Windows 8

Probleme generale legate de sistemul de operare Windows (instalare, setari, registry, control panel, securitate, administrare, noutati Vista).
Silviu Ardelean
Senior
Senior
Judet: Timiş

Re: Windows 8

Post by Silviu Ardelean » 17 Sep 2011, 01:03

Mi-am pus Win8 intr-o VirtualBox si la nivel de utilizator de desktop mi se pare jalnic. Chiar ma asteptam ca in desktop view sa mai pot accesa programele in modul clasic via butonul de start dar degeaba. Daca vrei un program, sari in Metro. :keeporder:
Cu siguranta, la nivel de tableta lucrurile stau mult mai bine.

cristianamarie
Membru++
Membru++
Judet: Iaşi

Post by cristianamarie » 17 Sep 2011, 09:18

Deci iar s-au intors la trompeta de managed C++, care a fost un fail epic. Cetatenii.NET folosesc C# si VB.NET, iar pe cei de C++ ii doare-n baterie de String^ si altele din astea.
Si toate astea ca sa inlocuiasca listview-ul de pe desktop cu ... cum ii zice? Metro? Am mai vazut cascadorii din astea si pe la Ubuntu cu modul ala tableta, si dupa ce s-au pus toti pe urlat ca unde dracu e command prompt nu mai stiau cum sa faca vechea tema.
Adica, la tablete mai merge cind citesti ziarul, de acord. Da' sa pui ditamai OS-ul ca sa citesti pdf-uri...
In fine, bine ca macar e JS care poate accesa - sper - cod nativ. Ca am mai vazut multe. Nici un cuvint despre securitate, totusi, chiar acceseaza cine ce vrea de unde vrea?
Om trai si-o vedea.
Nuclear launch detected

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 17 Sep 2011, 10:28

Stai ca C++ & WinRT cu optiunea /Zw nu-i aceeasi treaba cu .NET /cli. MS a vrut un nou API obiectual. Eu vad ca .NET-ul a luat teapa :yahoo:

tudor_t
Membru
Membru

Post by tudor_t » 17 Sep 2011, 11:15

neagu_laurentiu wrote:Stai ca C++ & WinRT cu optiunea /Zw nu-i aceeasi treaba cu .NET /cli. MS a vrut un nou API obiectual. Eu vad ca .NET-ul a luat teapa :yahoo:
Oricum .NET e un termen destul de vag si oricine il foloseste zi de zi a schimbat pana acum 2-3 generatii de API-uri in ultimii 10 ani, pentru orice 'nevoie' banala..
Tranzitia de la C#+WPF la C#+WinRT nu va fi o problema, cum ambele folosesc XAML.. Mai greu va fi pentru cineva sa se obisnuiasca cu noile UI guidelines, dupa ce a programat 5 ani doar aplicatii cu un meniu, toolbar si 50 de modal dialogs.. :) Da' va trebui sa se obisnuiasca, cum cel mai adesea nu va avea de ales cand firma va hotari ca aplicatia pentru urmatorul client sa fie 'metro-style' ca asa e la moda .. :D

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 17 Sep 2011, 11:52

Thanks! Intre timp am gasit si aplicatiile detaliate si parca facilitatea clasica nu a mai parut atat de cruciala.
cristianamarie wrote:Deci iar s-au intors la trompeta de managed C++, care a fost un fail epic. Cetatenii.NET folosesc C# si VB.NET, iar pe cei de C++ ii doare-n baterie de String^ si altele din astea.
In situatia data cu noul limbaj C++/CX ma intreb cati se vor apuca sa scrie aplicatii noi intr-un limbaj nou cand au alternativa C# si imensul framework .NET. Intuiesc ca numarul acelor curajosi va fi neglijabil.
cristianamarie wrote:In fine, bine ca macar e JS care poate accesa - sper - cod nativ. Ca am mai vazut multe. Nici un cuvint despre securitate, totusi, chiar acceseaza cine ce vrea de unde vrea?
La asta m-am gandit si eu cand am introdus ideea la capitolul cu dubii, dar tinand cont de faptul ca Goagal mizeaza pe un OS in browser ma gandeam ca poate vor introduce ideea de sandbox in IE 10 sau kernel-ul minune.

