Problema windows xp

Probleme generale legate de sistemul de operare Windows (instalare, setari, registry, control panel, securitate, administrare, noutati Vista).
Post Reply
florentin42
Junior
Junior
Judet: Buzău

Problema windows xp

Post by florentin42 » 23 Oct 2012, 17:04

Am o problema cu widows xp pur si simplu ajunge pana cand se incarca acele 3 liniute si apoi se restarteaza. Am incercat sa reinstalez windowsul dar primesc o eroare ceva ca nu gaseste driveru la hard sau ceva de genu.Multumesc anticipat.

zlatomir
Membru++
Membru++

Re: Problema windows xp

Post by zlatomir » 23 Oct 2012, 17:54

In prima faza poti incerca cu F8 inainte ca Windows-ul sa-si inceapa boot-ul... imediat dupa ce bios-ul isi face "treaba" (poti apasa de mai multe ori tasta F8... daca la placa ta de baza F8 iti afiseaza meniul cu unitatile de pe care sa boot-eze sistemul alege hdd-ul pe care instalat os-ul da un Enter si repede F8 din nou) din meniul avansat alege "Disable automatic restart on system failure" (nu stiu exact cum e formulat... dar te prinzi tu) si apoi vezi ce eroare arata blue-screen-ul.

Modificari in bios ai facut cumva? Pt ca restart-ul poate fi din cauza ca ai instalat Windows-ul cu controller-ul sata in mod AHCI si apoi ai schimbat in ATA sau invers.
Ca sa instalezi Windows-ul poti trece in mod ATA (se mai poate numi si IDE) sau ca sa instalezi in modul AHCI trebuie sa cauti driver-ul de Windows XP (conteaza daca e pe 32bit sau 64) pt controller-ul sata si fie folosesti un floppy ca sa-l incarci (trebuie sa apesi F6 candva la inceputul instalarii) sau folosesti programele de genul n-lite ca sa-ti faci un kit de xp care sa includa si driver-ul tau.

LE: un link care sa te ajute sa faci debug al unui bsod.

florentin42
Junior
Junior
Judet: Buzău

Re: Problema windows xp

Post by florentin42 » 24 Oct 2012, 19:10

Pai in concluzie nu merge F8 si in bios nu am modificat nimic doar nu a mai mers dintr-o data asa se poate sa fie pt ca partitia cu xp nu a mai avut spatiu deloc? uite ce imi apare ce imi apare cand pc booteaza dupa cd si apas enter pt a instala windowsul http://s17.postimage.org/lrt5o5v3z/IMG039.jpg

Post Reply