Ce versiune de VC++ folositi?

Acest forum este dedicat intrebarilor de programare care nu-si au locul in unul din celelalte forumuri

Ce versiune de VC++ folositi?

VC++ 6
8
24%
VC++ 2002
3
9%
VC++ 2003
2
6%
VC++ 2005
16
48%
VC++ 2005 Express
4
12%

Total votes: 33

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Re: Ce versiune de VC++ folositi?

Post by Ovidiu Cucu » 04 Aug 2007, 08:41

[off -topic]

Lucian,

Daca te-ai simtit luat peste picior te rog sa ma scuzi!
Nici gand de asa ceva chair in caz de pareri diferite.
Stam, vorbim, glumin, ne mai "certam"... altfel ajungem la un fel de seminar in care unul vorbeste si ailalti aproba.
Nu dam cu parul, of course.

Cu stima,
Ovidiu

danna
Membru
Membru

Post by danna » 05 Aug 2007, 19:19

Din cate observ deocamdata, cei mai multi folosesc VS2005, dar se pare ca inca sunt destui care lucreaza cu VC++ 6. As fi curioasa care sunt motivele.

MrSmersh
Microsoft MVP
Microsoft MVP

Post by MrSmersh » 05 Aug 2007, 22:28

Pai VC 6 cind faci ceva pe Windows e weapon of choice, editorul wizardurile si restul au ajuns la calitatea satisfacatoare. 2005 are compileru care stie chestii mai noi, si editorul are functionalitati in plus si in plus e disponibil (BTW Citi mai au si VC mai vechi? :) eu cred ca mai am 2 pe undeva....)... Daca faci un proiect nou e musai macar sa compilezi in 2005, care mai are multe iteratii (parerea mea) pina cind sa ajunga la calitatea gloabala de tool a VC 6... Si asta multa lume le spune, ca de cind cu trupa de la Borland si Interdevu ceva s-a dus din calitatea tools MS, si Orcas nu e pe drumul al bun, urmatorul poate :) Compilatorul nu comentez, a scos bugs destul de ciudate si e mai rapid, sa iau codul la puricat in assembler nu am fost curios.
Ca incheiere cind lucrez cu limbaj la care am de ales, C/C++, HTML, SQL etc dezvoltarea primara o fac in 6 si apoi termin in 2005 (atentie la resurse si stilurile XP si Vista, in VC6 se poate chiar cu manifest sa nu mearga ca fonturile deafults sint altele)

vasilecelmare
Junior
Junior

Post by vasilecelmare » 06 Aug 2007, 08:45

Eu unul prefer VC++6.0 pentru "simplitatea sa decenta".
Are tot ce-i trebuie si exact atit cit ii trebuie ca sa dezvolti orice aplicatie C++ rapid si fara batai de cap.
In contrast, VC++2005 e ca un pom de Craciun supraincarcat cu globulete colorate in care cu greu gasesti bombonica preferata.

Post Reply