detalii

Acest forum este dedicat intrebarilor de programare care nu-si au locul in unul din celelalte forumuri
Post Reply
viorel2004ro
Membru
Membru

detalii

Post by viorel2004ro » 18 May 2008, 12:29

salut
viorel scrie:subiective din suflet pentru microsoft, sau din dragoste pentru Bill Gates.

Sa sti ca in general ma inervez destul de greu, dar afirmatiile astea gratuite ma scot din sarite usor. Daca ai ceva de spus te rog fa-o intr-un mod civilizat, la rece. In ani multi de cand sunt activ pe forumuri am vazut oameni frustrati, dar tu ii depasesti de departe pe toti.
1.Nu este o afirmatie gratuita.Sunt 2 afirmatii cu alegere.Este o afirmatie confirmata chiar de tine.dar probabil cand cineva vb metaforic
se ia totul jignire.dar am sa argumentez mai bine afirmatia:
Of them all, C++ was always my favorite. However, that fact did not keep me away from the .NET framework and a special interest to the latest release of .NET3.0 framework.
"subiective din suflet pentru microsoft"- am dreptul sa afirm pe forum cand cineva vb subiectiv si nu obiectiv,
in sensul ca acea persoana nu are experienta in 2 produse concurente de acelasi tip(ma refer strict la c++
cum ar fi de ex:Visual C++ si Borland C++ builder).asta in primul rand.Exista cuvantul sau
care nu inseamna si:deci iti poti alege afirmatia care ti se potriveste:cand am spus dragoste pentru Bill gates nu am spus
ca esti homosexual si am spus ca iti place sa lucrezi cu produsele pe care le creeaza compania lui Bill Gates.
Imi pare rau ca ai inteles gresit mesajul.
2.Sensul celor 2 afirmatii erau de fapt:Esti un fan al produselor Microsoft sau esti un mare fan al produselor Microsoft.
Atunci cand cineva face o afirmatie gratuita ar fi bine ca aceasta sa fie analizata in functie de context si
sa se ceara explicatii asupra ei.Adica intai se intreaba ce a vrut sa spuna prin acea afirmatie, apoi
poti spune e o afirmatie corecta sau incorecta, in sensul ca nu sunt documentat, nu tot ce publici pe net e adevarat despre
tine etc. si in functie de aceasta sa stiu cum vb.Dar sa ingradesti dreptul la libera exprimare pe baza faptului
ca e o "afirmatie gratuita" fara sa dovedesti ca am sau nu dreptate imi vine greu sa inteleg. De ce nu ceri intai explicatii?
Nu am spus ca esti ..... am spus ca iti plac(-e) un(-ele) produs(-e) al(-e) unei firme straine.

Imi cer iertare, daca te-am suparat din nou cu acest mesaj(si fiindca te-am suparat), dar in final am sa tin
cont de ultima cerinat a ta.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Re: detalii

Post by Ovidiu Cucu » 18 May 2008, 13:41

Viorel,

Nu cred ca e nimeni pe aici "fan(atic) Microsoft".
Oricum eu unul nu sunt angajat la aceasta firma si nu am absolut nici o obligatie fata de ea.
Merg cu cateva tehnologii MS inainte pentru ca pe astea le am, pe astea le-am folosit cel mai mult, deci pe astea le stiu cel mai bine.

Nu ma bag unde n-am habar si nici nu-mi dau cu parerea acolo unde doar banuiesc ceva. Cu atat mai mult nu ma duc in forumuri cu specific linux, BCB, and so on... sa arunc cu noroi, nici macar nu incerc sa arat "aschia din ochii lor" vs. "paru' meu cel cool" :).

Nu spune nimeni ca o anumita tehnologie e perfecta, nu se supara nimeni (cel putin in forum la noi) daca cineva critica o anumita chestie dar pentru a ramane prieteni trebuie respectate anumite limite ale bunului simt. Si cred ca se poate.

// cat despre "bi-tehnologii" de care vorbesti am seriase rezerve (in legatura cu acel "bi").

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 19 May 2008, 09:46

OK. Tot ce vreau e sa pastram discutiile la un mod civilizat, fara sa aruncam unii in altii cu afirmatii gratuite, nejustificate. Faptul ca avem legaturi cu Microsoft nu inseamna ca suntem fanatici religiosi. Dimpotriva. O sa vezi ca putem fi foarte critici cand e cazul. ;)
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 19 May 2008, 10:44

Marius Bancila wrote:OK. Tot ce vreau e sa pastram discutiile la un mod civilizat, fara sa aruncam unii in altii cu afirmatii gratuite, nejustificate. Faptul ca avem legaturi cu Microsoft nu inseamna ca suntem fanatici religiosi. Dimpotriva. O sa vezi ca putem fi foarte critici cand e cazul. ;)
Cred ca ultimul lucru de care putem fi acuzati e ca suntem evanghelisti Microsoft. Insa trebuie inteleasa diferenta intrea a critica ceva si a arunca cu noroi gratuit si fara justificare.

Post Reply