Sr/Developer C++- ACI Worldwide Timisoara

Aici puteti publica sau gasi anunturi pentru joburi din domeniul IT.
Silviu Ardelean
Senior
Senior
Judet: Timiş

Re: Sr/Developer C++- ACI Worldwide Timisoara

Post by Silviu Ardelean » 05 Jun 2011, 11:09

Ovidiu Cucu wrote:Sigur, sigur, in Redmond WA nu exista perete fara o diagrama UML. SetWindowText se gaseste pe diagrama 65535. :biggrin:
Domne' ce numar predestinat. Roger! :keeporder: :biggrin:

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 05 Jun 2011, 11:20

cristianamarie wrote:
Ovidiu Cucu wrote:
viorel2005 wrote: Sa luam linux care e facut de programatori fara UML si design. [...]
Sigur, sigur, in Redmond WA nu exista perete fara o diagrama UML. SetWindowText se gaseste pe diagrama 65535 din Building 69, etajul 3. :biggrin:
Nici in gluma sa nu zici asta. Si vizavi de ce zicea Viorel de ce Linux nu prea are piata: nu ca nu e cu UML. Ci tocmai ca pe Windows ai SetWindowText, iar ei n-au. (Sau au vreo 30). Aia ie: Win32 API.
Dealtfel a mai zis-o si altcineva inainte.
Bineiteles ca am glumit.
Totusi exista in lumea asta (bineinteles nu la MS), N "arhcitecs" in stare sa transforme un cod banal ca

Code: Select all

while( (bRet = GetMessage( &msg, NULL, 0, 0 )) != 0)
{ 
    if (bRet == -1)
    {
        // handle the error and possibly exit
    }
    else
    {
        TranslateMessage(&msg); 
        DispatchMessage(&msg); 
    }
}
in N diagrame UML care sa acopere peretii unei cladiri. In plus, s-ar rasurci in mormant cei de la GoF de-asa minune de design. :)

neagu_laurentiu
Membru++
Membru++

Post by neagu_laurentiu » 05 Jun 2011, 12:47

Merge si cu XDrawString() :) Insa filosofia lui Xlib e alta si intentiont nu exista GUI prestabilit.
Windows e lider in zona desktop, la servere si embedded nu. Iar pirateria il ridica mult...

andreia
Junior
Junior

Post by andreia » 07 Jun 2011, 14:22

cristianamarie wrote: ne-a adus la cunostinta ca miezu' si nucleu' e manageru' (adica el), nu programatorul, care [programatorul] e o masina de scris si face ce zice managerul.
Imi pare rau pentru tine ca ai avut parte de aceasta experienta; nu pot sa te contrazic pentru ca nu am fost de fata, insa 2 lucruri stiu:
1. comunicarea este un proces complex, emitatorul doreste sa exprime un mesaj, iar receptorii percep alt mesaj
2. in experienta mea din aceasta companie de 3 ani si jumatate nu am intalnit o astfel de mentalitate in randul colegilor mei.Tu ai avut o experienta cu aceasta companie de 1h sau 2h, eu am una de 3+ ani.

cristianamarie
Membru++
Membru++

Post by cristianamarie » 08 Jun 2011, 14:45

--removed
Nuclear launch detected

jcodrin
Junior
Junior

Post by jcodrin » 08 Jun 2011, 18:32

1. Am fost si eu atunci la restaurant, la Ginger Ale in Iasi. Cristi are dreptate, nu a fost nici o problema de comunicare ci s-a exprimat un punct de vedere clar de catre "ilustrul" manager.
2. A fost intradevar o mare teapa. Multi au crezut ca au un alt job, au demisionat de la joburile anterioare, trebuia plecat in State la training... dar brusc ACI si-a schimbat planurile si au renuntat la Iasi.
3. Stiti ce e mai frumos? Cel putin o parte dintre oamenii care au fost selectionati au primit compensatii banesti pentru a-si tine gura, sa nu se afle nimic.

cristianamarie
Membru++
Membru++

Post by cristianamarie » 08 Jun 2011, 18:36

Evident ca am dreptate. Dar adevarul supara, cum am editat primul post mai sus.
E chiar asa de greu? "You blew it." Asta e.
Nuclear launch detected

mveli
Junior
Junior

Post by mveli » 08 Jun 2011, 22:09

Salutare,
As dori sa postez si eu, in spiritul dreptului la replica.
La sfarsit este si PM-ul pe care i l-am trimis lui Cristian. Fiindca nu ar fi etic, nu voi posta si raspunsul lui, din moment ce a fost tot private. Daca doreste, poate el sa il posteze sau sa "imi dea dezlegare".

Ma voi axa pe doua directii.

Una din ele personala: nu sunt sigur ca despre mine este vorba in postul initial dar vreau sa precizez ca la vremea respectiva (2006):
- programam in majoritatea covarsitoare a timpului
- conduceam o firma de 9 oameni, toti fosti colegi de facultate si buni prieteni
- terminasem Liceul de Informatica si apoi Facultatea de Calculatoare
- nu aveam nici o actiune sau participatiune la EPS Romania
- materia favorita si acum o consider Ingineria Programarii - care e clar ca e mai mult decat "programarea = masina de scris"
- programam si noaptea (bineinteles fara plata de overtime ci din pasiune)
- si acum in diverse formulare trec la ocupatie inginer nu manager.

