Intrebare de incepator in tainele programarii C/C++

Acest forum este dedicat intrebarilor de programare care nu-si au locul in unul din celelalte forumuri
Post Reply
mihai3d
Junior
Junior
Judet: Bucureşti

Intrebare de incepator in tainele programarii C/C++

Post by mihai3d » 23 Mar 2013, 21:34

Va salut , sunt membru foarte nou pe acest forum(cam de cateva minute) , as vrea sa invat programare in C si C++ , primul pas am incercat sa il fac(am facut rost de manualul Totul despre C si C++ Manualul fundamental de programare in C si C++ de Kris Jamsa si Lars Klander tradus de Eugen Dumitrescu in limba romana) am citit si facut tot ce este pana pe la pagina 54 din manual. A trebuit sa instalez VMWare si sa fac un virtual workstation cu windows xp deoarece am pc cu windows 8 x64 iar manualul imi cere sa folosesc Turbo C++ 4.5 pentru a putea sa fac exemplele si lectiile de acolo, intrebarile mele sunt:

1. Este bun acest manual pentru a invata programare in C si C++ de la zero?
2. In cazul in care nu este bun mi se poate recomanda cum sa fac sa invat singur fara profesor?
3. Ce alte programe pot folosi in locul lui Turbo C++ 4.5 care sa functioneze pe windows 8 x64?

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri si imi cer scuze daca am formulat incorect vreo intrebare sau daca am incalcat vreo parte din regulament postand acest topic.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Re: Intrebare de incepator in tainele programarii C/C++

Post by Ovidiu Cucu » 24 Mar 2013, 11:04

Daca ai ajuns deja cu cititiul la pag. 54, inseamna ca ai trecut de "introducere" si "hello world!" si esti pe drumul cel bun in a descifra "tainele programarii C/C++". :)

Acuma serios:
In principiu, poti invata singur C++ din orice manual.
Insa "Totul despre C/C++..." (in original "C/C++ Programmer's Bible..."), e scrisa (din cate stiu eu) si nu a mai fost revizuita de pe vremea cand programa mam'mare, atunci cand:

1. Limbajul de programare C++ nu avea inca un standard;
2. MS-DOS nu disparuse ca si sistem de operare;
3. Erau in mare voga, IDE-uri (adica medii integrate de dezvoltare cu editor, compilator s.a.m.d) gen Turbo C++.

Sfatul meu:
Ar trebui sa te orientezi pe carti/manuale mai noi, scrise/actualizate in secolul XXI.
O carte pe care o recomand tuturor incepatorilor, in special celor care vor sa invete singuri este "C++ Without Fear: A Beginner's Guide..." de Brian Overland, tradusa la noi la editura Corint sub numele de "C++ Ghid pentru incepatori".
Este mai ieftina decat ceaslovul/biblia de care ai pomenit, respecta standardul de C++, e usor de citit/inteles, iar exemplele sunt scrise pentru IDE-uri actuale.
Cred ca o poti gasi in librarii. Daca nu, cauta pe site-uri gen okazii.ro sau intreaba la editura daca au pe stoc.

Ca si IDE poti opta pentru una din editiile de Visual Studio Express, de exemplu Visual C++ 2010 Express.
Alternativ, poti opta pentru alte IDE-uri care se dezvolta in acest moment. Cartea pe care am recomandat-o contine unul pe CD.

Nu pierde vremea cu masini virtuale gen VMWare numai ca sa poti instala Turbo-uri din vremea lui Pazvante, ca sa compilezi/rulezi cu ele exemple mucegaite din manuale "ingalbenite" de vreme! ;)

mihai3d
Junior
Junior
Judet: Bucureşti

Re: Intrebare de incepator in tainele programarii C/C++

Post by mihai3d » 24 Mar 2013, 13:23

Multumesc frumos de sfaturi , mi s-a oferit ceea ce am cerut , in legatura cu cititul pana la pagina 54 nu am vrut in nici un caz sa subliniez ca am invatat cine stie ce doar am vrut sa dau informatii mai detaliate despre ceea ce am facut pana acum.

Stima

Post Reply