Comentarii la articole disponibile

Aici puteti oferi feedback cu privire la site. Puteti sugera imbunatatiri sau indica bug-uri.
Post Reply
Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Comentarii la articole disponibile

Post by Marius Bancila » 02 Aug 2009, 23:28

Multumita efortului lui u0m3 (caruia ii multumesc pe aceasta cale pentru munca depusa) avem acum posibilitatea de scrie comentarii la articole. La sfarsitul fiecarui articol exista acum o sectiune unde apar comentariile pt. acel articol si de unde se pot adauga comentarii noi. Pentru acest lucru trebuie insa sa fiti autentificati. Mentionez ca e posibil ca modul in care sectiunea arata sa se shimbe intre timp (CSS-ul).

Am testat pe Firefox 3, IE 8, Google Chrome si Safari, si pare sa functioneze corect. Daca gasiti insa erori pe unul din aceste browsere va rog sa ne anunati aici.

Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

garzanti
Junior
Junior
Judet: Iaşi

Re: Comentarii la articole disponibile

Post by garzanti » 22 Jan 2010, 16:02

De unde accessez forumul nu pot folosi decat IE 6.0 SP3, comentariile postate by default colapsate. Daca dai clici nu se expandeaza si apare o eroare de javrascript.

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 22 Jan 2010, 16:20

garzanti wrote:De unde accessez forumul nu pot folosi decat IE 6.0 SP3...
Ti-ar recomanda sa faci urgent recerea la IE8 dupa cum MS recomanda. Chiar ieri au lansat patch-uri ca urmare a problemelor aparute cand a iesit scadalul China-Google.
Ideal ar fi sa folosesti Chrome sau Firefox. ;)

garzanti
Junior
Junior

Post by garzanti » 22 Jan 2010, 16:49

Silviu Ardelean wrote:Ti-ar recomanda sa faci urgent recerea la IE8 dupa cum MS recomanda.
Microsoft poate recomanda multe, insa clientul e cel care decide, in acest caz managementul firmei unde lucrez. Si mai sunt clienti corporate care folosesc IE 6.0 in Italia stiu doua banci mari care ramane la perechea XP - IE 6.0, si crede-ma ca au ca si consultanti chiar evenghelisti de la MS. Banul decide in final, daca nu ai bani ce poti face, te risti si mergi cu masina fara casco! Asta e.

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 22 Jan 2010, 17:04

garzanti wrote:Microsoft poate recomanda multe, insa clientul e cel care decide, in acest caz managementul firmei unde lucrez. Si mai sunt clienti corporate care folosesc IE 6.0 in Italia stiu doua banci mari care ramane la perechea XP - IE 6.0, si crede-ma ca au ca si consultanti chiar evenghelisti de la MS. Banul decide in final, daca nu ai bani ce poti face, te risti si mergi cu masina fara casco! Asta e.
Faptul ca multe banci inca folosesc chiar si IE 5, nu ma mira. Am vazut cu ochii mei. Asta nu inseamna ca este si ok. Am vazut si rahatul Lotus Domino care se misca execrabil.
S-ar putea ca intre faptul ca acele banci inca folosesc IE 6 si au consultanti acesti "evanghelisti" sa nu fie vreo legatura... ci mai degraba o problema de incompatibilitate intre aplicatiile folosite de ei si versiunile mai noi ale IE. Oricum, in multe "corporatii" trand-ul de schimbare e f. f. lent, chiar daca ar fi intr-o directie buna.
Fireste, e decizia managementului. Nu e prima si nici ultima data cand un anumit manager ia o decizie proasta. S-ar putea ca la un moment dat sa-l si coste scump. Daca nu pe el, atunci corporatia. ;)
Iar daca s-a ajuns ca atat guvernul German cat si cel Francez sa recomande a nu se utiliza IE-ul pana MS va demonstra ca nu e vulnerabil, cred ca s-a trecut peste nivelul corporatiilor. :thumbdown:

Printre altele, firma de la care-mi castig si eu painea a facut public f. recent un buletin de securitate. Buba cu pricina a fost fixata ieri.

garzanti
Junior
Junior

Post by garzanti » 22 Jan 2010, 17:22

Evident ca nu este o legatura directa intre evanghelisti si decizia corporatiilor de a ramane cu IE 6.0. Ce voiam sa punctez este ca acesti oameni in mod cert la audituri le-au spus clar ca nu e ok, insa din nou e vb de bani. Problema e la modul urmator, toate mijloacele de productie dintr-o companie (indiferent ca vb de hardware sau software) au niste costuri care trebuie sa fie amortizate. Cand vb de volume mari de bani, timpul de amortizare inseamna ani de zile, cea ce in domeniul IT inseamna ere geologice.

Parerea mea e ca de condamnat nu sunt managerii in totalitate o buna vina o au si companiile software, adevarul e undeva la mijloc.

Oricum compania germana pt care lucrez in ciuda recomandarii guvernului german nu face upgrade catre un browser modern oricare ar fi el, IE 8.0, FireFox 3.5 sau Google Chrome 3.0

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 22 Jan 2010, 17:36

Stiu cum e cu astfel de companii caci in trecut si eu am lucrat intr-o multinationala germana. Tocmai de aceea ziceam ca lucrurile acolo se schimba f. greu chiar daca ar fi sa fie in bine. Oameni de acolo se ghideaza pe idee ca ce inca merge, nu trebuie schimbat.

Ca idee, care sunt costurile upgrade-ului la IE 8.0 din moment ce ai licenta? Faptul ca un dude aplica in Active Directory o politica de ugrade la IE 8 e un cost infim.

garzanti
Junior
Junior

Post by garzanti » 23 Jan 2010, 00:30

Uite sunt acasa si pot sa citesc comentariile :yahoo: sunt curios daca merge javrascriptul asta si pe lynx ca sa fiu mic si rau.