De aceea nu cred ca eu am facut afirmatiile respective si am vrut sa ii cer lui Cristian mai multe detalii pentru ca nu imi amintesc sa fi zis asa ceva. Nu am cautat cearta (trageti voi concluziile din PM-ul care i l-am trimis), vroiam doar sa avem o discutie normala si sa ajungem la o concluzie care ar putea fi foarte bine ca am zis chestiile respective, moment in care mi-as fi cerut probabil scuze pentru ca s-a simtit jignit.

A doua directie: ACI in Iasi
ACI a vrut sa isi deschida un birou in Romania. Au fost si intrevederi cu Ministrul Comunicatiilor (sau cum se numea Ministerul la vremea respectiva) si a fost ales orasul Iasi. S-au facut interviuri si aproximativ 10 ingineri au fost alesi sa fie "pionierii" acelui birou. Intamplator cam in acelasi timp ACI a achizitionat si EPS, o firma germana care avea deja un birou in Timisoara. Astfel a existat o dilema si pana la urma decizia a fost sa se renunte la planurile care implicau Iasi-ul. Oficial, EPS a fost achizitionata in Octombrie, iar decizia de renuntare la Iasi a fost luata mai devreme la nivel de corporatie (in State). Stiu ca am intrebat si eu la vremea respectiva de detalii si am primit niste calcule care au fost facute. Dpdv al business-ului, decizia a fost OK. Evident ca cei implicati din Iasi au avut de suferit. Eu stiam de compensatiile financiare si sincer, fiind firma din State, nu m-ar mira sa fi facut ceva contracte de confidentialitate cum spune userul jcondrin. Dar nu stiu sigur daca au existat acele clauze, asa ca ma voi abtine. Personal nu am ce scuze sa imi cer pentru ca nu am participat la deciziile respective, iar o companie multinationala e clar ca ia decizii mai mult cu mintea si mai putin cu inima. Pot doar sa empatizez cu cei care au avut atunci de suferit. Mi-e clar ca decizia putea sa fi fost sa inceapa in Iasi si sa renunte la Timisoara. Nu am ascuns niciodata ca ACI a fost si la Iasi, am spus la toate interviurile din Timisoara pe care le-am tinut cel putin 6 luni dupa ce s-a intamplat, atunci cand povesteam "istoria" ACI in Romania. Veti vedea in PM-ul meu ca nu am incercat sa ascund nici faptul ca stiam ceva de compensatii financiare.

Am intervenit doar pentru ca prin acordul tacit al lui Cristian consider ca la mine s-a referit cand a spus de un "sefulet dobitoc" intr-un spatiu public pe un forum care are o singura regula de baza si anume fara jigniri. Am dorit sa am discutia pe PM. Faptul ca a sters/editat apoi post-urile nu consider ca indreapta situatia deoarece sunt oameni care le-au citit. Vreau as precizez ca nu sunt suparat, stiu sigur ca pe acest forum sunt oameni inteligenti, dar nu vreau ca datorita unor emotii sa se arunce niste jigniri si totul sa ramana asa. Exact pentru ca empatizez cu cei din Iasi am vrut sa fac totul pe PM si nu public, sunt sigur ca au fost niste cuvinte aruncate pe baza emotionala.

Jcodrin, vad ca si tu spui ca ai fost prezent la discutie, eu stiu ca am stat avand in dreapta mea pe doi colegi englezi. Poti sa imi raspunzi pe PM sau public (daca permite moderatorul ca deja este cam off-topic) daca la mine va referiti ca am facut afirmatiile respective. Nu cred ca va amintiti sa citati exact ceea ce a spus acel "cineva", dar sa nu va amintiti alte detalii.

Mai jos este PM-ul meu catre Cristian:

Cristian,
Din cate stiu eu, am fost singurul reprezentant ACI/EPS din Timisoara care a fost in Iasi, deci implicit ma intreb daca la mine te referi. Nu am vrut sa imi fac un cont pe codexpert (pentru ca nu sunt un expert in cod), asa ca ti-am trimis un mesaj pe FB. Vad ca nu mi-ai raspuns, nu stiu daca pe FB poti primi mesaje de la mine daca nu suntem "friends", asa ca m-am hotarat sa imi fac totusi un cont si sa iti trimit acest mesaj.
Iti voi atasa mesajul pe care l-am trimis prin FB. Astept un raspuns de la tine. Mersi

>>>>
Salut,

Am vazut mesajul (ele) pe care le-ai trimis pe forumul codexpert. Nu stiu daca iti amintesti de mine, ma numesc Mircea Velicescu si in vremea aceea lucram la biroul din Timisoara al EPS. Am fost si eu in Iasi o data si m-am intalnit cu toti cei de acolo. Fiind destul de multi si intalnindu-ne doar o data, cred ca imi amintesc de tine, dar nu sunt 100% sigur, scuze dar nu mai am o memorie de elefant :). De asemenea nu imi amintesc nici foarte exact daca era un Irish Pub sau locatia unde am fost (am fost in Iasi doar de doua ori in viata).

