Problema Yahoo Messenger legata de invisibilitate

Probleme generale legate de sistemul de operare Windows (instalare, setari, registry, control panel, securitate, administrare, noutati Vista).
ilidaan
Junior
Junior
Judet: Bucureşti

Problema Yahoo Messenger legata de invisibilitate

Post by ilidaan » 16 Sep 2008, 10:57

Salut, am si eu o problema daca ma poate cineva ajuta cu un sfat, eu numai pot sa stau pe invisible pe mess pentru ca este inutil, la inceput nu stiam cum de stiu ceilalti ca sunt pe invisible, dar am gasit pe net site asta www.yahooscan.eu , si acuma am gasit sursa problemelor, dar nu am reusit sa fac nimica in privinta asta.

Silviu Ardelean
Senior
Senior
Judet: Timiş

Re: Problema Yahoo Messenger legata de invisibilitate

Post by Silviu Ardelean » 16 Sep 2008, 11:36

Si nici nu cred ca vei reusii sa devii cu adevarat invisibile...
Pe web exista diverse site-uri de acest gen (cauta in Google "invisible yahoo") si te vei ingrozii.
De asemenenea, mai cauta "how to detect invisible yahoo" si vei gasii informatii si cum "lucreaza" aceste site-uri (se bazeaza pe niste aspecte simple, furnizate de yahoo.

bytefield
Junior
Junior

Post by bytefield » 16 Sep 2008, 12:19

Ha, chiar credeti in eficenta acestor site-uri? V-ati intrebat daca rezultatele sunt corecte? Eu am incercat sa vad ce spun despre contul meu... eram logat de pe Pidgin si nici un site nu a reusit sa-mi spuna statusul meu... unele ziceau ca sunt pe invisible, altele ca sunt offline iar eu eram online si aveam la status "I'm not here right now", deci treaba cu invisible status detection is flawed. Am incercat apoi cand eram pe invisible sa vad daca e vreo treaba cu asta... site-urile care mi-au aratat ca sunt pe invisible cand eram de fapt online au aratat la fel ca sunt pe invisible si de data aceasta, altele au aratat ca sunt offline. Am folosit la test toate site-urile aparute pe prima pagina de la google atunci cand cauti pentru "invisible yahoo". Si chiar daca esti pe invisible cine te pune sa raspunzi celor care te intreaba daca esti? Oricum vezi ca ai o optiune in YM ca sa nu lase site-urile yahoo sa stie daca esti invisible, mi se pare ca optiunea asta nu este in YM9 Beta pt Vista, dar poti folosi si pe Vista versiunea 9 de pe XP(daca vrei si suport pt web-cam ca cea de pe Vista nu are inca implementat).

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 16 Sep 2008, 12:50

bytefield wrote:Ha, chiar credeti in eficenta acestor site-uri? V-ati intrebat daca rezultatele sunt corecte?
Nu spun ca aceste site-uri spun intotdeauna informatii corecte. Si eu la randul meu m-am jucat facand astfel de teste si am constatat ca unele site-uri mergeau mai bine decat altele... :D
In alta ordine de idei, consider ca pe messenger nu esti obligat sa raspunzi oricand chiar si daca apari online. In trecut, mi s-a intamplat sa vad prieteni online, sau ei sa ma vada pe mine cand eu sau ei oprisem de mult conexiunea la net... implicit PC-ul.
Daca intr-adevar cineva vrea sa vorbeasca ceva urgent cu mine, o poate face sunandu-ma... nu doar dandu-mi buzz-uri online. Poate, acestea, nu vor ajunge la mine...

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 16 Sep 2008, 13:01

ilidaan wrote:Salut, am si eu o problema daca ma poate cineva ajuta cu un sfat, eu numai pot sa stau pe invisible pe mess pentru ca este inutil, la inceput nu stiam cum de stiu ceilalti ca sunt pe invisible, dar am gasit pe net site asta http://www.yahooscan.eu , si acuma am gasit sursa problemelor, dar nu am reusit sa fac nimica in privinta asta.
Mai sunt si alte aplicatii desktop care iti spun cine din lista ta de contacte sunt on-line. Asta e, n-ai ce-i face. Se bazeaza pe servicii oferite de yahoo messenger.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 08 Oct 2008, 12:34

Simplu. Nu sta pe YM.

