Pot posta in forum tema mea pentru acasa?

Despre comunitate, site, forum, alte informatii cu caracter general (forum moderat)
Post Reply
Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Pot posta in forum tema mea pentru acasa?

Post by Ovidiu Cucu » 30 Nov 2007, 14:19

Intrebare: Pot posta in forum tema mea pentru acasa?

Raspuns: Si DA si NU, depinde cum expui problema.

In general, atunci cand apare intr-un forum un post care "miroase" a tema pentru acasa (tip "sa se scrie un program care sa afiseze la consola suma a doua matrici") va primi cel mai probabil raspunsuri gen "noi nu rezolvam teme pentru acasa" sau "cat dai?" sau "mai bine pune mana pe carte!".

Aceste raspunsuri ascund o parte "egoista" si anume ca prin forumuri nu prea este dispus nimeni sa rezolve gratis probleme de la cap la coada, dar si o parte "altruista" pentru ca ati da rezolvarea mura-n gura poate sa-ti faca mai mult rau decat bine in sensul ca nu inveti mai nimic.

Totusi, fara indoiala, chiar si temele pentru acasa pot contine lucruri care pot fi discutate.
Deci, in primul rand incearca tu insuti o rezolvare, iar daca dupa aceea apar probleme (da erori, programul crapa, nu rezulta ce trebuia, te-ai blocat la un momentdat si nu stii cum sa continui) nu ezita sa le pui pe forum, concret si la obiect. Totul e sa se vada ca pui si tu umarul.

Alte recomandari generale legate de forumurile de programare:
Next FAQ >>

Post Reply