Refactoring

Intrebari despre limbajul C++/CLI (si versiunile mai vechi MC++), applicatii mixed-mode sau probleme specifice .NET legate de C++.
Post Reply
Sanda X
Membru
Membru

Refactoring

Post by Sanda X » 14 Jul 2008, 07:24

Mai intii scuze! Am o intrebare de complet-incepatoare.
Ce-i aia Refactoring?

Sanda X

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Re: Refactoring

Post by neagu_laurentiu » 14 Jul 2008, 10:04

Notiunea tine de mediul de dezvoltare adica IDE-ul.
Cea mai simpla actiune a Refactoring-ului e atunci cand doresti sa redenumesti numele unei clase, functii, variabile etc. din nu stiu ce motive. In loc sa cauti prin tot proiectul si sa inlocuiesti manual, se ocupa aceasta tehnica automat.
In principiu iti analizeaza codul si il face mai lizibil prin reorganizarea lui daca e cazul...

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 14 Jul 2008, 10:09

Refactoring e o operatie ce presupune schimbari ale structurii codului: nume de clase, functii, introducere de noi intefrete, clase de baza etc. Nu e o operatie ce tine neaparat de IDE dar e de preferat ca acest proces sa fie automatizat. Pe de alta parte cat de mult se poate automatiza acest proces tine si de limbaj. pentru limbaje simple precum Java/C#, IDE-urile pot face foarte multe pentru tine. Cand sari insa gardul si ajungi la C++, complexitatea limbajului face ca pana si cele mai simple operatii de refactoring sa fie rareori suportate de IDE.

Silviu Ardelean
Senior
Senior
Judet: Timiş

Post by Silviu Ardelean » 14 Jul 2008, 11:57

Sanda X wrote:Mai intii scuze! Am o intrebare de complet-incepatoare.
Ce-i aia Refactoring?
Sanda, nu vreau sa te superi pe mine, dar la o astfel de intrebare i-ai fi aflat raspunsul la un banal search dupa "refactoring" pe Google si prin accesarea link-ului spre wikipedia.
Acolo, vei vedea descrise si ideile descrise de Dragos si Laurentiu mai sus (mai putzin, faza cu IDE, la care nu sunt de acord). Chiar daca exista tool-uri speciale, nu acestea inseamna refactoring.
Refactoring inseamna sa schimbi strucura unui cod (relatiile intre entitatzi, design, etc) fara a-i afecta functionalitatea existenta.

Sanda X
Membru
Membru

Post by Sanda X » 14 Jul 2008, 12:32

Silviu, stiu si eu sa google-caut dar oricum nu ma supar.
Am intrebat pentru ca prietenul meu imi tot povesteste despre refactoring ca si cum ar fi luna de pe cer dar niciodata nu m-a lamurit exact ce-nseamna.
Voiam sa lamuresc mai intii problema pentru ca sa stiu daca merita sa-i dau papucii sau nu. :biggrin:

Mersi mult la toata lumea!
Sanda X

Silviu Ardelean
Senior
Senior
Judet: Timiş

Post by Silviu Ardelean » 14 Jul 2008, 12:38

Cred ca explicatia celor de la wikipedia e cat se poate de simpla si la obiect.
Dar, daca la astfel de discutzii se ajunge, incep sa ma felicit ca viitoarea sotzie e medic. :D
Have fun! ;)

Post Reply