MS Edge

Acest forum este dedicat intrebarilor de programare care nu-si au locul in unul din celelalte forumuri
Post Reply
mesajflaviu
Membru++
Membru++
Judet: Cluj

MS Edge

Post by mesajflaviu » 19 Dec 2016, 10:49

Folosesc Microsoft Edge din Windows 10, si am observt ceva interesant (lucru valabil si la Chrome si Mozilla, dar nu la toate !): aplicatia in sine nu consuma decat 10-20-30 MB RAM, desi am mai multe tab-uri deschise, in schimb, vad la "procese in background" mai multe instante de MS Edge cu memorie RAM consumata destul de mult ... ce fel de informatie "tine" acolo ? Si nu e valabil ca in tab are o instanta in "background processes" ... fiecare tab e creat intr-un thread separat ? Sau intr-un proces separat ?

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Re: MS Edge

Post by Ovidiu Cucu » 28 Apr 2017, 10:10

Atat Edge cat si IE si Chrome (nu si Firefox din cate stiu eu), au un proces "principal" care se ocupa de partea de "comunicatii" si cate un proces pentru fiecare tab, care se ocupa de rendering (normal ca papa ceva memorie). Chrome e chiar un pic mai "smecher" si iti lanseaza by default o gasca de procese in background chiar daca nu l-ai deschis inca, insa aceasta se poate schimba din setari.
Ca sa vezi ce si cum se intampla, iti recomand tool-ul numit Process Explorer.

mesajflaviu
Membru++
Membru++
Judet: Cluj

Re: MS Edge

Post by mesajflaviu » 23 May 2017, 15:49

No fi Edge-ul cel mai popular browser, dar mi se pare ca "randeaza" cel mai bine paginile html, in comparatie cu Chrome-ul si Opera (evident, comparatia facuta la aceeasi pagina html), adica fonturile si alte elemente html se vad cel mai clar. Si consuma cel mai putin RAM, tot la aceleasi pagini din comparatie ....

Clar ca are alte dezavantaje, de aceea e poate, e doar problema de gust ce browser folosesti ... caci chiar ai de unde alege ...

paulpjack
Junior
Junior
Judet: Maramureş

Post by paulpjack » 28 Jul 2017, 10:20

Watch and enjoy the hot English romantic movies >>>>http:/ /beautifulgirl.biz/

Post Reply