Ma rog, vroiam sa iti scriu mesajul asta sa te intreb daca la mine te refereai in postingul tau de pe codexpert. Daca da, iti spun sincer ca nu imi amintesc sa fi spus asa ceva, mai ales ca la vremea aia eram 90% programator si doar 10% manager (cat poti fi manager la o firma de 9 oameni). Daca totusi la mine te refereai, ceea ce este perfect posibil, din moment ce nu conteaza foarte mult ceea ce am vrut sa zic ci ceea ce ai inteles, as dori sa imi dai mai multe detalii despre asta. Chiar nu vreau ca cineva sa ma considere "sefulet dobitoc" chiar si la 5 ani de cand m-a intalnit o singura data in viata, fara sa stiu cu ce am gresit. Stii cum e, practic caut un motiv pentru toate sughiturile (sau cum se scrie) din ultimii ani.

Oricum, imi pare rau de situatia creata la vremea respectiva prin hotararea care s-a luat sa nu se mai deschida centrul la Iasi. Decizia a fost OK din punct de vedere al business-ului, dar a avut un impact asupra celor de acolo, nu exista nicio indoiala. Nu stiu cum anume s-a comunicat decizia si ce s-a intamplat in detaliu, dar eu stiam ca au fost si niste compensatii financiare, tocmai pentru a acoperi cat mai mult din "damage". In fine, asta e istorie si nestiind detaliile nu are sens sa insist.

Salut,
Mircea

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 09 Jun 2011, 11:41

[ Scrisoare deschisa ]

Stimate Domnule Mircea Velicescu,

Te rog, in masura in care timpul iti permite, sa notezi urmatoarele:
  1. CODEXPERT este un site non-comericial;
  2. Nu trebuie sa fii un "expert" ca sa sa-ti faci un cont.
  3. Nu castigam nici un leu daca pui tu sau oricine altcineva un anunt.
  4. Daca pui un anunt baga-n cap ca e posibil ca unii sa discute pe marginea lui.
  5. De ce? Pentru ca, CODEXPERT este un "forum de discutii" si nu site comercial, specializat in anunturi.
  6. Daca ceva te supara si sau incalca una dintre regulile CODEXPERT, trimite un PM, eventual cu cc. la admini.
  7. ...
Cu respect,
Ovidiu Cucu

mveli
Junior
Junior

Post by mveli » 09 Jun 2011, 14:28

Am notat.
(1) - perfect de acord
(2) - nu consider ca as aduce valoare pe acest site deoarece e adresat programatorilor de c++, ceea ce nu mai sunt de cativa ani. Imi cer scuze daca expresia "expert" a fost interpretata malitios, nu asta a fost intentia
(3) am inteles
(4) nu e nici o problema, sunt peste 20 de reply-uri,
(5) perfect
(6) scopul meu nu era sa ma plang la admini sa primeasca x si y ban sau warn. M-am uitat la posturile lui Cristian, este evident ca aduce o contributie tehnica importanta pe acest forum. Dupa cum ai vazut am incercat pe PM sa inteleg de ce cineva m-a jignit pe mine (sau pe un coleg ca inca nu imi este 100% clar), nu eu sunt cel care a adus in public discutia mea din privat.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 09 Jun 2011, 14:37

mveli wrote:(6) scopul meu nu era sa ma plang la admini sa primeasca x si y ban sau warn. M-am uitat la posturile lui Cristian, este evident ca aduce o contributie tehnica importanta pe acest forum. Dupa cum ai vazut am incercat pe PM sa inteleg de ce cineva m-a jignit pe mine (sau pe un coleg ca inca nu imi este 100% clar), nu eu sunt cel care a adus in public discutia mea din privat.
Eu sunt un admin destul de activ si n-am primit nimic de la tine pe PM.

mveli
Junior
Junior

Post by mveli » 09 Jun 2011, 14:45

pai stiu ca nu ti-am scris nimic pe PM. Pt. ca nu te cunosc si nu stiu cat de drastic aplici/aplicati reguluile - nu cred si nu vreau ca Cristian sa fie banat/warned pentru jignirea pe care a facut-o. Cum ziceam, consider ca a trecut printr-o experienta nasoala cu ACI, e clar acest lucru, si cred ca a fost o jignire mai mult emotionala. Cand a facut-o ma gandesc ca nu se astepta ca acel cineva chiar sa citeasca post-ul. Din nou, scopul meu a fost sa am o discutie cu el si sa rezolv problema. Fara cearta, fara nimic. Nici acum nu vreau sa ma cert cu nimeni, sper ca e clar asta :)

edit:
ca sa clarific, acum am citit postul tau mai atent: am incercat pe PM cu el sa rezolv, iar tie NU ti-am scris nimic pe PM pentru a nu lua ceva actiuni impotriva lui Cristian. Sper ca e mai clar acum

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 09 Jun 2011, 14:56

Of, offf... cred ca-i o chestie veche de pe vremea cand nu se inventase NDA-ul. :)

Locked