ajutati-ma cum pot face un calculator in visual C++

Intrebari despre programarea cu VC++ incluzand mediul de dezvoltare, instalare, setari, debugger, compilator, linker si documentatie.
Post Reply
sdds
Junior
Junior

ajutati-ma cum pot face un calculator in visual C++

Post by sdds » 10 Mar 2009, 18:02

vreau sa creez un calculator de tipul celui default din windows (de tip obisnuit)
spuneti-mi varog cineva cum sa fac

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Re: ajutati-ma cum pot face un calculator in visual C++

Post by Marius Bancila » 10 Mar 2009, 22:15

Ce cunostinte de programare ai?

Ar trebui sa faci un proiect MFC dialog-based, sa pui butoane pentru operatii si cifre si un edit pentru afisaz, si sa implementezi logica din spatele operatiilor.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

MrSmersh
Microsoft MVP
Microsoft MVP

Post by MrSmersh » 10 Mar 2009, 23:55

Era prin samples de MFC cindva asa ceva http://msdn.microsoft.com/en-us/library ... S.80).aspx da e automation dar poti scapa de partea aia... Sau pe code project gaseti mura in gura asa ceva. Nea gogu la MFC calculator a dat pagini si pagini.

Andreas
Membru
Membru

Post by Andreas » 11 Mar 2009, 00:49

Mr Smersh wrote:
Nea gogu la MFC calculator a dat pagini si pagini
Haide sa fim mai exacti, poate la MFC am dat pagini si pagini, implementarea unui calculator tinand in buna masura de algoritmica...iar aici conteaza sensibil de mult materia cenusie si flerul(experienta) posedate de fiecare.

Referitor la topic, ideea de baza a descris-o Marius. Vreau sa mai adaug ceva pentru incepatori si nu numai: un programator este un tip care are un bagaj de cunostinte (limbaje,framework-uri,tehnologii,IDE-uri,algoritmi de programare,etc.) si anumite skill-uri dobandite in timp, care il fac sa spuna ca exista o solutie la fiecare problema aparuta. Am tinut sa spuna toate acestea pentru ca acel "ajutati-ma" din topic mi s-a parut srigatul unui beginner dezarmat in fata unui ocean de necunoastere.

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 11 Mar 2009, 01:14

Andreas wrote:Am tinut sa spuna toate acestea pentru ca acel "ajutati-ma" din topic mi s-a parut srigatul unui beginner dezarmat in fata unui ocean de necunoastere.
Exact aceeasi impresie mi-a facut-o si mie postarea initiala si avand alte preocupari la job mi-am vazut de ele. Sper ca sdds sa nu intre in acest tipar si el sa stie sa inoate deja in oceanul programarii, pentru a-i putea oferii cu adevarat sfaturi utile.

MrSmersh
Microsoft MVP
Microsoft MVP

Post by MrSmersh » 11 Mar 2009, 11:38

Si la stigate de ajutor primul pas sint sample din visual care acopera multe din skills/knowledge necesare si au un help complet de instalare compilare si destul de explicate cum si de ce... Si daca chiar nu calculatoarele au preocupat pe multi si acolo pagini si pagini. Si la versiunea normala nu stiintifica chiar cu M si CE nu e chiar prea multa algoritmica sau nu vad eu problema in ansamblu :biggrin: .

sdds
Junior
Junior

Post by sdds » 11 Mar 2009, 12:22

imi puteti recomanda ceva literatura, informatii dar in limba romana varog

maximghe
Membru
Membru

Post by maximghe » 11 Mar 2009, 12:41

Doar arunca o privire:
Care sunt cele mai bune carti de C++?
Dintre ele, asa cum spunea Ovidiu, au aparut si-n limba romana.
Max

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 11 Mar 2009, 14:50

La teora a aparut o carte excelenta numita Utilizare Visual C++ 6.0. Da, e cu 5 versiuni de VS in urma, dar MFC-ul e cam acelasi, si ce inveti acolo ramana valabil. Doar prin meniuri/toolbaruri s-au schimbat lucruri, si nu mai exista class wizard. Dar codul merge la fel si pe 2008.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Post Reply