Geniu de Stiinta Roman - Realizarea Imposibilului

Acest forum este dedicat intrebarilor de programare care nu-si au locul in unul din celelalte forumuri
Post Reply
OvidiuAnghelidi
Junior
Junior
Judet: Braşov

Geniu de Stiinta Roman - Realizarea Imposibilului

Post by OvidiuAnghelidi » 19 Oct 2013, 13:35

Buna ziua,

As dori sa prezint "Realizare Imposibilului", o scurta poveste care poate sa inspire pe altii despre
cum se poate ca fara studii de specialitate, fara a vorbi cu nimeni, fara a obtine nici un ajutor
si aproape fara nici un ban, sa ajungi la nivel mondial intr-un domeniu de cercetare de varf si
sa descoperi lucruri importante.

Ma numesc Ovidiu si am facut trei descoperiri importante:
1. am rezolvat o problema complexa de biologie moleculara in neurostiinta
2. am gasit un algoritm criptograhic care e imposibil de descifrat (unbreakable encryption)
3. am gasit o noua sursa de energie

Am facut de asemenea cea mai mare simulare de creier din lume (a se vedea urmatorul articol de pe Discovery Channel)
http://www.inventikon.com/articles/discovery.html

Pentru mai multe informatii a se vedea pagina urmatoare:
http://www.inventikon.com/ovidiu/index1.php

Multumesc.

Cu stima,
Ovidiu Anghelidi

Email: oanghelidi@inventikon.com
Telefon: 1-647-701-8803

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Re: Geniu de Stiinta Roman - Realizarea Imposibilului

Post by Marius Bancila » 21 Oct 2013, 00:32

El are un flux continuu de idei ca rezultat al punerii oricarui lucru sub semnul intrebarii. El este un citior asiduu si munceste foarte mult in jur de 8-10 ore pe zi, cateodata 6 sau chiar 7 zile pe saptamana.
Wow!. Asta da efort.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 21 Oct 2013, 10:17

Cu cat dai supercalculatorul compus din peste 14000 calculatoare?
Se poate folosi si la 50 de ani? :)

bu7ch3r
Membru++
Membru++
Judet: Iaşi

Post by bu7ch3r » 21 Oct 2013, 12:09

Daca acel supercalculator a generat spam-ul asta ?
Daca Da: E posbil ca inventatorul sa intre in belele mari.

Daca Nu:
Buna ziua,

Personal sunt foarte uimit de realizarile dumneavoastra. As dori sa aflu mult mai multe despre algoritmul de criptare si despre sursa de energie. Am mai citit pe un forum dedicat motociclistilor ca aveti un plan de motor cu bile si elastice, si asta e tare interesant.

Observ un paradox in ceea ce va priveste. Nu ati publicat nimic dar totusi doriti ca toata lumea sa va recunoasca genialitatea. Observ ca ati inceput o campanie de personal spam branding pe forum-uri si nu numai. Pe langa asta ati postat recent niste video-uri geniale pe youtube. M-au inspirat asa tare incat mi-am permis sa va scriu si sa va indemn sa publicati in continuare.

Ca geniu, va inteleg. Aveti multe idei, uneori ele vin toate odata si uneori nu puteti face fata. Eu personal incerc sa le filtrez si sa ma concentrez numai pe ideile mele cele mai bune. Uneori, spre mahnirea mea, ignor idei geniale care ar putea sa revolutioneze alte domenii, nu numai cele in care lucrez(programator...programtor ceasuri).

Vreau totusi sa inteleg mai bine: algoritmul de incriptare foloseste ecuatii diferentiale care rezolva sisteme de ecuatii diferentiale cu rezultate numere reale si pentru a putea sa rezolvati aceasta problema ati "creat" un chip care rezolva sitemele, incriptand date cu rezultate variabile ?????
Daca da, atunci chipul asta rezolvator de probleme e inventia mileniului. E la fel de important ca inventia ceasului atomic de catre extraterestrii sau a exceptiilor, sau a avionului invizibil.

Felicitari si toate cele bune!
Cu stima,
Lupu Claudiu

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 21 Oct 2013, 17:29

El a atins nivelul shodan la jocul de GO, in tinerete.
Shodan asta, nu e primul nivel?

In mod normal probabil am sterge ineptiile astea, dar cazul asta particular mi se pare atat de amuzant ca nu pot sa nu dau sansa tuturor sa-l cunoasca pe geniul de stiinta roman.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Post Reply