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 30 Jan 2010, 20:13

garzanti wrote:
Silviu Ardelean wrote:Ti-ar recomanda sa faci urgent recerea la IE8 dupa cum MS recomanda.
Microsoft poate recomanda multe, insa clientul e cel care decide, in acest caz managementul firmei unde lucrez. Si mai sunt clienti corporate care folosesc IE 6.0 in Italia stiu doua banci mari care ramane la perechea XP - IE 6.0, si crede-ma ca au ca si consultanti chiar evenghelisti de la MS. Banul decide in final, daca nu ai bani ce poti face, te risti si mergi cu masina fara casco! Asta e.
Sunt gata sa pun pariu ca astfel de conduceri nu vor upgrada IE 6-le nici daca Google isi retrage suportul si nu va mai garanta functionalitatea aplicatiilor sale.
Parca vad o atitudine de genu': "noi nu folosim in cadrul companiei Gmail sau Google Documents, etc. - deci nu ne afecteaza". :suicide:

tudor_t
Membru
Membru

Post by tudor_t » 31 Jan 2010, 12:50

Silviu Ardelean wrote: Sunt gata sa pun pariu ca astfel de conduceri nu vor upgrada IE 6-le nici daca Google isi retrage suportul si nu va mai garanta functionalitatea aplicatiilor sale.
Si nici nu e de mirare - mai sunt destule firme in vest care au platit de ex. acum 5-6 ani, la o firma de soft bani grei ca sa le faca vreo aplicatie de gestiune ce o folosesc in intranet, si care merge superb doar pe IE <= 6 - vremurile au trecut, dar se prea poate ca managementul sa nu mai fie dispus sa mai dea din nou 500 mii de Euro altei firme pentru a rescrie acea aplicatie a.i. sa mearga pe IE8 si Firefox, daca cea actuala merge ok.
In astfel de firme oricum nu se prea pune problema riscurilr de scuritate legate de IE6, deoarece oricum nu se permite accesul inafara firmei.

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 31 Jan 2010, 12:57

Tudor, sunt intru-totul de acord si exact la aceasta situatie ma refeream si eu intr-un topic mai sus cand vorbeam de compatibilitate.
Oricum, trebuie remarcata "viziunea" managementului si al altor angajati cheie ce au contribuit la adoptarea acelor solutii, in a merge cat mai mult spre partea de standardizare.

Never thinking to the next day! :D

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 05 May 2010, 13:50

De asemenea, util ar fi ca in urma postarii unul mesaj la un articol publicat de noi, autorul sa primeasca email a.i. sa poata raspunde mai prompt eventualelor nedumeriri. Mi s-a intamplat sa constat, din intamplare, dupa 6 zile ca au aparut noi comentarii la un articol.

cristianamarie
Membru++
Membru++

Post by cristianamarie » 06 May 2010, 07:34

Silviu Ardelean wrote:Tudor, sunt intru-totul de acord si exact la aceasta situatie ma refeream si eu intr-un topic mai sus cand vorbeam de compatibilitate.
Oricum, trebuie remarcata "viziunea" managementului si al altor angajati cheie ce au contribuit la adoptarea acelor solutii, in a merge cat mai mult spre partea de standardizare.

Never thinking to the next day! :D
Never thinking yo the next day, corect. Doar ca asta au facut in grup si cei de la IE si cei de la Firefox. Chrome n-a avut cind, dar au aparut extensiile, asa ca ma astept acusi la stop dialogs si acolo.

"Viziunea" nu s-a asteptat ca, atunci cind ai facut un ActiveX care merge brici de pe vremea lui IE 4, acum cel mult tre sa dai jdemii de clicks pe security information bar si altele asemenea. (Trecem peste chestii gen certificates).

Nici mie nu mi-ar conveni sa bag upgrade si dupa sa constat ca nu vad cimpuri prin JIRA. (De altfel cind intru pe jira am si un text care imi zice sa nu folosesc IE8).
Chiar sint treburi care folosesc browserul dar nu sint HTML.
AICI s-a pierdut foarte mult - e acelasi shift de la NT 4 care era o masina business, la Vista/Windows 7 care au devenit intre timp masini consumer.

Si noi pe development ne mai scoatem... mai punem un VMware cu IE6 si o scoatem la capat. Dar un functionar intr-o banca - chiar daca ar sti cum sa faca - nu are cum sa instaleze.

Un citat aproximativ din dl. Raymon Chen: clientu are o aplicatie de pe vremea DOS; cei care au facut softul nu mai exista.
Clientul isi pune XP si softul lui nu mai merge. Suport nu are. Ce poate face? "Return Windows XP".
Nuclear launch detected

Silviu Ardelean
Senior
Senior

Post by Silviu Ardelean » 06 May 2010, 11:38

Chiar aseara, la o bere, discutam cu un coleg despre ideea aplicatiilor web. Problema e ca e plin de standarde dar putini le respecta. Mai departe, Dumnezeu cu mila.
Acum, revenind la Jira eu nu am nici o problema un IE8, FF3 sau Chrome. Merge brici. :)

Legat de faza cu suportul, cred ca si clientul ar trebui sa-si schimbe putin viziunea. Sa nu se astepte ca un soft sa-l cumpere odata si sa-l foloseasca toata viata. Asa ceva nu se poate... Lucrurile evolueaza si in acelasi timp, si noi, programatorii mai trebuie sa ne castigam o paine. :D

Post Reply