Intrebari de interviu (naspa)

Acest forum este dedicat intrebarilor de programare care nu-si au locul in unul din celelalte forumuri
Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Intrebari de interviu (naspa)

Post by Ovidiu Cucu » 25 Nov 2009, 22:18

Deschid o colectie de intrebari mai mult sau mai putin tricky, mai mult sau mai putin neclare, mai mult sau mai putin "stupide" la prima vedere.
Nu vreau sa le criticam ci sa incercam sa le dam un raspuns (sau mai multe, acolo unde nu-i cazul).
Va invit sa participati cu exemple din experienta proprie sau din auzite.
Eu unul o sa am grija sa tin un mic index.

INDEX

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Re: Intrebari de interviu (naspa)

Post by Ovidiu Cucu » 25 Nov 2009, 22:24

Q: Care este deosebirea dintre new si operator new?

A: Cel mai probabil: new este operatorul built-in din C++, pe cand operator new este functia care spraincarca operatorul new.
Naspa :)

<< Back to INDEX

Silviu Ardelean
Senior
Senior
Judet: Timiş

Post by Silviu Ardelean » 26 Nov 2009, 15:45

Ma intreb si eu... daca nu ai da un raspuns satisfacator la astfel de intrebari, cam care ar fi consecintele...?
Poti fi un foarte bun programator si cu o importanta experienta si fara sa faci teoria chibritului ca in acest caz si altele asemanatoare. Pot fi cazuri si in extrema cealalta... unul care are o pasiune din a "studia" astfel de chichite... si cand il pui sa faca ceva practic e muci. :mrgreen:

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 26 Nov 2009, 16:20

Da Silviu, ai dreptate. Totusi asemenea intrebari naspa, "stupide", chichite si chiurucuri fara utilitate practica se pun la interviuri.
Sa luam exemplul clasic cu "De ce capacul de la canal e rotund?" care se intreba odata pe la interviurile MS. Nu stiu sa se fi dat vrodata publicitatii raspunsurile considerate OK dar stiu sigur ca un fost coleg de-al meu (dealtfel, programator super-bazat) nu l-a nimerit pe cel "de trecere" cand a raspuns "Hai mai bine sa trecem la intrebarile serioase".

Deci, hai sa incercam si noi sa adunam aici astfel de "chichite" si sa vedem ce se poate face atunci cand cineva da peste ele, in afara de a iesi de la interviu trantind usa.

// nu pot sa cred ca nu te-ai lovit (sau n-ai auzit) si tu de asemenea chchite ;).

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 26 Nov 2009, 21:40

Noi la firma nu putem astfel de intrebari. Noi aplicam urmatoarea formula: selectam CV-urile si trimitem la cei pe care i-am vrea la interviu o problema de rezolvat, adica un program pe care trebuie sa-l scrie. Au la dispozitie cateva zile. In functie de modul in care rezolva problema decidem daca ii chemam sau nu la interviu, care se axeaza pe altfel de intrebari decat tehnice. Desigur exista posibilitea ca cineva sa nu faca personal programul, ci sa-l rezolve altcineva, dar inca nu s-a intamplat asta.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

jos8cal
Banned
Banned

Post by jos8cal » 26 Nov 2009, 23:02

Daca ma duc sa ma angajez la Apartamentul SRL care se ocupa cu facut rapoarte si gestiune de firme si am parte de intrebarea lui Ballmer cu capacul de canal, cred ca gasirea raspunsului nu este cea mai mare problema a mea in momentul ala, ci unde sa-l lovesc pe ala sa nu las urme. Nu oricine si oriunde poate sa puna intrebarile astea, chit ca tu crezi ca un raspuns te va face sa te simti Dumnezeul Asociatiei Ginditorilor Out-of-the-Box. Realitatea e ca dupa interviu, desi ai avut cele 15 minute de celebritate contopindu-te cu curentul out-of-the-box, vei ajunge sa cari scule si sa desfunzi canale in diverse forme geometrice ale caror topologie te va lasa rece de data asta.

Este un trend de vreo 100 de ani sa te proiectezi in diverse formule ideologice si psihologice, sa incerci imposibilul (mai nou si la TV), sa gindesti out-of-the-box, dar ce spun eu, chiar SA FII out-of-the-box. Toate astea pentru a-ti ascunde limitele sub tot felul de intrebari intortocheate, cu capcane si chichite. In realitatea out-of-the-box thinking nu inseamna nimic si de multe ori este sinonim cu penibilul. Bine, s-ar putea ca formula lui Pavel Corutz spusa de 8 ori dimineata si seara: "Nu mai beau" sa functioneze si cu indemnul "Sint ginditor out-of-the-box". In felul asta, probabil il vei multumi si pe Ballmer si vei reusi sa lucrezi out-of-the-box un an de zile la meniul de Start->Turn Of Computer...

Aceste puseuri de inteligenta sint adecvate locasurilor cu mult alcool si voie buna in jur, dar nicidecum folosite ca elemente decizionale. Hic!

