job opportunity for JAVA DEVELOPER

Aici puteti publica sau gasi anunturi pentru joburi din domeniul IT.
PSIHOSELECT
Agent Anunturi
Agent Anunturi
Judet: Cluj

job opportunity for JAVA DEVELOPER

Post by PSIHOSELECT » 27 Jul 2010, 09:52

Psihoselect deruleaza procesul de selectie pentru postul
JAVA DEVELOPER, Locatia Cluj Napoca
CANDIDATUL IDEAL:
- studii universitare de specialitate
- cel putin 4 ani de experienta in programarea JAVA (JDK, Swing, Servlet/JSP, Enterprise JavaBeans 3.0 , Java Server Faces , Java Persistence API , Struts, Hibernate, JSF, Spring samd).
-Lucrul cu sistemele de baze de date relationale (Oracle, MySQL, SQL Server etc.)
- Principiile dupa care functioneaza un container de web (de exemplu Tomcat)
- Lucrul cu un server de aplicatii (de exemplu JBoss, sau IBM Websphere Application Server)
- experienta in proiecte mari constituie un avantaj
- experienta colaborarii cu clienti din strainatate constituie un avantaj
- cunoasterea foarte buna a limbii germane -obligatoriu
- cunoasterea buna a limbii engleze
- bune abilitati de comunicare
RESPONSABILITATI / BENEFICII:
Beneficii:
 Oportunitatea de a lucra pentru clienti precum Daimler AG, BMW AG, Audi AG, VW AG, ING, Allianz Private Krankenversicherungen, ADAC Versicherung.
 Training specific de specialitate – training initial de 6 saptamani, apoi periodic.
 Implicarea in proiecte mari, de lunga durata, organizate in baza unui model aplicat cu succes in compania client, optimizat in activitate de peste 25 de ani.
 Mediu de lucru stimulativ, in spatii modern amenajate, cu dotari tehnice de ultima generatie.
Responsabilitati:
 Analiza, design, dezvoltare si implementare de aplicatii software conform specificatiilor, la standardele de calitate si de performanta ale firmei.
 Furnizarea de solutii eficiente la problemele de programare, potrivit standardului departamentului, pentru respectarea termenului de finalizare cu succes a proiectelor.
 Comunicare cu clientul.
 Pentru cei care au un nivel de cunostinte si experienta corespunzator - preluarea coordonarii activitatilor echipei de proiect.
Pentru mai multe informatii, va stam la dispozitie.
Cristina Pavel
Recruiter
Tel/fax:004-0264-432386 / 411235
Mobile: 004-0755 041 440
E- fax: 0372/875022
Email: cristina.pavel@psihoselect.ro
http://www.psihoselect.ro

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Re: job opportunity for JAVA DEVELOPER

Post by neagu_laurentiu » 28 Jul 2010, 18:58

PSIHOSELECT wrote:- cunoasterea foarte buna a limbii germane -obligatoriu
Eu sunt curios ce asteptari sunt punand o astfel de conditie ! In Romania + ca engleza domina lumea asta...

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 28 Jul 2010, 19:03

Uita-tela lista de clienti si gandeste-te la posibilitatea de a fi nevoit sa lucrezi zilnic cu clientii care poate nu sunt fluenti in engleza.

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 28 Jul 2010, 19:08

Eu ma uit dar... nu zaietz pagadi ! Or fi ei cine sunt dar informatica are alte reguli.

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 28 Jul 2010, 20:07

neagu_laurentiu wrote:Eu ma uit dar... nu zaietz pagadi ! Or fi ei cine sunt dar informatica are alte reguli.
Putin le pasa de regulile "informaticii" celor ce platesc ptr un soft. Ei pun niste reguli si cine vrea sa le respecte le respecta, cine nu isi cauta alti clienti. La cum pui tu problema nici softul localizat nu are sens. :)

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 28 Jul 2010, 20:40

Pentru o interfata in limba dorita nu e nevoie sa stiu eu limba. Stii si tu ca programul poate fi conceput general.
De regula programatorii (germani) stiu engleza ca altfel nu prea vad cum vor citi documentatia API-urilor (de ex.) si ca atare "eu" ma voi intelege cu ei. Iar o firma ce are contracte cu respectivii, poate angaja un translator sa preia cererea si sa-mi spuna ce vor !
Cel putin pentru mine suna ciudat sa impui cunoasterea limbii X cand lumea se invarte invers. Si fiecare dicteaza in domeniul sau.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 28 Jul 2010, 21:10

Acu vro 15 ani in urma, am vazut un anunt care suna cam asa: "Angajam secretara, maximum 22 ani, ... [...] ... cu experienta si (obligatoriu) cunostinte solide de Turbo Pascal / C++".
Cine stie, poate intradevar aia aveau nevoie de o asemenea secretara.
Intrebarea e daca au gasit-o pana la urma. ;)

