Exista o functie care sa ....

Intrebari despre programarea cu VC++ incluzand mediul de dezvoltare, instalare, setari, debugger, compilator, linker si documentatie.
Post Reply
Popa Alin
Membru
Membru
Judet: Timiş

Exista o functie care sa ....

Post by Popa Alin » 10 Sep 2008, 18:07

Ciao

Revin cu o intrebare, ca intotdeauna dealtfel :D

Exista o functie care sa returneze structura de foldere? Adica, vreau sa "vad" ce este in folder-ul "E:\Alin\". Deci imi intoarca toate folderele din directorul de la o cale data.

Daca exista si aveti bunavointa sa o share-uiti cu mine ( si stiu ca aveti :biggrin: ) astept cu nerabdare, ca eu m-am saturat sa caut si sa tot testez si ... fara nici un rezultat.

Mersi fain.

Great minds disscuss ideas, average minds disscuss events, small minds disscuss people.

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Re: Exista o functie care sa ....

Post by Silviu Ardelean » 10 Sep 2008, 20:25

Daca aplicatia ta e una nativa Windows, potzi folosii SHBrowseForFolder().

MrSmersh
Microsoft MVP
Microsoft MVP

Post by MrSmersh » 11 Sep 2008, 09:32

Stai Silviu ca aia e un dialog, daca am inteles bine se vrea ceva stil GetDirectory unmanaged...
Adica un FindFirstFile http://msdn.microsoft.com/en-us/library ... S.85).aspx, Alin vezi sample din link sa intelegi ce face. Si da o sa zici imi da toate fisierele, da adica da si fisiere si foldere, dar tot prin sample pe acolo e cum afisezi tot content un folder http://msdn.microsoft.com/en-us/library ... S.85).aspx si acolo vezi cum stii daca feser sau (sau pe scurt cam tot codul ce iti trebe plus ceva in plus)...

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 11 Sep 2008, 09:37

Catalin wrote:Stai Silviu ca aia e un dialog, daca am inteles bine se vrea ceva stil GetDirectory unmanaged...
Absolut. Tocmai de aceea am precizat "Daca aplicatia ta e una nativa Windows" (cu ferestre :D).
Altfel, referintele tale sunt cele mai potrivite. ;)
Adevarul e, ca Alin nu a precizat foarte clar ce vrea...

Popa Alin
Membru
Membru

Post by Popa Alin » 11 Sep 2008, 09:56

Acum am intrat si am vazut functia propusa de tine Silviu. Da intradevar nu am fost prea explicit.

Aplicatia mea este una "nativa Windows" dar as avea nevoie de o functie care sa faca asta in backroung sa nu imi mai deschida o fereastra. Nu am testat inca ce a propus MrSmerh dar cred ca fix asta imi trebuie.

Sa incerc sa fiu acum mai explicit, eu vreau ceva de genul.
"La apasarea unui buton vreau sa fac ceva asupra folderelor dintrun folder radacina, de exemplu sa creez un fisier in fiecare folder. Pentru asta am nevoie de o functie care sa imi spuna cate foldere sunt si/sau numele lor, pentru ca nu in toate folderele radacina in care vreau sa creez fisierul exista acelasi numar de foldere cu acelasi nume.
EX: Am folderele radacina: "d:\Alin\Alin1 si d:\Alin\Alin2"
Am subfoldere: "d:\Alin\Alin1\1 si d:\Alin\Alin2\1
d:\Alin\Alin1\2 d:\Alin\Alin2\2
d:\Alin\Alin1\3 d:\Alin\Alin2\3
d:\Alin\Alin2\4
"

eu vreau ca in foldere "1,2 si 3 din d:\Alin\Alin1" respectiv "1,2,3 si 4 din d:\Alin\Alin2" sa creez cate un fisier *.txt

Deci nu vreau sa imi apara o fereastra de unde sa slectez folderul radacina ci din cod sa dau eu calea catre folderul radacina si functia sa imi returneze toate folderele din acel director.

Sper ca am fost mai explicit :D

Mersic fain.
Great minds disscuss ideas, average minds disscuss events, small minds disscuss people.

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 11 Sep 2008, 10:00

Yeap! Ai fost f. explicit. :yes:
Repet, link-urile date de Catalin (MrSmesh) itzi ofera exact ce doresti. Spor!

Popa Alin
Membru
Membru

Post by Popa Alin » 11 Sep 2008, 10:08

Silviu Ardelean wrote: Spor!
Mersic. Acum "lecturez" ce a zis Catalin.

Spor si voua in tot ceea ce veti face astazi si va multumesc pentru ajutorul acordat.

Post Reply