trecerea de la unmanaged C++ la managed C++

Intrebari despre limbajul C++/CLI (si versiunile mai vechi MC++), applicatii mixed-mode sau probleme specifice .NET legate de C++.
Post Reply
Saurian
Membru
Membru
Judet: Bucureşti

trecerea de la unmanaged C++ la managed C++

Post by Saurian » 02 Dec 2008, 09:10

Ce credeţi despre managed C++. Merită să investeşti timpul în asta? E mai uşoară trecerea unui programator C++ la managed C++ decât la C#? Îmi spunea cineva că nu prea are rost să te oboseşti cu aceasta că e un fel de salată de limbaje. Voi ce credeţi?

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Re: trecerea de la unmanaged C++ la managed C++

Post by Marius Bancila » 02 Dec 2008, 10:19

Eu n-as folosi C++/CLI pentru altceva decat aplicatii mixed-mode. Sau mai bine zis DLL-uri prin care sa conectez cod C++ cu cod C#. Daca vrei sa scri aplicatii managed, foloseste C#, pentru ca e mai natural si ai o multime de tooluri care il fac foarte productiv.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 02 Dec 2008, 10:34

Subscriu la cele spuse de Marius. De altfel spunea MS pe undeva ca asta e si rolul lui C++/CLI.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 15 Feb 2009, 11:52

Saurian wrote:Ce credeţi despre managed C++. Merită să investeşti timpul în asta? E mai uşoară trecerea unui programator C++ la managed C++ decât la C#? Îmi spunea cineva că nu prea are rost să te oboseşti cu aceasta că e un fel de salată de limbaje. Voi ce credeţi?
"Salată de limbaje" este orice limbaj de programare actual, inclusiv batranul C.
Merita sa investesti timpul in "managed C++"? Eu zic ca da.
Odata ce pretinzi ca stii bine C++, limbaje de programare precum managed C++, Java sau C# sunt "floare la ureche".
Am zis "limbaje de programare". The rest is... frameworks. ;)

Post Reply