Comentarii la articole

Aici puteti oferi feedback cu privire la site. Puteti sugera imbunatatiri sau indica bug-uri.
u0m3
Membru
Membru
Judet: Bucureşti

Comentarii la articole

Post by u0m3 » 11 Jul 2009, 00:28

In primul rand tin sa-mi cer scuze pentru trezirea acestui thread, din adancul sau somn... :D
Si acum la subiect:
Silviu Ardelean wrote:[...]
Ar fi de asemenea frumos sa existe posibilitatea de a putea primii feedback-uri direct in pagina articolului (chiar completari) (ex. tot codeproject.com).
[...]
Marius Bancila wrote:[...]
Dar eu nu sunt expert in asta, si e peste posibilitatile mele sa scriu codul pentru asa ceva.
[...]
Nici eu nu sunt expert in PHP, dar... Am mai mult timp liber la dispozitie...
Ca atare am facut un mic demo pentru reply-uri la articole... V-as ruga sa tineti minte ca e cam in stadiul beta... Cel mult beta 2.
Mai am de lucru la functiile de curatat post-urile de tag-uri HTML (aveam o versiune anterioara care curata tot ce se potrivea cu "</?[^<>]>", dar... am considerat ca poate fi imbunatatita, si supriza, am stricat-o mai rau :biggrin: ; acum imi sterge liniile noi - presupun ca sterge "<br />", cand sterge celelalte tag-uri HTML)
"Butonul" principal pentru "Reply" e mort... inca investighez pe unde am gresit cu JavaScript-ul...
De asemenea mi-ar fi de folos niste feedback, mai ales pe partea de integrare cu website-ul... (de exemplu cum stie website-ul daca esti "logat" pe forum, cum sunt servite articolele, etc.)

Link-ul: http://alex.u0m3network.dyndns.org/codexpert.html

// A se face abstractie de comment-urile folosite la testare - la un moment dat incepusem sa imi pierd rabdarea :biggrin:
// Idem si pentru comment-urile din cod

Old-School: If at first you don't succeed, try and try again.
New-School: If at first you don't succeed, destroy every evidence that you have ever tried.
Citate nostime:
  1. Mintile umane sunt ca parasutele... Functioneaza doar daca sunt deschise.
  2. Light travels faster than sound, that's why some people seem Bright ...... untill they Speak...

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Re: Imbunatatiri sau "nice to have"

Post by Marius Bancila » 14 Jul 2009, 12:37

Multumim pentru implicare. Voi incerca sa studiez codul deseara. Voi reveni.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

u0m3
Membru
Membru

Post by u0m3 » 14 Jul 2009, 16:07

Cu placere.
Daca doriti ajutor, sunt disponibil.
New-School: If at first you don't succeed, destroy every evidence that you have ever tried.
Citate nostime:
  2. Light travels faster than sound, that's why some people seem Bright ...... untill they Speak...

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 14 Jul 2009, 16:13

@u0m3:Ca si recomandare (poate te-ai gandit si tu), limiteaza numarul de nivele de cascadare a mesajelor la o valoare de genul 10/20 (10 cred ca e suficient). Altfel, daca ai mai multe, ajungi sa nu-ti mai incapa un cuvant pe rand la reply.

u0m3
Membru
Membru

Post by u0m3 » 14 Jul 2009, 16:27

Silviu Ardelean wrote:@u0m3:Ca si recomandare (poate te-ai gandit si tu), limiteaza numarul de nivele de cascadare a mesajelor la o valoare de genul 10/20 (10 cred ca e suficient). Altfel, daca ai mai multe, ajungi sa nu-ti mai incapa un cuvant pe rand la reply.
Am sa studiez problema... Eu le-am facut cascadate, deoarece sunt reply-uri la alte comment-uri...
In cazul in care nu reusesc, se poate considera o solutie sa le dau div-urilor care tin mesajele, o latime minima? (care odata depasita, sa faca apara scroolbar orizontal la fereastra)
Sau alta solutie "nedorita" ar fi sa dezactivez posibilitatea de reply pentru mesajele ce depasesc nivelul 9 (considerand nivel 0 cele directe la articol - necascadate).
Citate nostime:

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 14 Jul 2009, 16:32

u0m3 wrote:Sau alta solutie "nedorita" ar fi sa dezactivez posibilitatea de reply pentru mesajele ce depasesc nivelul 9 (considerand nivel 0 cele directe la articol - necascadate).
Aceasta e si ideea la care ma gandeam. :) Poate ca exista si altele mai bune.

u0m3
Membru
Membru

Post by u0m3 » 14 Jul 2009, 20:31

Silviu Ardelean wrote:
u0m3 wrote:Sau alta solutie "nedorita" ar fi sa dezactivez posibilitatea de reply pentru mesajele ce depasesc nivelul 9 (considerand nivel 0 cele directe la articol - necascadate).
Aceasta e si ideea la care ma gandeam. :) Poate ca exista si altele mai bune.
Done.

Daca are cineva vre-o idee mai buna... Feel free to share.

In alta ordine de idei:
  1. Fisierele care prezinta codul sursa sunt de fapt simbolic-link-uri ce au extensia phps (php source file).
    Din acest motiv, orice modificare pe care o fac in fisierul php se va reflecta automat in fisierul phps
  2. Cred ca poat trece codul in stadiul Beta 2 :D
Citate nostime:

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 14 Jul 2009, 23:10

u0m3 wrote:Daca are cineva vre-o idee mai buna... Feel free to share.
Imi place implementarea realizata.
Legat de idei, chiar daca nu e una originala, implementarea de comment-uri de pe codeproject.com mi se pare una si mai inspirata. Practic, acolo doar subiectul comentariului si informatii despre data si persoana ce a postat comentariul, sunt vizibile.