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 27 Nov 2009, 00:28

jos8cal wrote:cred ca gasirea raspunsului nu este cea mai mare problema a mea in momentul ala, ci unde sa-l lovesc pe ala sa nu las urme.
Sigur, domnule jos8cal, in forum esti ninja. Pe CV cred ca semnezi altfel iar la interviu esti ingeras. ;)
Marius Bancila wrote:[...] In functie de modul in care rezolva problema decidem daca ii chemam sau nu la interviu, [...]
...unde o doamna/domnisoara simpatica de la HR il intreaba frumusel "In next 6 months, which are your goals in our company?" :twisted:

OK, hai s-o lasam mai moale cu talkshow-ul, e destul la TV!
Deci... [On-Topic] mai vrea cineva sa ne spuna si noua ceva probleme mai mult sau mai putin naspa date pe la interviuri?

zlatomir
Membru++
Membru++

Post by zlatomir » 27 Nov 2009, 01:29

Ma bag si eu cu "vasta" mea experienta de un interviu pentru post de programator c# la care am fost (involuntar, se angaja doar "programator"):
Mi-a desenat un ceas (evident nu electronic) a pus ora 12 si jumatate si intrebarea "logica" de clasa a patra sau a cincea (nu-mi mai amintesc cand am inceput sa fac geometrie :oops: ) a fost: Cate grade are unghiul dintre cele doua ace ale ceasornicului? Si a si parut mirat cand i-am raspuns corect in cateva secunde, dar nu am mai fost sunat probabil pentru ca mi-au citit pe fata (sau in cv ;) ) ca vreau sa invat c++... si inainte cand mi-am facut descrierea am tot zis io acolo ca m-am concentrat pe standard c++ si pointeri si alea-alea si ca <deocamdata> am invatat doar chestii care sunt independente de platforma ca am compilat si pe linux si alte chestii dintrastea si probabil am ramas :( cand mi-au zis ca lucreaza numai cu c#
Totusi voi seniorii ati putea spune si ce intrebari ati pune la interviu
@Marius: Cand se mai fac angajari la voi la firma? nu stiu daca sunt in stare sa iau post, dar daca imi storc creierul vreo cateva zile poate ajung macar la interviu :D ... oricum e super tare ideea, eventual daca ai timp poti pune un exemplu de astfel de programel

MrSmersh
Microsoft MVP
Microsoft MVP

Post by MrSmersh » 27 Nov 2009, 14:35

Noi pe vremuri avem politica test de lucru de citeva zile dupa selectare CV si 2 vorbe interview...
Am vazut ca ne-au invatat testele, acuma cit timp rezolvatorul real de teste facea si treaba nu ma doare pe mine nica :biggrin:

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 27 Nov 2009, 14:58

Mie cele mai haioase sunt alea in care te intreaba sintaxa la nu stiu ce funtie de API. Recunosc cu rusine ca nu as putea sa scriu din memorie un WinMain.

Locul 2 sunt intrebarile "destepte" atunci cand e evident ca cel ce te intreaba trebuie sa verifice pe foaie daca raspunsul tau e bun sau nu.

Locul 3 sunt trick-questions legate de preprocesor.

tudor_t
Membru
Membru

Post by tudor_t » 27 Nov 2009, 16:19

Ovidiu Cucu wrote:Deschid o colectie de intrebari mai mult sau mai putin tricky, mai mult sau mai putin neclare, mai mult sau mai putin "stupide" la prima vedere.
Cateva clasice de care m-am izbit:
- "Daca (ipotetic vorbind) ati avea access la incaperea unde e stocat codul sursa al produselor Microsoft, la sursele carui produs v-ati uita mai intai?"
- "Cum ati proiecta interfata unui telefon mobil pentru nevazatori?"
- "You have 8 balls. One of them is defective and weighs less than others. You have a balance to measure balls against each other. In 2 weighings how do you find the defective one? "

Saurian
Membru
Membru
Judet: Bucureşti

Post by Saurian » 27 Nov 2009, 16:51

Şi la mine ( tot pentru postul de programator ) au fost nişte întrebări ciudate şi când i-am întrebat care e faza mi-au spus că ei vor să vadă cum gândesc. De exemplu mi-a pus întrebarea: "Câţi ingineri crezi că există la ora actuală?". Mi-a dat şi alte exemple de întrebări de genul ăsta: "câte benzinării sunt într-o ţară?" sau mi-a arătat un perete din sală şi m-a întrebat "câte monitoare ( care erau în sală ) încap pe respectivul perete?".

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 28 Nov 2009, 23:44

Saurian wrote:De exemplu mi-a pus întrebarea: "Câţi ingineri crezi că există la ora actuală?".
Cred ca un raspuns bun e "Mult mai multi decat intelectuali".
Daca tipul ar fi fost absolvent la Info, ti-ar fi dat o bila alba pentru ca nu-i inginer iar daca ar fi fost absolvent de AC, ti-ar fi dat tot o bila alba pentru ca inginerii au simtul umorului. :D

cristianamarie
Membru++
Membru++

Post by cristianamarie » 01 Dec 2009, 14:19

Dragos Cojocari wrote:Mie cele mai haioase sunt alea in care te intreaba sintaxa la nu stiu ce funtie de API. Recunosc cu rusine ca nu as putea sa scriu din memorie un WinMain.
Isi au si ele rolul lor.
Daca omul zice int WINAPI _tWinMain(HINSTANCE, HINSTANCE, LPTSTR, int) si mai zice ca trebuie si tchar.h, clar, a fost pe acolo.

In schimb peste 70% au sa puna in loc de LPTSTR pe char*, string, sau direct mesaj (mor cind ii vad cu variabile romanesti).
Si daca n-a auzit de LPTSTR, iarasi clar. N-a fost pe acolo.

E un instrument de masurare a uneltelor cu care (zici ca) lucrezi. La urma urmei, nu toti fac in fiecare zi ConvertSidToStringSid, dar ShellExecuteEx e inevitabila. Se poate intreba.
Nuclear launch detected

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 01 Dec 2009, 21:45

Eh, cineva care pretinde ca stie cat de cat Windows API, ar trebui sa poata scrie fara intellisense si fara sa se uite in HELP macar SendWindowMessage... :D

Post Reply