Limbaje fara noroc...

Acest forum este dedicat intrebarilor de programare care nu-si au locul in unul din celelalte forumuri
Post Reply
neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Limbaje fara noroc...

Post by neagu_laurentiu » 15 Jun 2008, 00:04

Doua limbaje mi-au atras atentia, D respectiv Vala, ce includ cele mai bune aspecte din C++ si C# (si fara sa fie nevoie de masini virtuale)... pacat ca nu au norocul sa fie promovate de cei cu bani !

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Re: Limbaje fara noroc...

Post by Ovidiu Cucu » 15 Jun 2008, 08:56

Cati dintre voi au auzit macar de SQLWindows de la Gupta?

A fost primul limbaj + IDE + SGBD cu care am lucrat la o firma de software.
L-am invatat intr-un weekend (in vizita la socri... :biggrin:).
Era productiv, avea tot ce trebuie si era si exact ceea ce trebuie pentru a dezvolta usor si rapid o aplicatie Windows (financiara dar nu numai...) cu o baza de date in spate.
Sincer, mi-a parut rau cand a trebuit sa renunt la el si sa trec pe C++ + VC++ + SQLServer/Oracle si alte cularai "la moda". :biggrin: ;).

[ Later edit ]
Nici C si nici C++ nu isi datoreaza "norocul" alora cu bani. In orice caz, nu in totalitate. Poate ca au contribuit intr-o oarecare masura la raspandirea lor si unii barosani, adoptandu-le.
De ce le-au luat in brate?
Simplu,...pentru ca sunt de departe cele mai reusite limbaje de programare. :)

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 15 Jun 2008, 11:46

neagu_laurentiu wrote:Doua limbaje mi-au atras atentia, D respectiv Vala, ce includ cele mai bune aspecte din C++ si C# (si fara sa fie nevoie de masini virtuale)... pacat ca nu au norocul sa fie promovate de cei cu bani !
Sunt proiecte "Academice". Exista peste 1000 de limbaje, 95% probabil incadrandu-se cu success in categoria asta.

De ce C/C++ au avut succesul pe care l-au avut? Pentru ca s-au dovedit eficiente si productive in rezolvarea acelor probleme pentru care au fost create. La fel si Java, C#, etc.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 15 Jun 2008, 11:51

Sunt si limbaje ne-academice destul de reusite care au "ghinionul" de a nu se se bucura de o prea mare raspandire.
Un exemplu ar fi Smalltalk
Spre deosebire de acesta, C si C++ sunt limbaje "pentru mic si mare", nu numai pentru oopisti si crossplatformisti.
Asta da "noroc"... :)

Zanetti
Membru
Membru

Post by Zanetti » 20 Jun 2008, 14:44

Ovidiu Cucu wrote: L-am invatat intr-un weekend (in vizita la socri... :biggrin:).
Chiar asa de plictisitor a fost la parintii sotiei? :biggrin:
Ai fost facut DE Dumnezeu si PENTRU Dumnezeu - si pana vei intelege asta,viata ta nu va avea sens.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 20 Jun 2008, 15:53

Zanetti wrote:
Ovidiu Cucu wrote: L-am invatat intr-un weekend (in vizita la socri... :biggrin:).
Chiar asa de plictisitor a fost la parintii sotiei? :biggrin:
Nu, mai ales ca au un vin foarte bun. Ajuta la procesul de invatare... :biggrin:

dumion
Membru
Membru

Post by dumion » 24 Jun 2008, 08:44

Aici sunt peste 1200 de limbaje, http://99-bottles-of-beer.net/. Probabil despre cele mai multe se poate spune ca sunt fara noroc.

Post Reply