PS. Imi place ca Herb in prezentarile lui tot bate moneda pe performanta si noul standard... dar practic, in Win8 noul standard C++11 nu va fi in largul sau.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 17 Sep 2011, 15:39

cristianamarie wrote:Am mai vazut cascadorii din astea si pe la Ubuntu cu modul ala tableta, si dupa ce s-au pus toti pe urlat ca unde dracu e command prompt nu mai stiau cum sa faca vechea tema.
Sa iei command promptul programatorilor Linux este ca si cum ai lua ferestrele (overlapped) programatorilor Windows...

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 17 Sep 2011, 15:46

Ovidiu vezi ca MS a inclus recent PowerShell. Oare de ce ?

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 17 Sep 2011, 22:31

Acum navighez in Windows 8. Sistemul asta e clar gandit pentru touch si tablete/telefoane, nu pentru PC. Pentru PC va fi un alt esec. In ce priveste versiunea "Metro" de la IE, ce pot sa spun e jos palaria. Se misca atat de repede ca nu-ti vine sa crezi ca esti in browser (si mai rulez si de pe o masina virtuala).
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 18 Sep 2011, 08:52

Nu-i gandit pentru nimic. Daca e pentru touch pai sa fie toata interfata schimbata cu toate aplicatiile. Asa ai startul pentru butonat cu degetul iar cand lansezi o aplicatie utila nu mai merge ca-i prea mica suprafata (normal, ea e facuta pentru mouse).
La modul clasic sa zicem ca revii, cel putin acum se poate.
Asa ca mixtura asta nu aduce beneficii nici unei parti.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 18 Sep 2011, 09:13

neagu_laurentiu wrote:Ovidiu vezi ca MS a inclus recent PowerShell. Oare de ce ?
Cati dintre programatorii/utilizatorii *nix si cati dintre programatorii/utilizatorii Windows folosesc in mod curent (la modul "fara de care nu se poate") command prompt-ul?

// am uitat sa pun zambaretul in postul precedent, asa ca-l pun acum: :biggrin:

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 18 Sep 2011, 16:18

Am indraznit, am instalat, m-am jucat cu Windows 8 (Windows Developer Preview) si m-am mai linistit putin. :)
  1. Nu a disparut Windows API asa cum se da de inteles pe la Channel 9.
  2. Exista in continuare un desktop in care pot rula aplicatiile Win32 normale, chiar si cele scrise cu MFC :). Laurentiu, merge si command prompt-ul! ;)
  3. Se poate reveni la meniul start normal punand pe zero valoarea lui "RPEnabled" din
    HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer
Sper sa nu fie doar chestii de tranzitie si sa nu le scoata in releasul final.
Si sper ca se vor plitisi copiii repede de verzatura aia de Metro asa cum sau plictisit de gadgeturile Vista.

In rest, nu strica faptul ca au transformat ditamai sistemul desktop in emulator pentru tablete... :D

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 18 Sep 2011, 18:42

Au zis ca tot ce e in 7 va fi si in 8. Doar au aratat dezvoltatorilor inspre ce se indreapta ei cu toate fortele.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 14 Oct 2011, 11:16

Oricum Win32 (API) sta inca bine-mersi la locul lui.
Iar in patratica de deasupra se poate pune frumusel MFC si alte cele.
Deh, nu putea un marketor sa puna tot in schema... dar unul care stie, intelege. :)
Windows 8 Platform and Tools.gif
Windows 8 Platform and Tools.gif (62.76 KiB) Viewed 4486 times

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 14 Oct 2011, 11:24

Schema asta nu e chiar corecta. De fapt WinRT e un layer peste Win32. Doar ca exista restrictii la acesul spre Win32. Doar un set restrans al Win32 API e accesibil in WinRT.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Post Reply