Problema executabil

Acest forum este dedicat intrebarilor de programare care nu-si au locul in unul din celelalte forumuri
Post Reply
d4rkm4nx99
Junior
Junior
Judet: Bucureşti

Problema executabil

Post by d4rkm4nx99 » 08 Jul 2013, 14:14

Salut! sunt nou in programare nu stiu mare lucru insa am nevoie de ajutorul voastru, problema mea este ca am un executabil si vreau sa rulez acest executabil doar dintr-un anumit calc (windows) executabilul momental se poate rula din orice calc insa am sa-l copiez pe mai multe calc si am nevoie de o restricitie la el sa nu poate fi utilizat si pe alte calculatoare.Va Multumesc.

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Re: Problema executabil

Post by Marius Bancila » 08 Jul 2013, 15:49

Ai un executabil sau ai codul sursa la un program si poti sa faci modificari? Daca e varianta a 2-a, ai putea sa-l restrictionezi folosindu-te de adresa MAC a PC-ului pe care vrei sa ruleze. Pentru prima varianta nu am idee.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

d4rkm4nx99
Junior
Junior

Post by d4rkm4nx99 » 08 Jul 2013, 18:06

Marius Bancila wrote:Ai un executabil sau ai codul sursa la un program si poti sa faci modificari? Daca e varianta a 2-a, ai putea sa-l restrictionezi folosindu-te de adresa MAC a PC-ului pe care vrei sa ruleze. Pentru prima varianta nu am idee.
am executabilul.Multumesc.

Silviu Ardelean
Senior
Senior
Judet: Timiş

Post by Silviu Ardelean » 08 Jul 2013, 20:53

Doar cu executabilul, nu stiu ce poti face in privinta scopului tau.
MAC-ul poate fi schimbat si se poate duplica. Daca ai sursele si vrei sa fi mai "catolic decat Papa" folosesti numarul serial al HDD-ului. Iar pentru asta poti folosi GetVolumeInformation().

florin_b
Junior
Junior

Post by florin_b » 10 Jul 2013, 12:13

Dar numarul returnat de GetVolumeInformation nu poate fi schimbat?

cristianamarie
Membru++
Membru++
Judet: Iaşi

Post by cristianamarie » 10 Aug 2013, 16:49

florin_b wrote:Dar numarul returnat de GetVolumeInformation nu poate fi schimbat?
Serial number de la disk nu prea cred. Poti sa folosesti o combinatie dintre MAC si HDD serial number.
Nuclear launch detected

Post Reply