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 29 Jul 2010, 10:24

neagu_laurentiu wrote:
PSIHOSELECT wrote:- cunoasterea foarte buna a limbii germane -obligatoriu
Eu sunt curios ce asteptari sunt punand o astfel de conditie ! In Romania + ca engleza domina lumea asta...
Fiecare e liber sa ceara ce doreste. Ce succes va avea cererea asta ramane de vazut. Parerea mea e ca sunt destui programatori care vorbesc germana. Cati dintre ei vor fi interesati de ofera aceasta, iar ramane de vazut. Mai nerealist ar fi fost daca veneau si cereau obligatoriu albaneza, chineza sau finlandeza.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 29 Jul 2010, 11:55

Marius Bancila wrote: Mai nerealist ar fi fost daca veneau si cereau obligatoriu albaneza, chineza sau finlandeza.
Asta s-ar putea sa nu mai fie o cerere nerealista in cativa ani. :)

Oricum, ideea ca IT-ul e ceva de sine statator, cu reguli fixe la care toata lumea trebuie sa adere e gresita. oricat ne-ar placea sa credem ca suntem "mai speciali" situatia nu sta asa. IT-ul e un furnizor de servicii subordonat doemniilor care il utilizeaza ptr ca acele domenii il finanteaza. Banii seriosi nu din vanzarea de Visual Studio/Eclipse ci din vanzarea de scule de business. Ca atare IT-ul e cel ce trebuie sa se adapteze si nu viceversa.

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Post by Marius Bancila » 29 Jul 2010, 12:00

Eu spun de ani de zile, ca daca nu copiii, atunci nepotii nostrii vor invata chinaza in locul englezei.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 29 Jul 2010, 12:11

Se poate spune si "cunoasterea limbii chineze constitue un avantaj" (eventual in chineza :D).
Daca e trecuta la "obligatoriu" atunci din doua una:
- anuntul a fost compus de o tipa de la HR care de fapt nu prea stie ce se poate cere de la un programator;
- anuntul cere intentionat "marea cu sarea" ca sa arate cat de tare-i angajatorul; pana la urma or sa angajeze doar entry-level, prost platiti, care nici pe departe nu intrunesc conditiile din oferta (deh, e criza... :D).

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 29 Jul 2010, 12:19

Ovidiu Cucu wrote:Daca e trecuta la "obligatoriu" atunci din doua una:
- anuntul a fost compus de o tipa de la HR care de fapt nu prea stie ce se poate cere de la un programator;
- anuntul cere intentionat "marea cu sarea" ca sa arate cat de tare-i angajatorul; pana la urma or sa angajeze doar entry-level, prost platiti, care nici pe departe nu intrunesc conditiile din oferta (deh, e criza... :D).
Globul meu de cristal e stricat. :biggrin: Mie unul mi-ar place sa cunosc germana ptr. ca m-ar ajuta mult in relatia cu unii din clientii firmei noastre. Si daca as avea of firma care lucreaza cu francezi/germani/spanioli/italieni as considera un mare avantaj sa am oameni care pot comunica cu clientii in limba lor.

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 29 Jul 2010, 12:22

Dragos Cojocari wrote:ideea ca IT-ul e ceva de sine statator, cu reguli fixe la care toata lumea trebuie sa adere e gresita. oricat ne-ar placea sa credem ca suntem "mai speciali" situatia nu sta asa.
Pot fi de acord pana la un punct. Insa la fel de bine putem privi si invers, ca pana la urma ei au nevoie mai mare de noi. :)

Dragos Cojocari
Membru++
Membru++

Post by Dragos Cojocari » 29 Jul 2010, 12:48

neagu_laurentiu wrote:Pot fi de acord pana la un punct. Insa la fel de bine putem privi si invers, ca pana la urma ei au nevoie mai mare de noi. :)
Hehe, pai daca tu chemi un zugrav acasa tu faci regulile sau el? Stiu ca zugravul roman crede ca e seful. :D

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 29 Jul 2010, 13:00

Dragos Cojocari wrote:
neagu_laurentiu wrote:Pot fi de acord pana la un punct. Insa la fel de bine putem privi si invers, ca pana la urma ei au nevoie mai mare de noi. :)
Hehe, pai daca tu chemi un zugrav acasa tu faci regulile sau el? Stiu ca zugravul roman crede ca e seful. :D
Daca e un zugrav bun, atunci "el e seful".
N-o sa fac precum un software architect, care la viata lui a facut un "Hello World" in Java, sa le spun programatorilor cum sa scrie cod C/C++ pentru ca, deh... pe grila, "eu sunt sefu".

Post Reply