Mai departe, e decizia finala e a lui Marius, Ovidiu si Dragos. :D

u0m3
Membru
Membru

Post by u0m3 » 15 Jul 2009, 16:28

Se poate face... Dar as prefera sa vad ce considera si domnii fondatori, inainte sa ma apuc sa modific codul.
In alta ordine de idei, o alternativa la a limita numarul de comment-uri copil ar fi sa fac afisarea in felul urmator

Code: Select all

post #post_id reply to (pid=0?"article":"#"+pid)
post_title
by user_name on post_date
post_body
Bineinteles, post_id este id-ul randului din tabel, pid este id-ul post-ului parinte, post_title - titlul, user_name - ...
Citate nostime:

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Re: Comentarii la articole

Post by Marius Bancila » 15 Jul 2009, 17:50

In primul rand, am despartit acest subiect de restul pt. ca e un lucru de sine statator as zice.

In al doilea rand, idea e foarte buna si as vrea sa lucram impreuna pt. a o duce la bun sfarsit.

Am studiat pagina pe care ai facut-o si as avea urmatoarele comentarii:
  • limita de 10 reply-uri nu pot sa zic ca nu are sens, dar e ciudat ca de la al N-lea comentariu nu mai poti da reply; nu s-ar putea oare pune reply-urile pe acelasi nivel N? Oricum, in practica nu cred ca se va ajunge la asa ceva, tinand cont ca e totusi un articol si nu subiect pe forum, deci nu vad in asta un punct important
  • mi-ar placea ca initial sa nu se vada decat titlul, autorul, data, si cand user-ul da clic sa se faca un expand cu tot textul comentariului, plus butonul de Reply; nu stiu daca asta se face din CSS sau JavaScript (vezi comentariile la articole de pe CodeProject)
  • doar userii autentificati vor avea voie sa faca comentarii
  • ar fi frumos daca la un Reply, campul de titlu se poate complata automat cu 'Re:' urmat de titlul mesajului anterior sau mai bine zis original; nu as vrea chestii de genul 'Re: Re: Re: Re: nu merge'
Spune-mi cu ce te pot ajuta, dar tin sa precizez ca pana spre mijlocul saptamanii viitoare voi fi destul ocupat cu diverse actiuni.
Marius Bancila
Site personal | Blog

u0m3
Membru
Membru

Post by u0m3 » 15 Jul 2009, 21:01

1. Sunt de acord ca este putin probabil sa se ajunga la 10 reply-uri la un comment. Dar pentru orice eventualitate voi lucra si la aceasta problema.
  2. Pot face codul sa afiseze doar titlu/autor/data onclick="expand()". Din JavaScript.
  3. Se poate si implementa si adaugarea automata a string-ului "Re: ". Acum nu am inteles exact la ce v-ati referit cu
    Marius Bancila wrote:[...] urmat de titlul mesajului anterior sau mai bine zis original [...]
    1. Sa autocompleteze campul cu "Re: " urmat de titlul comment-ului anterior/parinte, iar in cazul in care acesta contine deja "Re: " sa nu il mai adauge
    2. Sa autocompleteze campul cu "Re: " urmat de titlul comment-ului parinte de la nivel 0 (nivel 0 sunt comment-urile ce sunt aplicate direct la articol, cele necascadate), iar in cazul in care acesta contine deja "Re: " sa nu il mai adauge
  4. Mi-ar fi de ajutor partea de cod php care detecteaza daca userul este autentificat sau nu. Presupun ca as putea si eu sa caut prin codul forum-ului PHPBB, dar daca a facut cineva munca aceasta deja, nu vad de ce ar trebui sa "reinventez roata" :D
  5. Faptul ca nu aveti timp saptamana aceasta nu este o problema... Si mie imi va lua ceva timp sa testez noile implementari.
Citate nostime:

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 15 Jul 2009, 22:49

Legat de titlul. Sa zicem ca primul mesaj se intituleaza "Ce articol misto". Primul reply sa fie in mod implicit "Re: Ce articol misto". Al doilea reply (adica nivel 2, reply la reply) sa fie tot "Re: Ce articol misto". Nu vreau sa se adauge pur si simplu in fata Re: si sa iasa "Re: Re: Ce articol misto". Sper ca acum m-am facut inteles.

Voi incerca maine sa iti dau codul care verifica daca un user e autentificat sau nu.

PS: nu e necesar sa discutam cu d-voastra. ;)
Marius Bancila
Site personal | Blog

garzanti
Junior
Junior
Judet: Iaşi

Post by garzanti » 25 Jan 2010, 01:32

Posibilitatea de a acorda rating-uri la un articol ar fi o chestie "nice to have".

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator
Judet: Iaşi

Post by Ovidiu Cucu » 26 Jan 2010, 22:52

Intradevar ar fi "nice to have", ca orice jucarica noua cu care sa se joace membrii forumului. :)
Totusi cred ca rezultatele nu ar fi prea relevante si ar da nastere la discutii...
Cu ceva timp in urma, pe un forum cu trafic mut mai intens decat al nostru, a iesit un mic scandal pe tema asta.

Marius Bancila
Fondator
Fondator

Post by Marius Bancila » 27 Jan 2010, 00:07

garzanti wrote:Posibilitatea de a acorda rating-uri la un articol ar fi o chestie "nice to have".
Cand am proiectat baza de date am inclus suport si pentru asta, dar n-am avut niciodata timpul si nici motivatia de a implementa acest lucru. E posibil ca la un momentdat sa avem si asa ceva. Poate se vor gasi unii membrii care au cunostinte si timp pentru a implementa acest feature. Ne-am bucura de ajutor.
Marius Bancila
Site personal | Blog

Post Reply