Windows 7 RC

Probleme generale legate de sistemul de operare Windows (instalare, setari, registry, control panel, securitate, administrare, noutati Vista).
Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Windows 7 RC

Post by Marius Bancila » 27 Apr 2009, 20:53

Se pare ca in cateva zile vom avea Windows 7 RC.
http://windowsteamblog.com/blogs/window ... pdate.aspx

Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Re: Windows 7 RC

Post by neagu_laurentiu » 28 Apr 2009, 12:15

Un motiv serios sa renuntam la Vista (nu si XP):
http://blogs.msdn.com/e7/archive/2009/0 ... mance.aspx

Cryogenic
Membru
Membru

Post by Cryogenic » 28 Apr 2009, 14:29

neagu_laurentiu wrote:Un motiv serios sa renuntam la Vista (nu si XP):
E timpul ca XP sa moara ... a trait suficient si a fost si bun la vremea lui (si-a depasit si predecesorul conform multora) dar totusi, ... a sosit timpul sa moara.

Ce e prea mult strica, daca Win XP va continua sa fie OS-ul defacto de la MS nu va fi prea bine pentru noi "developerii" care trebuie sa creem aplicatii, si nici pentru useri nu va fi. (In fond XP e un system de operare ale carui baze s-au pus acu 9 ani (aproape), si patchuit si patchuit peste patchuri dea lungul anilor).

Eu sper sa dispara cat mai repede, insa din pacate e prea multa lume care s-a atasat de XP din cauza obisnuintei si a intervalului f. mare de timp care a trecut fara sa primeasca nici un upgrade.

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 28 Apr 2009, 14:39

Cryogenic wrote:E timpul ca XP sa moara ... a trait suficient si a fost si bun la vremea lui (si-a depasit si predecesorul conform multora) dar totusi, ... a sosit timpul sa moara.

Ce e prea mult strica, daca Win XP va continua sa fie OS-ul defacto de la MS nu va fi prea bine pentru noi "developerii" care trebuie sa creem aplicatii, si nici pentru useri nu va fi. (In fond XP e un system de operare ale carui baze s-au pus acu 9 ani (aproape), si patchuit si patchuit peste patchuri dea lungul anilor).
Nu am inteles care ar fi fundamentele reale pentru ca tu crezi ca XP sa "dea colutul"... prea curand.
Eu as zice, acelasi lucru despre Vista. A fost un esec total.

Ce probleme ne creeaza noua, developerilor, XP-ul?
Vista, 7, sau distributiile Linux/Unix nu sunt patch-uite constant? Din cate stiu eu, da.

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 28 Apr 2009, 16:11

Probabil idea e de a crea programe compatibile cu prea multe sisteme de operare. Caz in care, da, apar probleme. Mai ales diferentelor de concepte de la XP la Vista.
Marius Bancila
Site personal | Blog

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 28 Apr 2009, 16:24

Un framework (MFC de exempu) trebuie sa ascunda detaliile WinAPI specifice unui OS si teoretic nu am probleme. Daca se vrea "framework"...

sorin
Junior
Junior
Judet: Bucureşti

Post by sorin » 04 May 2009, 19:39

Eu ursc Vista (mai bine ii ziceau Millenium 2.0) dar trebuie sa recunosc ca Windows 7 are sanse sa devina noul XP - am beta-ul pus pe a doua masina si sunt foarte multumit de performante.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 04 May 2009, 22:04

Cred ca singurul OS de la Windows 3.1 incoace pe care nu l-am avut instalat pe masina este Windows Me (millennium).
Clar a fost o ultima zvacnire a seriei 9x si bineinteles n-a placut utilizatorilor care au inceput sa faca ochi in fata seriei NT.

Sorin, sa faci o paralela intre Windows Me si Vista mi se pare "a little bit ;)" cam deplasat.

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 04 May 2009, 22:36

De ce? Care e partea deplasata?
Marius Bancila
Site personal | Blog

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 04 May 2009, 22:41

Ovidiu, nici nu stii ce ai pierdut neutilizand Win Millenium. :biggrin:
Si eu subscriu parerii lui Sorin. Analogia e facuta in sensul "Vista e pentru tehnologia NT cum a fost Windows Millenium pentru 9x (FAT32)" adica katerinca cu budinca! :thumbdown:

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 04 May 2009, 22:47

Silviu Ardelean wrote:Ovidiu, nici nu stii ce ai pierdut neutilizand Win Millenium. :biggrin:
Si eu subscriu parerii lui Sorin. Analogia e facuta in sensul "Vista e pentru tehnologia NT cum a fost Windows Millenium pentru 9x (FAT32)" adica katerinca cu budinca! :thumbdown:
... si 98-ul e pentru 9x precum XP-ul pentru NT...
No, hai sa fim seriosi! ;)

[ Edit ]
Mai ai 98 pe masina?

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 04 May 2009, 23:03

Ovidiu Cucu wrote:Mai ai 98 pe masina?
Am renuntat la 98 din perioada facultatii, anul 4... prin 2003. :D Apoi, pana la XP SP2, am folosit din plin Win 2000 Pro. :thumbsup:

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 05 May 2009, 09:00

Unul din featureurile cele mai mediatizate in RC este Windows XP Mode. Mi-am instalat si eu asta, si cand sa incerc, surpriza. Nu merge. Ce au uitat sa spuna e ca merge doar pe masinile care au virtualizare hardware (http://en.wikipedia.org/wiki/X86_virtualization). Iar din pacate doar cele mai noi procesoare au asa ceva. De exemplu, laptop-ul meu cu procesor Intel Celeron nu are asa ceva. Prin urmare, daca vreti aplicatii XP care sa ruleze in XP Mode sub Win 7 faceti repede un upgrade hardware. :)
Marius Bancila
Site personal | Blog

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 05 May 2009, 09:46

Marius Bancila wrote:[...]faceti repede un upgrade hardware. :)
Pai si eu cand am trecut de la Windows 3.1 la 95 a trebuit sa-mi golesc buzunarele de programator cu leafa de $160/luna (fara scutire de impozit) ca sa mai pun vreo 12 mega de RAM... :)
Culmea e ca, pe atunci nu prea se plangea nimeni de upgrade-uri la hardware.
In plus, nu stiu pe nimeni sa fi zis "95-ul e un bulshit... raman pe 3.1!"... ;)

cristianamarie
Membru++
Membru++

Post by cristianamarie » 05 May 2009, 10:25

Ovidiu Cucu wrote:In plus, nu stiu pe nimeni sa fi zis "95-ul e un bulshit... raman pe 3.1!"... ;)
La cum se instala Windows 3.1 cu 23 de dischete (sau ala era Office 4.2? nu mai stiu ... :) ), si pina puneai si un protocol de retea albeai...

Si mai era un MARE avantaj pe Windows 95: se putea juca Quake mai bine.
Nuclear launch detected

Post Reply