transformare cod din C++ in Visual Basic 6

Acest forum este dedicat intrebarilor de programare care nu-si au locul in unul din celelalte forumuri
Post Reply
catalin111
Junior
Junior
Judet: Bucureşti

transformare cod din C++ in Visual Basic 6

Post by catalin111 » 08 Jan 2012, 15:32

DOresc sa realizez un mic softulet care sa lucreze cu hdd-ul direct in winxp adica fara driverele de xp din pacate singurul lucru pe care ma pot baza este un visual basic 6 invatat partial acum 10 ani , doar in asta pot intelege cate ceva din cod
pentru a face acest softulet am nevoie de libraria winio.dll si sys, exista numeroase exemple pe net in C++ dar nimic in VB si nu am timp sa pricep codul in C, ca atare sunt dispus sa platesc pe oricene poate sa faca aceasta transformare si sa imi explice cate putin cum functioneaza si winio
Mai exact primul pas al acestui soft este sa trimita catre hdd aflat pe un port IDE(0x1f0 sau 0x170)o comanda ata adica "0 0 0 0 0 0 0 EC" si apoi sa citeasca din buffer anumite valori cum ar fi seria hdd-ului firmware model etc
Sunt sigur ca avand un exemplu in fata in C un programator priceput va termina in 5min
o sa atasez 2 arhive una cu un exemplu si cod cealalta cu un exemplu cu unde as vrea sa ajung
Atentie softul trimite catre porturile IDE si comenzile ata sunt periculoase , limitativa la EC
Multumesc si astept daca doreste careva sa ma ajute contra cost , mail la ciocoiu@gmail.com
http://dl.transfer.ro/ata-transfer_RO-08jan-2c1813.rar

Post Reply