ms word report

Acest forum este dedicat intrebarilor de programare care nu-si au locul in unul din celelalte forumuri
Post Reply
viorel2004ro
Membru
Membru

ms word report

Post by viorel2004ro » 23 May 2008, 19:35

Salut

Acum 1-2 ani am creat cu un profesor o aplicatie de creat diplome de licenta pentru studenti folosind
VB6 si MS Word.Am observat ca pe Ms Word 2003 si 2007 completarea celor 5 pagini dureaza peste 1 minut.
As dori sa stou daca folosind MFC+Ms Word(rescrierea aplicatiei) ar merge mai repede?

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Re: ms word report

Post by Marius Bancila » 23 May 2008, 19:53

N-as crede. Aici de vina e Word-ul nu VB. Tu din VB folosesti niste componente, pe care le-ai folosi si din MFC cu automation. Nu cred ca ai obtine vreo restere de performanta. Eu zic mai bine sa incerci sa vezi care operatii dureaza atat de mult, si de ce. Poate se poate face ceva intr-un mod diferit, care sa fie mai rapid pe versiunile noi.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Re: ms word report

Post by neagu_laurentiu » 25 May 2008, 10:40

COM... Ms Word... apelul unei functii este mai lent de la o versiune la alta si ma refer la acceasi functie.
Care-i obiectul si metoda ce ruleaza greu ?

Desi nu stiu care-i problema, nu pot sa nu remarc un fapt si anume introducerea de suport pentru .NET incepand cu Office 2003 si nenumarate Tips for Migrating VBA to Visual Basic Using Visual Studio Tools for Office in care In the past, developers traditionally used Microsoft Visual Basic for Applications (VBA) for extending Microsoft Office. Visual Studio Tools for the Office offers a professional-grade development environment, the ability to tap into the power and flexibility of the Microsoft .NET Framework, elements that you cannot manipulate by using VBA.
Da' sa nu fiu carcotas si sa sper ca nu-i decat o problema de alta natura :whorship:

Post Reply