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 08 Oct 2008, 12:42

Dragos Cojocari wrote:Simplu. Nu sta pe YM.
Dragos, la ce te referi? La aplicatia in sine sau intregul serviciu de messenger de la Yahoo?

Xpl0si0n
Junior
Junior

Post by Xpl0si0n » 28 Nov 2008, 08:13

other website with you can detect status is www.yahooscan.eu also with website you can download your buddies avatar.

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 28 Nov 2008, 08:54

Mai ales ca toata conversatia nu e criptata la transmisie... si cu orice program de monitorizare o poti "urmari" !

bytefield
Junior
Junior

Post by bytefield » 28 Nov 2008, 22:03

neagu_laurentiu wrote:
Mai ales ca toata conversatia nu e criptata la transmisie... si cu orice program de monitorizare o poti "urmari" !
Este vorba de intreg protocolul YM sau doar de informatia transmisa de messenger? E mai sigur de folosit Pidgin ca si client pt YM sau trebuie luat in considerare alte protocoale(non-proprietare) precum Jabber, XMPP, care suporta criptarea?

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 28 Nov 2008, 22:28

bytefield wrote:Este vorba de intreg protocolul YM sau doar de informatia transmisa de messenger? E mai sigur de folosit Pidgin ca si client pt YM sau trebuie luat in considerare alte protocoale(non-proprietare) precum Jabber, XMPP, care suporta criptarea?
Ca observatie, degeaba folosesti tu un client secure ce cripteaza datele, daca celalalt cu care vorbesti nu are acelasi tip de client... ele vor fi trimise necriptat.
Alternativa la clientzi de mess care nu ofera criptarea default standard, e folosirea unei solutii de securitate ce cripteaza datele. De exemplu, BitDefender Total Security 2009 ofera aceasta functionalitate. Dezavantajul e ca, ea are efect doar daca ambii useri detin aceasta solutie.

In schimb, din cate stiu, Skype suporta criparea datelor prin definitie, deci securitatea datelor nu e o bataie de cap pe protocolul Skype.

Pana la urma, daca e sa privim realist lucrurile, nimic nu e destul de "secure". :D

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 28 Nov 2008, 23:17

Informatia transmisa de Messenger e vizibila in pachetele de pe retea (iar daca mai stii sa furi si mac-ul te-ai facut spion)... dar nici nu m-a interesat sa vad ce se mai poate face pentru a impiedica asta !
Spre exemplu Skype are protocol proprietar iar pachetele nu le poti intelege doar uitandu-te le ele ;)

Jarmila33
Junior
Junior
Judet: Iaşi

Post by Jarmila33 » 10 Feb 2009, 13:14

Eu intotdeauna intru pe mail si acolo verificdaca cineva este on/off line pe mess, pe mail la contacte, mai sigur de atat nu cred ca este ceva.Parerea mea.

mihaitza
Junior
Junior

Post by mihaitza » 16 Feb 2009, 04:49

Bănuiesc că Yahoo nu vroia ca acest lucru să se întâmple altfel nu mai introducea opţiunea de invisible. Din câte ştiu treaba se bazează pe nişte servicii oferite de yahoo, nişte pachete care sunt trimise oricui dacă eşti invisible. Am încercat şi eu să trântesc o treabă de asta dar nu am reuşit.

HDesign
Junior
Junior
Judet: Iaşi

Post by HDesign » 20 Mar 2009, 16:44

M-am jucat si eu cu ceva timp in urma cu aceste programele, sunt unele bune, sunt altele mai putin bune, dar esential este ca persoana cu care vrei sa vorbesti nu conteaza daca este on sau offline atata timp cat nu vrea sa iti raspunda.

Post Reply