru
Membru

problema executabil

Post by Zanetti » 27 May 2008, 00:41

Cred ca partea cea mai nasoala intr-un proiect nu este crearea aplicatiei ci distribuirea pe masinile pe care va rula aplicatia respectiva.

Am creat o aplicatie Dialog Based in Visual C++ 2005 Profesional la care nu am mai adaugat absolut nimic. Setarile proiectului le-am lasat default, asa cum au venit dupa crearea proiectului. Bun, copiez aplicatia pe o alta masina care are instalat XP Pro SP2 si ceva update-uri precum Windows Installer 3.1, etc. Execut programelul si... eroare! This application has failed to start because the application configuration is incorrect. Reinstalling application may fix this problem.

Incep si sap pe internet, fara prea mult efor gasesc urmatoarea pagina http://msdn.microsoft.com/en-us/library ... S.80).aspx care iti explica pas cu pas ce trebuie sa faci numai ca ... nu merge nici asa. Dupa aprox 2 ore de cautat pe net si copiat librarii pe langa executabil... pun arma jos.

Rog daca cineva s-a mai confruntat cu asa ceva...sa ma lamureasca si pe mine ce trebuie sa fac sa pot rula aplicatiile pe alte masini decat cea de development.

Raman dator! :yes:

Ai fost facut DE Dumnezeu si PENTRU Dumnezeu - si pana vei intelege asta,viata ta nu va avea sens.

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Re: problema executabil

Post by neagu_laurentiu » 27 May 2008, 07:24

Pai asa cum ai facut tu aplicatia iti necesita la client Microsoft Visual C++ 2005 Redistributable Package adica acele dll-uri runtime. Daca setai la compilare pe linkeditare statica aunci ele erau incluse in .exe.
Descarca de aici http://www.microsoft.com/downloads/deta ... laylang=en si ruleaza la client. Iti va instala ce trebuie. Sau fa un kit de distributie. O aplicatie profesionala asa se instaleaza, nu prin copiere directa la client !

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 27 May 2008, 08:42

O precizare: daca ai SP1 instalat pentru VS2005, atunci ai nevoie de alte DLL-uri redistributable, si anume cele din acest SP1.
http://www.microsoft.com/downloads/deta ... laylang=en
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Zanetti
Membru
Membru

Post by Zanetti » 27 May 2008, 21:50

Am reusit pana la urma sa rulez aplicatia, am configurat pe Release... am builduit si a mers. Dar era un exemplu ce nu continea decat 2 butoane si un static text.
Niciodata nu compliez cu librariile MFC in executabil... imi creaza un executabil hipopotamic.

Problema este ca eu am dat un exemplu cu o aplicatie simpla asa cum iti rezulta in urma proiectului nou creat. Dar de fapt aplciatia la care lucrez are 3 librarii dll, o groaza de controale, este o aplicatie client server, socketuri, RPC,... si altele. Ca si proiectul de mai sus, am compilat Release dar de data aceasta cu MFC static , am copiat pe o alta masina si la rulare primesc urmatoarea eroare :

the application failed to initialize properly (0xc0150002). Click on OK to terminate the application

Pe masina pe care nu ruleaza aplicatia am instalat redistributable package, ruleaza XP cu SP2 + update la zi.

Am gasit o groaza de "tutoriale" in sensul acesta... am copiat tot felul de foldere , dll-uri si manifest-uri dar tot degeaba.

Aveti vreo idee ce sa-i fac?
Ai fost facut DE Dumnezeu si PENTRU Dumnezeu - si pana vei intelege asta,viata ta nu va avea sens.

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 27 May 2008, 22:44

Dar pe calculatorul unde ai realizat aplicatia iti ruleaza ok executabilul din Release ?
Pune try...catch pe zonele sensibile sa vezi ce exceptii primesti...

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 27 May 2008, 22:52

MFC static, dar CRT-ul? Ai DLL-urile care trebuie. Eu zic sa instalezi pachetul ala la care ti-am dat link.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

crystyce
Junior
Junior

Post by crystyce » 27 May 2008, 23:02

Incearca sa copiezi tot ce este in folderele de mai jos in folderul aplicatiei tale (release):

C:\Program Files\Microsoft Visual Studio 8\VC\redist\x86\Microsoft.VC80.MFC\
C:\Program Files\Microsoft Visual Studio 8\VC\redist\x86\Microsoft.VC80.CRT\
C:\Program Files\Microsoft Visual Studio 8\VC\redist\x86\Microsoft.VC80.STL\ (daca folosesti STL)

De obicei numai unele sunt necesare dar pana afli care le pui pe toate.

Marius eu am patit sa nu imi mearga si cu redist-u instalat, si mai exact din cauza unui manifest care se afla in directoarele astea.
Last edited by crystyce on 28 May 2008, 10:32, edited 1 time in total.

Zanetti
Membru
Membru

Post by Zanetti » 27 May 2008, 23:14

am copiat toate dll-uril din toate folderele ce se aflau in redist si a mers. :thumbup:

Multumesc fratilor... :mrgreen:

Post Reply