ODBC, OLEDB & SQL Server

Acest forum este dedicat intrebarilor de programare care nu-si au locul in unul din celelalte forumuri
Post Reply
neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

ODBC, OLEDB & SQL Server

Post by neagu_laurentiu » 11 Oct 2011, 11:10

Acum zece ani citeam prin MSDN ca ODBC nu-i bun. Astazi s-au intors:
http://blogs.msdn.com/b/sqlnativeclient ... ccess.aspx

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Re: ODBC, OLEDB & SQL Server

Post by Ovidiu Cucu » 11 Oct 2011, 11:57

Eu cred ca citeai despre DAO, nu ODBC.
MSDN
Microsoft recommends using OLE DB or ODBC for new projects. DAO should only be used in maintaining existing applications.
[Later edit]

Daca dai o bere iti aduc un MSDN de acum 10 ani (October 2001). Eu unul n-am gasit acolo nimic de rau despre ODBC.
Putin mai tarziu a aparaut si nota din citatul de mai sus, desi trecuse ceva timp cand multa lume spunea "Just say DAO then forget it!" ;)
Nu tin minte sa fi fost in MSDN si ceva similar referitor la ODBC. Poate prin vreo nota scrisa de-un dotniet-geek... :)

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 11 Oct 2011, 12:33

Acum nu mai e in MSDN povestea cu ODBC dar tin minte ca l-am vazut pe lista neagra acolo.
Legat de DAO, intr-un loc zic ca-i rau iar in altul ca e foarte bun (vine cu noutati in Office 2007/2010, chiar si pe 64 biti).

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 11 Oct 2011, 12:42

Pai, din cate stiu eu DAO a fost facut special pentru Access, asa ca nu-i de mirare.
Cui ii place Access-ul n-are decat sa spuna da DAO-i minunea-minunilor.
Mie nu-mi place. :)

tudor_t
Membru
Membru

Post by tudor_t » 12 Oct 2011, 10:14

Poate mai sunt situatii in care e necesar ODBC (inafara de aplicatii legacy sau db-uri obscure), dar inca de acum 8 ani cand lucram in Delphi sau Borland C++ Builder existau provideri ADO/OleDB pentru mai orice database server..
Probabil ce vor sa spuna in articolul ala ca vor treptat sa renunte la COM pentru DB access si sa ramana cu doua variante: ODBC pentru lumea unmanaged, respectiv provideri nativi ADO.NET pentru managed..

nedo
Junior
Junior
Judet: Bucureşti

Post by nedo » 14 Oct 2011, 20:29

Salut,
Sunt nou pe forum.
Cred ca ceea ce a vazut neagu_laurentiu se gaseste prin acest link
Pe acolo spune cateva chestii despre asta.

Ca tot vorbim de odbc.
Am o mica clasa scrisa pentru conectivitate prin odbc. Nu este inca terminata dar m-am gandit sa o postez, poate cineva are nevoie de un inceput si poate sa o imbunatateasca.
Din regulile pe care le-am citit nu am vazut nimic legat de link-uri catre alte forumuri. Clasa respectiva am postat-o intr-un alt forum care insa se specializeaza mai mult pe securitate it decat pe programare.
Daca nu am voie cu link-uri rog un moderator sa il stearga.
Aici este link-ul catre topicul clasei.

Din nou bine v-am gasit si sper sa invat destule pe aici.

Post Reply